ferrata_nitra_hikemates

Ferraty pre deti a začiatočníkov- ferratový svet Zvonička

Zaistené cesty via ferrata pre deti a začiatočníkov pri Novej Bani

Okolie starodávnej zvoničky a horského masívu Háj dýcha históriou. Miesto kde sa naši predkovia venovali baníctvu, výrobe mlynských kolies a lesníctvu. Históriu cítiť na každom kroku. Mesto Nová Baňa sa rozhodla toto vzácne miesto pretvoriť na zónu aktívneho oddychu spojeného s pobytom v prírode a jej spoznávaním. Zvonička so svojím náučným chodníkom, rozhľadňou Háj, Červenou a Havraňou skalou, pútnickým miestom Kohútovo, Záhradným lesom a novootvoreným bufetom Zvonička plný funkciu nad-regionálneho cieľa pre aktívnych návštevníkov.

Areál pre aktívne rodiny

Detský a začiatočnícky via ferratový areál v tesnej blízkosti bufetu Zvonička umocňuje a dotvára komplexnosť tohto vzácneho a slnečného miesta. Areál bol navrhnutý a vytvorený pre rodiny, ktoré vyhľadávajú aktívny pohyb v prírodnom prostredí. Kde rodičia s deťmi môžu tráviť voľný čas. Via ferraty, mosty, lanové siete, sokolie hniezda čakajú na svojich návštevníkov, ktorých budú učiť pohybu v horách a na skalách, motorike, prekonaniu samého seba, prekonaniu strachu z výšky. Samozrejme to si všetko vyžaduje úplne dodržiavať bezpečnostné opatrenia, sústrediť sa na pohyb v exponovanom teréne.

Via ferratový areál Zvonička je jedinečný svojim návrhom, na malých skalných masívoch v strmom lesnom prostredí je vybudovaných 285 m via ferratových ciest. Zážitkové via ferraty ponúkajú neobyčajné varianty pohybu, chôdzu a balans na lanách, sieťach, agátových kmeňoch, a skalnom lezení. Via ferraty sú rozdelené v troch sektoroch GITARA, SOKOLIE HNIEZDA a ZVONIČKA.

Ferratový svet so zaistenými cestami via ferrata Zvonička

Sektory v lese

Sektory sú poprepájané lesnými chodníkmi. Na svoje si prídu nie len deti a rodičia, ale aj dospelí hlavne začiatočníci ktorých prvé kroky na skale budú práve v našom areáli Zvonička. Preto aj naše odporúčanie znie: Kto chce začať objavovať svet v horách, lezenie na skalách, via ferraty či už na Slovensku alebo v Alpách, prvé kroky by mali byť u nás na novobanských ferratách, kde je možné nízko nad zemou prekonávať prvé metre. Unikátom areálu je aj slnečná poloha, kde už pri prvých jarných lúčoch slnka čakajú ferraty na svojich návštevníkov.

Prostredie ferraty tvoria ryolitové bralá okraja masívu Hája. Na geologickom rozhraní ryolitov a alterovaných augiticko-hyperstenických andezitov je vyvinutá rudná žila Kreuz. Hydrotermálne premeny (alterácie) v okolí žily sú v týchto miestach pomerne intenzívne a prejavujú sa pestrým sfarbením horninového prostredia – od rôznych odtieňov hnedej a žltej až po zelenú až modrozelenú farbu.

Žila Kreuz bola v minulosti povrchovo ťažená o čom svedčia viaceré stopy po banskej činnosti priamo v trase ferraty.

Sektory ferratového sveta Zvonička

Sektor GITARA

Sektor GITARA je vytvorený v priestore starej baníckej dobývky s násypom vydolovanej horniny, ktorá nám tvorí terasu s lavičkami na odpočinok. V tomto sektore sa podarilo nájsť prepojenie medzi lesným prostredím, zmiešaným borovicovo-dubovým porastom, starým baníckym miestom, ktoré dýcha históriou a modernou adrenalínovou atrakciou pre deti a dospelých.

V čelnej stene dobývky vedie VIA FERRATA C-dur o dĺžke 60 m s obtiažnosťou B/C je to traverz celej čelnej steny. Via ferrata je prepojená 4 metrovým mostom s lanovou sieťou. Horizontálna lanová sieť GITARA o dĺžke 28m sa týči sa nad povrchom 3 až 4 metre s obtiažnosťou B/C, ktorá prepája celý priestor amfiteátra. V prípade väčšej návštevnosti je prevádzka na sieti jednosmerná. Sieťou môžu prechádzať maximálne 2 osoby. Prechod pozdĺž siete je ideálny na rozvoj motoriky.

Sektor SOKOLIE HNIEZDA

Sektor SOKOLIE HNIEZDA sa nachádza v tesnej blízkosti bufetu Zvonička. Na položených skalných masívoch vedú via ferraty a na dve borovice v blízkosti sú upevnené sokolie hniezda,

ku ktorým vedú mosty vo výške, ktoré vytvárajú nevšedný pocit pre návštevníka. V hornej časti sa týči najväčší most po Yetiho stopách. Maximálne môžu mostami prechádzať 2 osoby.

Via ferrata ĎATEĽ a traverz k mostu YETI — dĺžka 60 m, obtiažnosť B/C

Via ferrata SOKOLÍK —  dĺžka 18 m, obtiažnosť B

Most SOKOL — dĺžka 3 m, obtiažnosť B/C

Most ZVONČEK —  dĺžka 8 m, obtiažnosť B/C

Most YETI — dĺžka 8 m, obtiažnosť B/C

Sektor ZVONIČKA

Sektor ZVONIČKA sa nachádza v tesnej blízkosti známej Novobanskej Zvoničky. Skladá sa

s niekoľkých skalných masívov, ktoré sú prepojené mostami a via ferratami. Návštevník zažije nevídaný zážitok, kde v prírodnom prostredí musí prekonávať rôzne prekážky vo výške, či už je to balansovanie na lanovom alebo drevenom moste, prechod vertikálnou sieťou VEVERIČKA, alebo liezť po skale a všade je istený via ferratovým istiacim reťazcom. Mostami a sieťou VEVERIČKA môžu prechádzať maximálne 2 osoby.

Via ferrata cez mosty a vertikálna sieť VEVERIČKA — dĺžka 30 m, obtiažnosť B/C

Via ferrata SVIŠŤ — dĺžka 15 m, obtiažnosť B

Via ferrata KAMZÍK a traverz —­ dĺžka 18 m, obtiažnosť B

Via ferrata K VEVERIČKE — dĺžka 10 m, obtiažnosť

Povinnú výbavu – via ferratový set je možné si požičať v BUFETE Zvonička.

Ako sa správať na zaistenej ceste via ferrata?

Ak si začiatočník, dbaj by si dodržiaval/a pravidlá, ktoré platia všeobecne na via ferratách. Slúžia na zaistenie bezpečnosti nielen pre teba samotného/Samotnú, ale aj pre ostatných návštevníkov.

— Vstup na vlastnú zodpovednosť

— Vstup možný len s kompletným via ferratovým setom

— Zákaz vstupu pri búrke, silnom vetre, námraze

— Pozor padajúce kamene, prilba je povinná

— Vstup od 8 rokov a pre deti vždy v sprievode dospelej osoby

— Via ferraty sú jednosmerné

V prípade poruchy technického zariadenia oznámiť personálu BUFETU Zvonička.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *