Ako na výber turistického nosiča? Recenzia Deuter Kid Comfort

Plánujete dať svojim zážitkom upgrade a zdieľať hory spoločne s deťmi, no nemôžete sa pohnúť vo výbere nosiča? V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali u svojho vyhliadnutého favorita zvážiť a v balíku teoretických dotazov dostanete aj praktický feedback. Často mi píšete s dopytom po recenzii na náš, už horami oplieskaný nosič. Musím vás však upozorniť, že nasledujúce riadky opisujú len vlastné skúsenosti zdieľané s relatívne nízko-údržbovým dieťaťom, čo môže čiastočne vplývať na môj zdravý úsudok. Práve preto, že nás spoločné zážitky tešia, prižmúrim oko (niekedy aj to druhé) nad váhou nosiča a inými lopotinami.

Ako správne vyberať turistický nosič

Ak ste sa už prehupli cez obdobie, kedy bábätko drží hlavičku a zvláda samostatne a pevne sedieť, môžete vyraziť na hory s turistickým nosičom. Do akej hmotnosti je možné používať bezpečne nosič, závisí od nosnosti jednotlivých modelov, ktoré umožňujú nosiť dieťa až do hmotnosti 22 kg.

Z pohľadu na dieťa

Pozornosť obzvlášť venujte bezpečnosti dieťaťa. Každý certifikovaný nosič spĺňa minimálnu európsku normu TÚV. Pevná hliníková konštrukcia obsahuje vyklápateľný stojan, ktorý odložený turistický nosič aj s dieťaťom, udrží v stabilnej polohe. Stojan by mal byť zabezpečený proti samovoľnému zloženiu.

Zamerajte sa na bezpečnostné popruhy a viacbodové zapínanie. Popruhy by mali byť široké a dostatočne polstrované. Upínací systém jednotlivých modelov sa môže líšiť od trojbodového až po päťbodový, ktorý je samozrejme najspoľahlivejším istením dieťaťa v prípade prudkých pohybov a prevenciou jeho vypadnutia z nosiča. Navyše pokiaľ zaspí, je lepšie fixované v správnej polohe. Ideálne by mal byť chrbtový systém i samotný posed dieťaťa polohovateľný v závislosti od jeho výšky a fyziologickej polohy. Rovnako podopretie nôh je zvyčajne zabezpečené nastaviteľnými strmeňmi. Vyššia opierka hlavy, prípadne zabudovaný vankúš, dieťa čiastočne chráni a predchádza padaniu hlavičky. Zvážte tiež rozmery, najmä jeho šírku, aby v ňom našlo komfort i staršie dieťa, no zároveň nech sa v ňom nestratí začínajúci 8.-9. mesačný turista.

Raincover a strieška proti slnku by mala byť povinnou výbavou každého nosiča, prípadne ich odporúčam dokúpiť. Materiály nosiča vyberajte príjemné, priedušné a absolútne užitočnou vlastnosťou je samozrejme ich prateľnosť. Najmä dômyselné modely sú vybavené odnímateľným vankúšikom s poťahom, ktorý jednoducho operiete.

Z pohľadu na nosiaceho

Priedušný chrbtový systém by mal byť znovu riadne nastaviteľný. Váha nosiča s dieťaťom sa správnym nastavením popruhov, dokonale rozloží. Kvalitne prevedené polstrovanie širokých ramenných popruhov ako i bedrového pásu neodiera nosiaceho. Úložný priestor turistických nosičov sa líši rozmermi aj rozložením. Súčasťou niektorých nosičov je i predpríprava na hydratačný systém. Samotná váha nosiča sa pohybuje od 1900g – 3800g. Tie najľahšie nosiče obyčajne nedisponujú širokým úložným priestorom. Skladnosť závisí od rozmerov zvoleného nosiča.

Pri výbere zvažujte svoje vlastné turistické zámery

Plánujete dlhé alebo rýchle, krátke trasy? Budete chodiť sami alebo s parťákom, ktorý zbalí všetko potrebné do batohu? Ako dlho by ste chceli nosič využívať? Priamoúmerne k vašim cieľom, musíte zohľadniť napríklad úložný priestor či rozmery nosiča. Pokiaľ plánujete dlhé trasy, myslite predovšetkým na pohodlie dieťaťa, príjemný priestor a dostatočné polstrovanie okolo hlavičky. Pokiaľ bude nosič poskytovať dieťaťu i vám maximálny komfort, spoločné výstupy vám budú takmer zaručene chutiť. Takmer znamená len jediné, či vášmu drobnému turistovi bude chutiť samotné nosenie. Dobrým krokom by mohlo byť „testovacie“ zapožičanie vhodného turistického nosiča. Mohli by ste si tak vytvoriť obraz o nosení, zistiť či vám vybraný model vyhovuje a spoznať názor samotného dieťaťa. Turistický nosič je možné zapožičať vo väčšine kvalitných outdoorových predajní.

Kritériá turistických nosičov v skratke

Tu nájdete zoznam porovnateľných kritérií, ktoré by vám mohli pomôcť zorientovať sa v škále turistických nosičov a vybrať si ten pravý pre vás.

 • nosnosť (15-22kg)
 • hmotnosť turistického nosiča (1900g-3800g)
 • rozmery a skladnosť
 • objem a rozloženie úložného priestoru
 • materiál nosiča a jeho konštrukcie
 • vodeodolnosť
 • priedušnosť
 • bezpečnostné popruhy a upínací systém
 • nastaviteľný chrbtový systém a posed dieťaťa
 • nastaviteľný odvetraný chrbtový systém nosiaceho
 • manipulácia s nosičom a praktickosť
 • príslušenstvo (strieška, raincover, prebaľovacia podložka,..)
 • reflexné prvky
 • prednosti jednotlivých nosičov
 • certifikácia
 • cenová úroveň

Deuter Kid Comfort

Náš výber turistického nosiča prebiehal veľmi hladko. Viem, že trh dnes ponúka mnoho kvalitných výrobcov, ale pozitívne skúsenosti so značkou Deuter a prepracovanie jednotlivých modelov výrazne uľahčilo rozhodovanie.

Pohodlie a bezpečnosť dieťaťa

Deuter Kid Comfort vyniká vďaka naozaj pohodlnému posedu pre dieťa. Výškovo nastaviteľná a anatomicky tvarovaná sedačka s mäkkou výstelkou je dosť široká a prepracovaním rešpektuje prirodzený posed dieťaťa. Ergonomické polohovanie je háčikom všetkých turistických nosičov, avšak vyššie, plnotučné polstrovanie okolo hlavičky a vankúšik výrazne zvyšuje komfort spiaceho dieťaťa. Vankúšik je vpredu po celom obvode, je odnímateľný a jeho poťah pohodlne vyperiete.

Správne nastavenie posedu kontrolujte pred každým spoločným výstupom. Vkladanie dieťaťa z bočnej strany nosiča je praktické a hlavne rýchle. Jednoduchým dotiahnutím bezpečnostných popruhov s 5-bodovým upínaním zabezpečíte maximálnu bezpečnosť a vytvoríte dieťaťu potrebnú oporu. Bezpečnostné popruhy sú, podobne ako sedačka, široké a príjemne mäkké, aby dieťa neotláčali. Výškovo nastaviteľné podpery pre chodidlá opäť zdvihnú úroveň komfortu rastúceho turistu. Rozmermi a nosnosťou do 22 kg, ide o nosič vhodný pre menšie i väčšie deti. Súčasťou nosiča je i strieška proti slnku, ktorá dieťa ochráni aj pred jemným mrholením, snežením a čiastočne chráni i pred konármi. Raincover je najmä v nepredvídateľnom letnom počasí nevyhnutnosťou, avšak nie je vo výbave nosiča.

Prepracovaný chrbtový systém

Polstrovaný chrbtový systém Lite Aircontact dokonale rozkladá záťaž a sprostredkuje maximálnu ventiláciu. A ono to tak skutočne je, ale že vám bude pot stekať do očí, to vám hovorím na rovinu. Manipulácia s nosičom je veľmi pohodlná. Anatomicky tvarované a výškovo nastaviteľné ramenné popruhy Vari Quick System sú dostatočne široké a neodierajú. Hrudný pás je výškovo nastaviteľný a bedrový pás kvalitne vystužený. Ramenné popruhy, hrudný a bedrový pás jednoducho dotiahnete prípadne aj s dieťaťom na chrbte. Šikovný tutoriál pre správne nastavenie nosiča nájdete tu.

Úložný priestor

Tento model bol vytvorený s dôrazom na komfortnú turistiku s dieťaťom a tento úmysel podčiarkne aj priestranný úložný priestor, kde systematicky zbalíte všetko potrebné. Naozaj hlboké vrecko pod sedačkou je uzatvárateľné dvojcestným zipsom. Zbalíte dovnútra niekoľko vrstiev oblečenia, prebaľovací servis, termosku s jedlom, niekoľko dóz ovocia a obľúbených mňamiek, lekárničku prípadne i ergonomický nosič. (Ten sa môže hodiť v prípade počiatočných, zoznamovacích výšľapov s turistickým nosičom.) Na čele sedačky je opäť hlboká priehradka a pre parťáka je i ľahko dostupná. Využívam ju na fľašu s vodou, veci, ktoré za žiadnych okolností nechcete rozpučiť (banán) a veci, ktoré nechcete hľadať v kope náhradného oblečenia (čiapka). Náš minimalistický zoznam materiálu, ktorý balím do batohu, nájdete tu.

Určite oceníte aj priestor na hydrovak, ktorý vás oslobodí od opakovaného skladania a vykladania naloženého nosiča na chrbát. Priestranné bočné vrecká bedrového pásu vybavené karabínou na kľúče pokryjú tie najdôležitejšie kúsky, ktoré nechcete stratiť a prípadne i veci, o ktoré sa nechcete deliť (energy bar). Elastické bočné sieťky dostupné dieťaťu sú ideálne pre obľúbené žužlátko. Nám sa v nich vynáša najmilovanejšia „Čita“.

Materiál

Deuter Kid Comfort po stránke spracovania hodnotím ako precízny turistický nosič. Vnútorný rám z ľahkého a odolného hliníka disponuje stojanom s bezpečnostným systémom. Nie je možné aby došlo k samovoľnému zloženiu rozloženej konštrukcie a po odložení na zem je nosič stabilný. Čiastočne vodeodolný a pevný povrch nosiča ľahko ošetríte v prípade znečistenia. Vnútorná výstelka sedačky je príjemná na dotyk, mäkká a priedušná. Celková váha nosiča je 3100 g.

Technické parametre

 • objem úložného priestoru: 14 L
 • rozmery: 72 x 43 x 34 cm
 • hmotnosť: 3 230 g
 • maximálna záťaž 22 kg + 2 kg (vybavenie)
 • materiál: 210D polyamid
 • nastaviteľná, anatomicky tvarovaná sedačka s bezpečnostnými pásmi
 • vnútorný rám z ľahkého a odolného hliníka s bezpečnostným systémom
 • odnímateľný tvárový vankúšik
 • opierka na krk
 • priestor na hydrovak (až 3 L), ktorý nie je súčasťou nosiča
 • elastická čelné vrecko
 • možnosť nastúpiť do sedačky zboku
 • predná voľne prístupná priehradka (kompatibilná s vodným vakom s objemom 3 L)
 • bočné strečové, voľne prístupné priehradky
 • spodné vrecko na dvojcestný zips
 • strmene na nohy
 • polstrovaný chrbtový systém Lite Aircontact pre maximálnu ventiláciu a záťaž
 • anatomicky tvarované a výškovo nastaviteľné ramenné popruhy Vari Quick System
 • výškovo nastaviteľný hrudný pás
 • vystužený nastaviteľný bedrový pás s priehradkou na zips, vnútri karabínka na kľúče
 • reflexné prvky
 • strieška proti slnku
 • sedačka vybavená certifikátom TUV GS pečaťou bezpečnosti

Záverečné zhodnotenie

Ak hľadáte turistický nosič, ktorý vášmu dieťaťu i vám zaručí výnimočné pohodlie, Deuter Kid Comfort je vaša voľba. Overený výrobca a dôsledné prepracovanie kvalitného materiálu s vychytanými bezpečnostnými prvkami, priestranným úložným priestorom a jednoduchou manipuláciou značí bezpečný ťah. Je vhodne vybavený na dlhšie trasy a nesklame vás svojou nezničiteľnou „kondíciou“. Nevýhodu batohu je však jeho vyššia cena, čo je ale pochopiteľné, keďže za kvalitu sa platí. Na druhej strane pokiaľ investujete do kvalitnejšieho turistického nosiča, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám v budúcnosti pri jeho predaji, čiastočná investícia vráti. Druhou nevýhodou je trochu vyššia hmotnosť a napokon je tu i chýbajúci raincover.

Nezabúdajte na poistenie na hory

V Hikemates myslíme aj na outdoorových rodičov. Výhodné členstvo s komplexným poistením celej rodiny, zľavami na ubytovanie do výšky až 50% a množstvom ďalších benefitov, u nás vybavíte online a bez zbytočných starostí. Chcem výhodné členstvo pre celú rodinu!

Moja osobná recenzia na turistiku s bábätkom

Vždy som bola dobrodruh, no ako mama trávim v prírode neporovnateľne viac času ako predtým, no celkom inak a ešte inakšie.

Ďumbier

Adamko sa do náručia prírody akoby narodil. Kolísanie trailovými cestičkami si zamiloval na prvú, 6-týždňovú slinu a tvár mu dnes pokrčí, len ak mu vezmete výškový meter z výhľadu. Jeho prirodzená láska k prírode mi ukázala zázračný trik, ktorý spoľahlivo odfúkne všetky chmúry aj z detskej hlavy. Každý rodič chce svojmu dieťaťu odovzdať ten najlepší kúsok seba a niet krajšieho daru akým je spoločný čas. Naše spoločné vrcholy sú slovami neopísateľné, no viete si predstaviť aký osobnostný upgrade môžeme deťom v zážitkoch odovzdať a ten vlastný s nimi zažiť. Prajem vám krásne zážitky na horách s vašimi najmenšími, Nika.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *