zaziutulne_hikemates

Brigáda na Salaši pod Suchým vo Veľkej Fatre #ZažiÚtulne #hikemates

Thom, šikovný chalan, ktorý sa do #hikemates tímu pridal iba nedávno a asi od neho aj ty pravidelne dva krát za mesiac dostávaš skvelý newsletter „Shortcuts“ má zhodou okolností korene späté s rozprávkovým miestom vo Veľkej Fatre. Tú má ako Žabokrečan rovno za domom.

Toto rozprávkové miesto sa volá Salaš pod Suchým vrchom. Preto salaš, pretože ide o pôvodný salaš, ktorý bol vo Fatre využívaný na prenocovanie pastiermi, ktorí v tomto okolí pásli svoje kravy alebo ovce. Pod Suchým vrchom preto, pretože sa nachádza pod vrcholom Suchého vrchu, krásneho skalami zdobeného miesta na hrebeni Veľkej Fatry.

Salaš má ročne nespočetne veľa návštevníkov, ktorí tu sklonia hlavu či už počas hrebeňovky Veľkej Fatry alebo na iných prechodoch, tých sa totiž naprieč Fatrou dá robiť mnoho. O svoje okolie a interiér má s láskou postarané vďaka 4 nitom, zakladateľom salašu ako miesta, ktoré prichýli všetkých pocestných turistov.

Práve 4 nity nás oslovili s prosbou, či by sme v rámci brigád na útulniach nevedeli spraviť jednu aj na salaši a obnoviť jeho farby. Tomu sa samozrejme nedalo povedať nie!

Nové farby pre salaš

Strecha salaša bola vynovená približne pred 12timi rokmi a odvtedy je preňho takým menším poznávacím znamením. Nie je to ale náhoda, je to podľa vlajky totiž aj oficiálna farba 4och nitov. Krásna žiarivá zelená, ktorá naviguje a víta svojich návštevníkov už z diaľky.

Večerný výstup

Na brigádu sme sa pobrali už večer pred brigádou. Čakali nás totiž aspoň dva nátery, medzi ktorými farba musí aj poriadne preschnúť. Z Liptovských Revúc sme sa vydali rovno na salaš dlhšou Zelenou dolinou po žltej značke na Chyžky. Autá je možné zaparkovať pred jednotou a miestnou krčmou na parkovisku. Kedysi platenom, dnes už neplatenom, keďže vyberanie parkovného sa im zatiaľ nepodarilo úplne legálne zoficiálniť. Parkovisko nájdeš tu.

Cesta to bola náročná, keďže sme v batohoch mali rozdelené jedlo na dva dni, pár desiatok litrov farieb, Kofoly na celý deň, pracovné tričká, rukavice, tyčinky a každý vlastné veci na spanie.

Naplniť brušká a dobrú noc

Po príchode sme boli všetci samozrejme vyhladnutí. Na ohni sme preto opiekli prvú várku špekačiek, poniektorí kus slaniny, cibule a cukiny premenili na gurmánske špízy a s klepotom dažďových kvapiek na strechu salaša sme sa pobrali nabrať síl na skorú rannú maľovku.

Skvelá partia a robota je zaraz hotová

Aj na tejto brigáde sme sa zišli naozaj super partička. Veselí ľudia s láskou k horám a turistike, ktorí vo svojom voľnom čase chceli prispieť aj keď k malej, no stále dôležitej úlohe. A prispieť tým suma sumárum k rozvoju turistiky na našom malebnom Slovensku.

Po rannej kávičke a raňajkách sme do ruky chytili štetce a farby od partnera KANSAI HELIOS Slovakia s.r.o. v Žiline. A konkrétne to bola na povrchovú úpravu a ošetrenie kvalitná lazúra na drevo Belinka Lasur. Ďakujeme

Počasie nám po prehánkach v posledných dňoch naozaj doprialo slnečných lúčov a farba schla tak, ako mala. Prvý náter, druhý náter, doladiť detaily a sme hotoví! Robota nám vďaka pracovitej partičke šla naozaj od ruky.

Opekačka a skvelé darčeky pre všetkých dobrovoľníkov

Ako malý prejav vďaky sme pre našich dobrovoľníkov pripravili malú obedovú opekačku. Klasika ako špekačky, slanina, cibuľka, chlieb, horčica, kečup. No po odvedení takej dobrej a hlavne namáhavej práce to chutilo skoro ako obed v mischelinskej reštaurácii :)).

A vďaka partnerom sme našich dobrovoľníkov aj celkom pekne vystrojili! Nielen pitný režim, ale aj pracovné tričká sme dostali od partnera Kofola. Praktické mini lekárničky od partnera Poisťovňa Union. Praktické turistické fľaše od značk Primus Equipment a tyčinky Tekmar super potešili.

Skvelú praženú, doma namletú kávu v koťogu sme si pripravili vďaka Maťovi z Habesh Coffee v Žiline.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *