Horská záchranná služba radí: Dajte si pozor na nástrahy jarnej turistiky

Prichádzajúce teplejšie počasie a blížiace sa sviatky prinášajú každoročne zvýšený pohyb turistov na horách. Podľa Horskej záchrannej služby by si návštevníci hôr mali dať pozor najmä na snehové polia, či značné rozdiely v teplotách v meste a na horách.

Slováci obľubujú aktívne trávenie voľného času na horách, jarná turistika so sebou ale prináša aj riziko možného úrazu. Napriek teplejšiemu počasiu v mestách sa na turistických chodníkoch stále môže nachádzať sneh či zľadovatené úseky, ktoré sú nebezpečné.

Počas jarných mesiacov a začiatkom letnej turistickej sezóny evidujeme množstvo úrazov následkom pošmyknutia sa na klzkom teréne či na snehových poliach, ak je to možné odporúčame vyhnúť sa im a obísť ich.

Vyskytujú sa tiež prípady zablúdených a následne podchladených turistov, ktorí podcenili alebo už neočakávali chladné počasie na horách, teploty môžu klesať až k bodu mrazu,”

hovorí Jana Krajčírová z Horskej záchrannej služby.

Väčšine úrazov sa dá predísť

Podľa odborníka sa dá väčšine úrazov či problémom na horách vyvarovať, treba byť ale pripravený. ,,Vo výbave turistu nesmie chýbať pevná obuv, teplé oblečenie, čelovka, turistické paličky a pri pohybe vo vyšších polohách aj mačky či nesmeky. Treba mať tiež dostatok tekutín, a niečo na rýchle doplnenie energie, samozrejmosťou je tiež nabitý telefón,” vysvetľuje Patrik Pajta z najväčšieho turistického klubu na Slovensku, Hikemates.

Ako dodáva, ,,túru si treba vždy naplánovať podľa náročnosti trasy a jej výber prispôsobiť svojej kondícii.” Odporúča sa tiež vždy informovať blízkych či rodinu, kam sa človek chystá na túru, v prípade potreby to urýchľuje lokalizáciu a poskytnutie pomoci.

Ako postupovať v prípade stretu s prebúdzajúcou sa zverou?

Zvieratá, ktoré sa na jar prebúdzajú, sa snažia turistom vyhýbať. Ako sa zachovať, ak náhodou príde k stretu? ,,Hlavne je dôležité neprekvapiť napríklad medveďa, počas túry je dobré dať o sebe vedieť napríklad rozprávaním sa, nevybočovať z turistických chodníkov, neprenasledovať zviera napríklad za účelom spravenia si selfie a ani sa k nemu nepribližovať. Zvieratá sú zväčša plaché a ak ich nevystavíme stresovej situácii, ľuďom sa radšej vyhnú,” uzatvára Jana Krajčírová z Horskej záchrannej služby. 

Poistenie na hory je základom každej túry

Podľa Patrika Pajtu z Hikemates netreba zabúdať ani na poistenie. ,,Znie to ako klišé, faktom ale je, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Odporúčam preto všetkým, ktorí obľubujú turistiku, aby si zabezpečili aj tzv. horské poistenie. To sa dá vybaviť v poisťovni, prípadne ho automaticky získavajú aj všetci ľudia, ktorí sa stanú členmi Klubu slovenskej turistiky a to napríklad aj v našom klube KST Hikemates.” Viac o výhodách členstva si môžete pozrieť na stránke turistického klubu Hikemates.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.