Jalovecká dolina je opäť otvorená pre turistov, podarilo sa vymeniť 6 mostíkov

Dočasná uzávera doliny z dôvodu rekonštrukcie turistických mostíkov sa skončila. Aktivisti z turistického klubu Hikemates v sobotu osadili na trase vedúcej na vrchol Baníkov šesť nových mostíkov.

Návštevníci Západných Tatier tak môžu opätovne využívať trasu v Jaloveckej doline, ktorá vedie na Baníkov, najvyšší vrchol Západných Tatier.

Turistické mostíky, ktoré boli v havarijnom stave sme odstránili a na ich mieste sa osadili úplne nové, pohyb po tejto trase bude pre turistov bezpečnejší

vysvetlil Patrik Pajta, predseda turistického klubu Hikemates. Životnosť mostíkov má byť 10 až 15 rokov.

Skvelá spolupráca niekoľkých subjektov

Na obnove mostíkov sa podieľala aj Horská záchranná služba, Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici a SPP, ktorý projekt podporil finančne. ,,Trasa bude nielen bezpečnejšia pre turistov, ale v prípade zásahu uľahčí prácu aj nám záchranárom, prístup k zranenému bude plynulejší, rýchlejší a následný transport pre zraneného aj záchranárov bude bezpečnejší,“ dodal Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby.

Aktivisti pri transporte dreva museli využiť výpomoc vrtuľníka. ,,Do Jaloveckej doliny nevedie žiadna prístupová cesta, súhlasili sme preto s tým, že na vývoz materiálu bude použitý vrtuľník, keďže niektoré nosné trámy vážili aj viac ako pol tony,“ uviedol Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Čochvíľa začne zimná uzávera nielen na tejto trase

Turistický klub Hikemates upozorňuje na blížiacu sa zimnú uzáveru. ,,Vrchol Baníkov patrí medzi trasy, ktoré spadajú pod sezónnu uzáveru, preto turisti, ktorí si chcú užiť jesenné túry, tak môžu urobiť len do konca októbra,“ upozornil Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates. Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov trvá od 1. novembra do 14. júna.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *