Dolomity – jednoduché výlety, ktoré zvládnu aj deti

Dovolenka s deťmi na horách? A navyše v zahraničí? Ak ste za, čítajte ďalej. Ak ste si povedali, že je to šialený nápad, čítajte aj tak. Možno vás nasledujúce riadky presvedčia. A ak nemáte deti, ale ste tzv. príležitostný turista, dajte nasledujúcim tipom tiež šancu. Vyberieme sa totiž do talianskych Dolomitov. Ale len tak rekreačne, bez veľkej námahy, s cieľom nasať alpskú atmosféru.

Cinque Torri

V preklade päť veží. Ide o pohorie ležiace neďaleko známeho strediska Cortina d’Amprezzo. K vežiam sa dá dostať pešo alebo lanovkou. Keďže sme sem zavítali s deťmi, zvolili sme cestu lanovkou. Auto sme zaparkovali na bezplatnom parkovisku hneď vedľa chaty Baita Bai de Dones, kde je aj stanica lanovky. Sedačková lanovka nás za pár minút pohodlne vyviezla do nadmorskej výšky 2255 m n. m. k ďalšej chate Scoiattoli. Chata sa nachádza priamo pred piatimi vežami a ponúka možnosti kratších aj dlhších prechádzok k samotným vrcholom. My sme si zvolili krátku okružnú prechádzku okolo Cinque Torri, ktorá nám zabrala zhruba hodinu. Zvládnuť sa ale dá učite rýchlejšie. My sme si však užívali prekrásne výhľady do okolia a dosť dlhú dobu sme strávili pozorovaním lezcov. Počas pobytu na Cinque Torri môžete navštíviť aj miestne Múzeum prvej svetovej vojny.

Tre Cime

Kto navštívil Dolomity a nebol na Tre Cime, akoby tam ani nebol. Niekto by mohol nesúhlasiť, ale nás toto pohorie úplne očarilo.

Priamo pod Tre Cime sa nachádza obrovské parkovisko pri chate Rifugio Auronzo. Cestou sem sme museli prejsť mýtnou bránou a zaplatiť nemalý poplatok 30 eur/auto/deň. Suma je to pomerne vysoká, no stála za to.

Od Rifugio Auronzo sa vydávame turistickým chodníčkom smerom doprava. Spočiatku sme nemilo prekvapení davom turistov, no po pár minútach chôdze sa dav rozpŕchne a ide sa nám ľahšie. Tre Cime sa striedavo zahaľuje a odhaľuje z oblakov. Je to skutočne pekný pohľad. Prvý kilometer ideme prevažne po rovinke, len kde tu prekonávame mierne stúpanie či klesanie. Potom chodník začína mierne stúpať a my sa dostávame k ďalšej chate Rifugio Lavaredo. Pokračujeme ďalej, po pravej strane míňame plesá Laghi di Lavaredo. Po ďalšom kilometri a miernom stúpaní sa dostávame k vyhliadkovému bodu, odkiaľ je výborný výhľad na samotné Tre Cime. Urobíme si pár rodinných fotiek do albumu a tou istou trasou sa vraciame späť. Je však možné v turistike pokračovať a urobiť si tak krásny takmer 10 km okruh okolo Tre Cime.

Lago di Carezza

Jazerá v Dolomitoch sú kapitolou samou o sebe. Jedným z najznámejších je práve Lago di Carezza. Vďaka úchvatnej tyrkysovej farbe a panoráme hôr v pozadí je aj jedným z najnavštevovanejších. Preto odporúčame navštíviť toto jazero buď skoro ráno alebo neskôr podvečer. Ľahšie zaparkujete (parkovisko je pár metrov od jazera) a vyhnete sa davu turistov.

K samotnému jazeru sa žiaľ nedostanete, je celé oplotené. Napriek tomu je prechádzka okolo jazera určite skvelý nápad. Nám zabrala približne hodinu. Opäť však platí, že sme si robili kopec zastávok.

Seceda

Seceda ako jedno z najfotogenickejších miest Dolomitov sme si nemohli nechať ujsť. Lanovka nás zo strediska Ortisei vyviezla až na hrebeň pohoria. Krátkou prechádzkou sa dostávame ku krížu odkiaľ sú príjemné výhľady do okolia. Pokračujeme ešte pár minút po hrebeni až sa dostávame na miesto, ktoré sme si zvolili ako náš fotopoint. Urobíme zopár záberov, pokocháme sa výhľadom na parašutistov a vraciame sa späť k stanici lanovky. Tu prichádza odmena pre našich malých turistov – detské ihrisko. Nie je veľké, ale na pár minút zábavy stačí. Okrem ihriska, nájdete pri stanici lanovky aj reštauráciu.

Santa Croce

Toto miesto je ako stvorené pre deti. Teda jeho stredná časť. Ale pekne poporiadku. Na Santa Croce vedie lanovka zo strediska Badia. Ide v podstate až o dve lanovky. Prvá vás vyvezie na medzistanicu Santa Croce k detskému fun parku. Druhá pokračuje ďalej až pod chatu Heiligkreuz Hospitz. Okrem chaty sa tu nachádza aj menší pútnicky kostol. Výhľady na okolité skalné steny sú miestami ozaj dychberúce. S ohľadom na priania najmenších členov výletu sa však rýchlo vraciame na medzistanicu Santa Croce, kde sa okrem drevených sôch zvierat nachádza aj detský zábavný park. Deti si skúšajú ako sa ryžuje zlato, navštívia jaskynku, detské ihrisko. Najväčším lákadlom je však malý vodný svet s rôznymi turbínkami, kaďami a vodnými mlynmi. Voda z tejto atrakcie ústi do malého jazierka, v ktorom si nie jeden turista osvieži nohy. Pre deti veľmi pekné. Odchádzali sme jednou z posledných lanoviek.

Marmolada

Marmolada alebo kráľovná Dolomitov je najvyšším vrcholom tohto pohoria. Dosahuje nadmorskú výšku 3343 m n. m. Vedie k nej lanovka, resp. sieť troch lanoviek. Výhľady z vrcholovej plošiny sú skutočne nádherné. Keďže ide o ľadovec, deti čakali sneh. V júli sme však videli iba jednu zasneženú plochu, ktorá bola aj tak prikrytá.

Pekné výhľadové miesta ponúkajú aj stanice spodných lanoviek. Okrem toho tu nájdete aj múzeum venované 1. svetovej vojne, ktoré je zároveň najvyššie položeným múzeom v celej Európe.

Lago di Fedaia

Ak už budete na Marmolade, nenechajte si ujsť ani návštevu ďalšieho zaujímavého jazera Lago di Fedaia. Nachádza sa priamo pod spomínaným ľadovcom. Okrem príjemnej prechádzky sa tu môžete občerstviť v priľahlej reštaurácii, ktorá zabezpečuje aj parkovanie.

Tip na záver

Vždy sa na ubytovaní opýtajte, či neponúka nejaké zľavy na lanovky alebo okolité atrakcie. Náš hotel napríklad ponúkal zľavnené lístky na lanovku na Marmoladu.

V Dolomitoch fungujú aj tzv. Summer cards, ktoré majú rôznu dĺžku platnosti a oprávňujú vás na využitie vybraných atrakcií v cene tejto karty. My sme tak výhodne využili výstup lanovkou na dva kopce počas dňa zakúpením jednodňovej Summer card.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *