Ako ušetriť peniaze na horách

Sneh na horách sa pomaly topí a turistická sezóna už klope na dvere. Či už si na horách ako doma, alebo s nimi len začínaš, určite by si mal/a zvážiť členstvo v Klube slovenských turistov. Napríklad aj v tom našom. Vďaka nemu získaš za malý poplatok komplexné poistenie na hory, zľavy v desiatkach e-shopov či priamo v horských chatách (nielen) na Slovensku a mnoho ďalších výhod. K tomu všetkému podporíš rozvoj turistiky u nás doma. Ale poďme pekne poporiadku. Čo to ten Klub slovenských turistov je?

Klub slovenských turistov

Klub slovenských turistov (KST) je občianské združenie s viac ako 22 000 členov, ktorí sú združení v 300 miestnych odboroch KST a turistických kluboch. Udržiava celoslovenskú sieť (vyše 13.000 km) značkovaných chodníkov, organizuje rôzne udalosti, spoluvlastní 5 tatranských chát a vychováva napríklad lavínových inštruktorov. K spomínaným výhodám z členstva v KST ti vyplýva len jedna povinnosť – každoročný členský poplatok.

Na poistenie netreba zabúdať

Zásah horskej záchrannej služby ťa môže vyjsť až na 10 000 eur. Nie je to malá suma, a práve preto sa určite na hory poisti. K dispozícii máš viacero možností, od SMS poistenia na deň, po komplexné ale často drahšie poistenia. S KST členstvom si automaticky poistený/á na celú sezónu, a tak sa nemusíš báť poplatku za prípadný zásah. Poistenie zahŕňa aj poistenie batožiny či nerizikové športy, ako sú lyžovanie a cyklistika. Úprimne ale veríme, že ho nikdy nebudeš musieť využiť 🙂

Zľavy na chatách

Ak prespávaš na chatách často, členstvo v KST klube sa ti určite oplatí. S ním máš napríklad noc na Téryho chate o 11 eur lacnejšie. Ak neprespávaš, mal/a by si začať! Neskutočné zážitky či magické východy slnka ti opísať slovami nevieme, ale je to niečo, čo by mal každý vo svojom živote zažiť aspoň raz. Okrem Térynky môžeš zľavy využiť  napríklad na Chate pri Zelenom plese, Zámkovského chate a iných chatách nielen na Slovensku, ale aj v Čechách či v Rakúsku. Navyše si vieš nakúpiť turistické vybavenie (oblečenie alebo paličky) s výraznými zľavami na rôznych e-shopoch. Zoznam zliav nájdeš tu.

Priatelia a komunita

V rámci klubu môžeš absolvovať spoločné výstupy a spoznať nových priateľov a turistických parťákov. V Hikemates sme v minulom roku zorganizovali už 5 spoločných výstupov, na ktoré určite nikdy nezabudneme. 🙂 Akcie nie sú povinné, takže je iba na tebe, či turistiku absolvuješ s nami, svojimi kamošmi či osamote.

Podporíš rozvoj turistiky

Poplatkom podporíš spomínané značkovanie trás či školenia inštruktorov. Ak si kúpiš členstvo u nás v Hikemates, podporíš aj naše aktivity. Za posledný rok sme napríklad predstavili najlepšie vyhľadávanie trás na Slovensku, zdigitalizovali členstvo, vyzbierali tisíce eur neziskovkám, aktuálne rekonštruujeme útulne, píšeme články, organizujeme upratovanie prírody, pracujeme na magazíne (a knihe) a chystáme množstvo ďalších noviniek.

Ako na to?

Základné členstvo v KST stojí 11 eur na sezónu. Ak sa chceš do nejakého pridať, musíš nájsť svoj lokálny klub a kontaktovať ho. Následne dostaneš papierovú kartičku, ktorú si nesmieš zabudnúť, ak si budeš chcieť uplatniť zľavu napríklad na nejakej chate. Poistenie ti začne platiť do 2-4 týždňov.

Celý proces sme zdigitalizovali a za 32 eur si vieš vybaviť členstvo aj online za 5 minút. Poistenie ti začne platiť okamžite po platbe a preukaz dostaneš digitálny. Iba si ho stiahneš do mobilu a ukážeš kde bude treba. Spolu s výhodami KST dostaneš od nás extra zľavy a pribalíme ti k tomu aj kovový turistický odznak. Z peňazí navyše financujeme všetky naše aktivity, ktoré pomáhajú nielen tebe, ale aj iným turistom a turistkám. Sme najväčší klub KST a verí nám už viac ako 1300 členov. Pridáš sa k ním aj ty? 🙂

Je na tebe, ktorú možnosť si vyberieš. Hlavne sa nezabudni poistiť, zniesť si zo sebou odpadky a vychutnávať si výhľady s rešpektom k prírode. Horám zdar!

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *