KAM NA TÚRU: Bralová skala, Kremnické vrchy

Vždy keď cestujem vlakom do Prievidze, obdivujem nádherný hrebeň Kremnických vrchov, ktorý sa vypína nad úsekom Sklené – Remäta – Handlová. A na jeden vrchol z tohto hrebeňa ťa dnes pozvem.

Túto túru dobre pozná Matúš Medveď, ktorý neďaleko žije a reagoval na moju výzvu (jej znenie nájdeš na konci článku) z newslettra Shortcuts (na odber newslettra sa prihlásiš TU), ktorý píšem. Matúš mi poslal opis svojej túry, ktorý sa rozhodol zdieľať s Hikemates komunitou, za čo mu ďakujem.

Výhliadka z Bralovej skaly, foto: Michal Holler, zdroj: mapy.cz

Bralová skala (825,6 m ) sa nachádza na západnom okraji Kremnických vrchov. Leží nad obcou Sklené, približne 4 km severovýchodne od Handlovej. Prechádza ňou tak známa červená značka Cesty hrdinov SNP.

Výhľady

Zo skalného brala vidieť blízku Handlovskú a Turčiansku kotlinu, okolité Kremnické vrchy, pohorie Žiar, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú a Malú Fatru. Síce nevyniká výraznou nadmorskou výškou, no je rozpoznateľná podľa vysielača na vrchole. Masívom prechádza Bralský tunel, ktorý je súčasťou železničnej trate Prievidza – Horná Štubňa.

Parametre trasy

  • Čaká ťa 3,3 km s prevýšením 282 m a zaberie ti s prestávkami max 2 hodiny.
  • Trasa: Bralová skala z Remäty
  • Túra je vhodná aj pre deti.

Alebo môžeš vyskúšať dlhšiu variantu (17,8 km / 713 m) hrebeňa, ktorú vidieť z vlaku: Z Rematy cez Handlovú.

Túra na Bralovú skalu od Matúša

Na Bralovú skalu pri Handlovej som sa vybral vlakom. Železnica je tu smerovaná cez horské sedlo, takže sama jazda vlakom je zážitkom. Vystúpiť treba na železničnej zastávke Remäta – je to rekreačná oblasť v horách, ktorú miestni dobre poznajú.

Železničná zastávka sa nachádza hneď za tunelom a pred viaduktom. Zo zastávky sa treba vybrať smerom popod viadukt a napojiť na žltú značku. Tá smeruje popri hoteli Remata do lesa. Tu začína aj strmší úsek, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Cesta lesom je trochu monotónna, cik-cak chodník strieda strmšie úseky.

Následne uvidíš skaly a postupne sa dostaneš na križovatku s červenou značkou Cesty hrdinov SNP. Na vrchole sa ti otvorí krásny výhľad na Handlovú, dolinu, železničný viadukt (podarilo sa mi zachytiť vlak, ktorý po ňom prechádza), Vtáčnik, Bojnice. V prípade menších detí treba dať pozor, skala tu má záseky smerom dole, aby sa nič zlé nestalo.

Táto kombinácia túry sa dá zvládnuť pohodovým tempom za 2 hodiny, takže sa dá bez problémov vymyslieť tak, aby sa stíhal vlak späť, či už smer PD alebo TR.

Zaujímavosti o Bralovej skale

  • Na vrchu sa nachádza vysielač rozhlasu, televízie a GSM signálu, ktorý je určený pre pokrytie Handlovskej kotliny a horného Turca signálom DVB-T.
  • Táto lokalita je atraktívna aj pre lezcov, keďže sa tu nachádza viacero lezeckých ciest. Viac o lezení nájdeš TU: Bralová skala

Máš tipy na nevšedné túry na Slovensku? Zapoj sa do mojej výzvy a podeľ sa o svoje skúsenosti s Hikemates komunitou!

Hľadám príspevky o túrach mimo bežných turistických trás, ktoré sú skrytými pokladmi slovenskej prírody. Či už ide o známe vrcholy neznámou trasou, alebo o neznáme miesta, ktoré poznajú len miestni, chcem o nich vedieť!

Ak máš zdokumentované takéto trasy (krátky text o trase a pár foto), pošli mi ich na thom@hikemates.com a ja ich tu uverejním. Teším sa na tvoje tipy!

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *