Chata pod Suchým s dieťaťom v batohu

Na terase pod Suchým (1075 m) vždy prežívam tu pravú atmosféru horskej chaty. Opretá o jej drevené zábradlie žmúrim pred slnkom a vychutnávam si vôňu lesa a cinkanie zvončekov oviec pasúcich sa na lúke pod terasou. Výhľad na okolitú scenériu a jeho pišťanie okolo studničky, by som dokázala sledovať celé hodiny a domáce tvarohové knedlíky s čerstvými jahodami sú zaručenou motiváciou pri prekonávaní prudkých nástupov na trase. Ak váhate, či je Chata pod Suchým atraktívnym cieľom pre turistiku s dieťaťom v nosiči, prejdite sa k nej s nami.

Dostupnosť Chaty pod Suchým

K chate vedie niekoľko prístupových trás. Najjednoduchší výstup vedie z Varína, a to po zelenej turistickej značke cez sedlo Brestov a Javorinu, následne po červenej značke až k chate. Výstup trvá približne 3 hod. Alternatívou je výstup od sedla Brestov priamo k chate po žltej značke.

Ak ste zdatnejší turisti, mohli by ste si prejsť trasu cez dve chaty a vrchol Suchého. Z Turčianskych Kľačian vás zelené značenie dovedie k Chate pod Kľačianskou Magurou a pokračovať budete cez priam čarovný les do sedla pod Suchým, až napokon na Suchý vrch. Z vrcholu zostúpite po červenej značke k cieľovej chate. Traverz okolo Suchého s deťmi nie je bezpečný a preto ho neodporúčam. Aj na jeho vrchol vedie náročnejší terén, kde vám prudké stúpanie môže skomplikovať šmykľavá suť. Z tohto dôvodu i samotnej dĺžky turistiky, je táto trasa vhodná pre naozaj zdatných horalov. Následný zostup z chaty je ideálnejší do Strečna, odkiaľ sa môžete pohodlne odviezť i vlakom.

Z Nezbudskej Lúčky vás rázcestník Podhradské nasmeruje menej náročnou modrou trasou cez Starohradskú dolinu alebo zaujímavejšou, no i náročnejšou červenou trasou okolo Starhradu. Trasa dolinou, po kamenistej ceste popri žblnkotajúcom potoku vám zaberie približne 2 hod. Trasou okolo Starého hradu sa dostanete k chate približne za 2:45 hod., prekonáte 700 výškových metrov avšak hrebeňovka vás odmení jedinečnými výhľadmi na Hrad Strečno či slávny Domašínsky meander. My sme zvolili strmšiu, ale príťažlivejšiu červenú trasu a zostupovať budeme dolinou po modrej značke.

O našej trase z Nezbudskej Lúčky

Ak prichádzate autom, je možné ho zaparkovať pri Lávke v Nezbudskej Lúčke, no aby sa vám ušlo miesto je potrebné prísť skôr a v prípade, že to nestihnete kúsok ďalej nájdete parkovisko pri potravinách. V tomto prípade je snáď pohodlnejšie, prepraviť sa vlakom. Dedinou pokračujete k smerovníku s červenou značkou, ktorá nás dovedie na chatu vyhliadkovou trasou cez Starhrad.

Spočiatku sa na chodníku nachádza starší asfalt. Na čistinke po pravej strane si všimnite prístrešok s ohniskom, ktorý môže byť námetom pre váš ďalší spoločný čas strávený v prírode. Cesta pre nás končí pri smerovníku Podhradské pod zrúcaninou hradu. Od tohto bodu modrá značka a aj cyklotrasa pokračujú ďalej po kamenistej ceste, my však ostávame na červenej, ktorá vedie vpravo prudko do kopca smerom ku Starému hradu.

Výstup na Starhrad

Starhrad je ideálnym cieľom pre nenáročnú turistiku. V našom prípade by mohol byť príjemnou občerstvovačkou po prvej hodine na trase. Zo zrúcaniny je unikátny výhľad na Domašínsky meander Váhu. Priestranná plošina skalnej terasy bývalého hradu predstavuje raj pre malých prieskumníkov. My sme Starhrad navštívili v rámci iného spontánneho výletu a tentokrát sme teda pokračovali priamo na chatu. Pri časovo náročnejších trasách sa nám osvedčila stratégia poctivého výstupu na jeden dych, kvalitnej siesty na vrchole a až cestou z vrcholu si vykračujeme spoločne za výhľadmi, kamienkami a šiškami.

Výhľad zo Starhradu

Neďaleko od Starhradu sa chodník kľukatí ponad spomínaný Domašínsky meander. Nájdete tu miesta, ktoré nesmierne ulahodia vašim očiam. Možno sa vám podarí zachytiť aj pohľad na oba hrady naraz. Hrebeňovkou sa striedajú prudké stúpania s miernejšími, no tie prudké sú naozaj prudké. Chodník má asi tri strmé nástupy, ktoré vás potrápia, kým nedosiahnete vrch Plešel (981 m n. m.). Na jeho vrchole sa nenachádza žiaden smerovník, iba stoličky vyrazené z pňov a obďaleč spílené stromy. Plešel by mohol byť ďalším odpočinkovým miestom. Od tohto bodu sa chodník už len mierne vlní a čas tu uteká už veľmi rýchlo. O niekoľko minút narazíte na miesto kde sa spájajú všetky prístupové trasy z Nezbudskej Lúčky a Varína. Odtiaľto stačí prejsť zákrutou a uvidíte chatu, ku ktorej vás dovedie úzky chodník do 5 minút. Pred chatou sa môžete osviežiť v studničke a poctivú československú kuchyňu z domácich surovín si určite vychutnáte na slniečkom vyhriatej terase.

Chata pod Suchým

Autentická turistická chata sa pýši spoločenskou miestnosťou s kozubom a drevenou terasou osadenou do prírody. Poskytuje štandardné ubytovanie typické pre horskú chatu. Je možné sa ubytovať v štyroch 2-posteľových izbách a v štyroch 4-posteľových izbách. Každá izba má vlastné umývadlo a jednoduché zariadenie. V prípade núdze je možné využiť aj nocľaháreň, no je potrebné si priniesť vlastný spacák. Nejde o baby-friendly zariadenie a preto ak sa chystáte prenocovať s menšími deťmi, overte si svoje možnosti vopred telefonicky. Viac informácií nájdete aj tu.

Chata pod Suchým

Od chaty sa dá samozrejme pokračovať na Suchý, nám však na dnes stačilo a môžeme zostupovať modrým značením späť do obce. Kamenistá dolina potrápi vaše členky, ale je to plytšia alternatíva a teda jednoduchšia zostupová cesta s dieťaťom v nosiči. Výhľady tu síce nenájdete, ale po ľavej strane vás bude sprevádzať príjemne zurčiaci potok.

Čo vás „dostane“ okolí

Originálna koliba Panoráma sa postará o vaše hladné brušká aj turistikou spustošené telo. Ide o miesto, kde znovu načerpáte energiu. Môžete sa kochať jedinečným výhľadom na hrad a Malú Fatru, prípadne sa spoločne s deťmi prejsť Rozprávkovým lesom. Ak v okolí zvažujete naopak len jednoduchú prechádzku, choďte obzrieť rozhľadňu nad hradom Strečno. Priamo nad obcou stojí drevená rozhľadňa Špicák, ktorá vás rovnako unesie svojimi výhľadmi. Priamo pred vyhliadkou sa nachádza lavička, odkiaľ v pokoji môžete pozorovať okolie ako z vtáčej perspektívy. Dostanete sa ku nej po žltej farbe z Nezbudskej Lúčky. Napokon je tu samotný hrad Strečno a stredoveká dedinka Paseka či plte na Váhu, ktoré sú vhodné už pre staršie deti.

Nezabúdajte na poistenie na hory

V Hikemates myslíme aj na outdoorových rodičov. Výhodné členstvo s komplexným poistením celej rodiny, zľavami na ubytovanie do výšky až 50% a množstvom ďalších benefitov, u nás vybavíte online a bez zbytočných starostí. Chcem výhodné členstvo pre celú rodinu!

Moja osobná recenzia na turistiku s bábätkom

Vždy som bola dobrodruh, no ako mama trávim v prírode neporovnateľne viac času ako predtým, no celkom inak a ešte inakšie.

Ďumbier

Adamko sa do náručia prírody akoby narodil. Kolísanie trailovými cestičkami si zamiloval na prvú, 6-týždňovú slinu a tvár mu dnes pokrčí, len ak mu vezmete výškový meter z výhľadu. Jeho prirodzená láska k prírode mi ukázala zázračný trik, ktorý spoľahlivo odfúkne všetky chmúry aj z detskej hlavy. Každý rodič chce svojmu dieťaťu odovzdať ten najlepší kúsok seba a niet krajšieho daru akým je spoločný čas. Naše spoločné vrcholy sú slovami neopísateľné, no viete si predstaviť aký osobnostný upgrade môžeme deťom v zážitkoch odovzdať a ten vlastný s nimi zažiť. Prajem vám krásne zážitky na horách s vašimi najmenšími, Nika.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *