Expresky z hôr #9

Expresky z hôr #9

0 Shares

Expresky z hôr #9 – Dnes sa dozvieš, ako bolo na spoločnom výstupe. Dostaneš radu, ako bezpečne na hory s dieťaťom od horského záchranára. Ukážem ti radosti aj starosti žien, ktoré spoznávajú hory samé. Môžes si vypočuť, aké to je byť horským vodcom na Slovensku a predstavím ti našu knihu o nevypovedaných príbehoch tatranských chát.

Vitaj, som rád že čítaš nasledujúce riadky.

Tam hore: nevypovedané príbehy tatranských chát

504 fotiek. 453 nachodených kilometrov. 272 strán obsahu. 155 historických faktov. 111 zaujímavostí. 68 archívnych záberov. 20 ľudí. 13 príbehov. 10 mesiacov. 1 kniha – Tam hore: nevypovedané príbehy tatranských chát

Predstavujeme ti našu prvú knihu o nevypovedaných príbehov tatranských chát. Nájdeš v nej rozprávania a zamyslenia o malých historkách, ale aj skutočných legendách. Dozvieš sa napríklad o tajnej návšteve pápeža na Sliezskom dome, o ťahaní zápaliek na Rysoch alebo o istej českej turistke a jej svadobnom vene.

Nevypovedané príbehy tatranských chát spracoval Samo Marec aj na základe svojich rozhovorov a spomienok s jeho otcom – tatranskou legendou Antonom Marcom, ktorý nás bohužiaľ tento rok opustil.

Toto všetko, doplnené krásnymi ilustráciami chát od Adriána Macha, fotkami s úžasnou atmosférou od Jakuba Čaprnku, históriou každej z chát od Ivany Bohušovej, esejami o atmosfére z každej chaty od Matúša Mahúta, a to všetko doplnené kresbami Ivany Čobejovej a zabalené do dizajnu Kritíny Šebejovej.

Kniha nevyniká len obsahom a kvalitou grafických materiálov, ale aj svojím spracovaním. Papier je tentokrát až zo Švédska. A vyberali sme ho špeciálne kvôli tomu, aby bol tvoj zážitok s veľkoformátových fotografií čo najautentickejší.

Objav nevypovedané príbehy tatranských chát aj ty. Pomôž nám s jej vydaním a objednaj si ju v predpredaji ako odmenu – Tam hore – nevypovedané príbehy tatranských chát

Do projektu sme sa pustili spoločne s priateľmi z madebythe. Poďakovanie patrí aj viac než dvadsiatke ľudí, ktorá sa na knihe podieľala.

Spoločný výstup na Chabenec

Spoločný #hikemates výstup na Chabenec v Nízkych Tatrách, opäť hodnotíme na výbornú! Počasie ako z katalógu, skvelá partia, výborná polievka na útulni Ďurková a ani vietor nás nehnal. Vidíme sa na najbližšom Mikulášskom výstupe s prespaním na chate, ktorý plánujeme na 4 – 5. decembra 2021. Viac info čoskoro, dovtedy si zabookujte tento termín v diári.

ROZHOVOR: Horský záchranár sa vyjadruje k najväčším úskaliam turistiky s deťmi

Mnoho rodičov vníma cestu za pekným výhľadom ako úžasnú paralelu k životu, ktorú môže deťom odovzdať. Turistika s dieťaťom však vyžaduje aj vysokohorskú nádielku rozvahy a zodpovednosti, do ktorej by sme sa mali obuť skôr, než vykročíme po značke. Súčasný trend detí v horách so sebou žiaľ prináša aj mnohé tragédie spôsobené najmä nezodpovedným prístupom rodičov a paradoxne i chýbajúcou pozornosťou k tím, s ktorými chceme svoje zážitky zdieľať.

Dlhoročný horský záchranár a otec, major Mgr. Igor Žiak, riaditeľ školiaceho strediska horskej záchrannej služby, vám v nasledujúcom rozhovore prináša komplexný obraz bezpečnej turistiky s deťmi.

Najväčším problémom dieťaťa v horách je ambiciózny rodič. Deti sa často stávajú len rukojemníkom ctižiadostivosti a nezodpovedného prístupu rodičov. Dnes majú rodičia v zásade dosť voľného času i prostriedkov v podobe kvalitnej výstroje a výbavy, čo však nemajú, sú skúsenosti a pokora“ – Igor Žiak

Horský záchranár sa vyjadruje k najväčším úskaliam turistiky s deťmi, napísala Nikola Bartošová.

Expresky z hôr #9: Horský záchranár sa vyjadruje k najväčším úskaliam turistiky s deťmi

Radosti aj starosti žien, ktoré spoznávajú hory samé

Všetci turisti máme občas rovnaký problém. Naplánujeme úžasnú turistiku, kilometer po kilometri, kde prespať, čo jesť, kde si nabrať vodu. Všetko preto, aby naši súputníci boli spokojní a šťastní. Veď predsa im chceme ukázať to čaro! Po dlhom plánovaní ich oslovíme a potom to príde. Jeden už nemá dovolenku, ďalší má iné plány. Ten posledný chudáčik je príliš unavený zo života a tak radšej zostane doma pred telkou.

Neviem presne, čo chodí v hlave chlapovi pri turistike, keď je sám, ale viem, čo tam má žena. Alebo skôr, čo mne osobne chodí hlavou, keď sa na kopce vyberiem sama.

Je to veľmi obohacujúci zážitok. Ten pokoj, pocit zadosťučinenia a odvahy a k tomu stále prítomný adrenalín v tele z toho, že som odkázaná len sama na seba. 

Radosti aj starosti žien, ktoré spoznávajú hory samé, napísala Kamila Dulová.

Expresky z hôr #9: Radosti aj starosti žien, ktoré spoznávajú hory samé

ROZHOVOR: Herečka, která prošla stezku Českem

Diaľkové pochody/treky„in“ nielen vo svete, ale aj u nás. Zvlášť v dobe pandemickej. Na Slovensku každý pozná Cestu hrdinov SNP a u našich susedov zas Stezku Českem.

Stezka Českem má 2 etapy. Severnú a Južnú časť. Inak povedané 1000 kilometrový prechod Českom. Dávnejšie táto diaľková trasa niesla meno Cesta Českom. Jedná sa o nekomerčný projekt partie nadšencov, ktorí sa spojili s Klubom českých turistov a spoločne tak ponúkajú možnosť vyraziť na krásnu a zaujímavú cestu naprieč celou republikou. Presne túto výzvu prijala česká herečka Barbora Mudrová, ktorú vyspovedal Jakub Larysz z portálu svetoudooru.cz.

I herci jsou lidé a k životu potřebují víc než jen záři reflektorů, potlesk diváků a reakce na sociálních sítích. Zvlášť když jim do práce hodí vidle pandemie a lockdown. To pak není divu, že se každý musí nějak odreagovat a Barbora Mudrová se šla projít podél české hranice. /svetoutdooru.cz/

Barbora Mudrová – Herečka, která prošla stezku Českem

Expresky z hôr #9: Barbora Mudrová – Herečka, která prošla stezku Českem, zdroj: svetoutdooru.cz

Fifty – krátky film o dlhom behu

Hovorí sa, že od 80 km začína skutočné ultra, kde beží viac hlava ako telo. Fifty je dokument amatérskeho bežca, ktorého snom bolo zdolať 50 míľ.

Erick Thompson je amatérsky bežec, ktorý beháva 1020 km. Začal behať v štyridsiatke. V začiatkoch bol jeho najdlhší beh 5 km. V hlave mu skrsla myšlienka zdolať horský maratón na 50 míľ (80 km) s tým, že bude trénovať ako „profesionál.“ Začal sa pripravovať s Ridgeline Athletics Inc. (kde pracuje aj Gary Robbins – ultrabežec, ktorého poznáte z filmu The big chill vďaka expreskám), ktorí mu vytvorili polročný treningový plán. Takisto sa zúčastnil niekoľkých trailových pretekov.

Zvládne Erick túto náročnú výzvu?

PODCAST: Aké je to byť horským vodcom na Slovensku

Bohuš Antoška je chalan, ktorý sa okrem iného venuje aj podcastovaniu. Jeho hlas môžete poznať z podcastu LAJF, kde si pozýva veľmi zaujímavých hostí nielen z outdooru. Dnes Ti odporučím 17. diel, v ktorom vyspovedal Michala Gerčáka.

Michal Gerčák je milovník hôr, bývalý člen Horskej Záchrannej Služby vo Vysokých Tatrách a aktuálne horský vodca IFMGA na plný úväzok. Rozprávali sme sa o jeho vzťahu k horám, ako sa dostal do HZS a taktiež o vysnívanej práci horského vodcu. Okrem toho sa dozviete ako sa stať horským vodcom a čo všetko obnáša takýto kurz. /podcast LAJF/

Vyber si svoju prvú vrstvu naozaj dôkladne!

Jeseň pomaly doznieva a opäť je potrebné oblečenie vrstviť. Veľmi dôležitou súčasťou oblečenia na hory je prvá vrstva.. Ako plynul čas, aj vývoj materiálov išiel dopredu. Bavlna, flanel, syntetika, vlna, merino vlna, mix vlny a syntetiky.. Možností je veľa. V nasledujúcom videu ti Drew Hansen z @playingwithsticks všetko ohľadom prvej vrstvy objasní.

Pomôže sa Ti zorientovať , preletí základom a možnosťami a pokúsi sa vybrať tú správnu vrstvu pre Teba!

Prečítaj si

Niekedy netreba zdolať vrchol od Paola Cognettiho je výnimočná kniha, ktorá sa odohráva v severozápadnej časti Nepálu na výprave pozdĺž tibetských hraníc. Pokojné a vyrovnané rozprávanie autora, ktorý si túto cestu prial k svojim štyridsiatim narodeninám, je doplnené drobnými kresbami a nádhernými opismi krajiny.

Tie čitateľa prenesú, na miesta, ktoré by nejeden z nás chcel zažiť na svojej koži. Kniha v sebe nesie silné posolstvo, na ktoré občas zabúdame, a to že, nie je dôležitý cieľ, ale samotná cesta!

Knihu Paolo Cognetti – Niekedy netreba zdolať vrchol odporučila Kamila Dulová.

Expresky z hôr #9: Paolo Cognetti – Niekedy netreba zdolať vrchol, zdroj: martinus.sk

Tip na trip: 5 túr k pamiatkam 2. svetovej vony a SNP

Dnes Ti okrem jedného tipu na výlet pridám štyri ďalšie. Naše hory sú posiate pripomienkami, pietnymi miestami, pamätníkmi bojov, hrdinov, odvážnych akcií, ale aj hrobmi desiatok a stoviek tých, ktorí v boji za slobodu padli.

V článku nájdeš výber piatich túr, ktoré ťa na takéto zaujímavé miesta privedú. Okrem turistiky a výletu do prírody si môžeš zopakovať niečo z našej histórie.

5 túr k pamiatkam 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania

Foto týždňa

Vzácny moment zachytil a napísal fotograf Peter Hozza: „Sú stretnutia, ktoré sa počítajú na stovky a potom sú tie, na ktoré sa nikdy nezabúda a ostávajú uložené hlboko v našich srdciach. Takéto stretnutie som mal možnosť zažiť aj ja v krásnom vysokohorskom prostredí Západných Tatier.

Ako všetci vieme, jeseň v Tatrách je už známa tým, že tu lesné plody dozrievajú neskôr. A preto aj medvede majú hore viac času doplniť si svoje tukové zásoby v podaní sladkých čučoriedok a krvavo červených brusníc. 

Ani pri tejto tatranskej medvedičke to nebolo ináč a ako kosačka spásala všetky lesné plody, na ktoré jej mlsný jazýček natrafil. Bolo mi dopriate stráviť s ňou krásne mrazivé jesenné ráno, kedy som aspoň na okamih mohol nahliadnuť do jej tajuplného života. 

Preto aj vy, priatelia, po horách choďte s otvorenými očami a zmyslami, lebo nikdy neviete, kde čaká aj na vás nejaký zážitok, ktorý ostane navždy aj vo vašom srdci.“

Expresky z hôr #9: Tatranská medvedička, foto: Peter Hozza, hozzafoto.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *