KAM NA TÚRU: Nolčovská Magura, Veľká Fatra

Ak sa pozrieš na mapu Veľkej Fatry, možno ti unikne nevýrazný vrchol Magura. Je to škoda, lebo tento kopec má svoje čaro. Nachádza sa na turčianskej vetve veľkofatranského pohoria, medzi Krpeľanmi a veľkofatranským Kľakom.

Miestni obyvatelia mu nepovedia inak ako Mogura. Tým sa chcú odlíšiť od populárnejšej Kľačianskej Magury, ktorá sa týči neďaleko v Malej Fatre. Nolčovská Mogura je menej navštevovaná, ale ponúka krásne výhľady na okolité vrchy a časť Turčianskej kotliny. Je to ideálne miesto na pokojnú túru „takmer bez ľudí.“

Dostaneš sa na ňu z obce Nolčovo. Začneš pri prístrešku Nad Nolčovom, kde pohodlne zaparkuješ auto. Odtiaľ sa vydáš po žltej značke. Hneď z úvodu ťa čaká poriadna strmina, ktorá sa skončí až na samotnom vrchole. Zhruba 600 metrov prevýšenia na dvoch kilometroch dá celkom zabrať.

Parametre trasy

  • Čaká ťa 13 km s prevýšením 637 m
  • Mne hodinky namerali 14,8 km s prevýšením 724 m (Coros Apex PRO)
  • Trasa: Nolčovská Magura okruh
  • Túra je vhodná aj pre deti

Keď si hore, už je dobre 🙂 . Možno budeš mať aj to šťastie, že uvidíš nádhernú panorámu krivánskej časti Malej Fatry. Ja som ju naposledy nevidel, lebo bola hmla. Ale to mi dalo len ďalší dôvod, aby som sa tam znova vybral.

Po úžasných výhľadoch, môžeš ísť ďalej po hrebeni. Čaká ťa odbočka na červenú značku veľkofatranskej magistrály. Tá ťa dovedie až do Sedla Príslop (polovica tvojej túry), kde na teba čaká prekvapenie!

Keď zostúpiš kúsok pár desiatok metrov nižšie, prekvapením bude horská útulňa – Koliba Príslop, ktorá sa nachádza v nádhernom prostredí. Zelená značka ťa zavedie priamo k nej. V kolibe je všetko, čo potrebuješ na prenocovanie: stôl, stoličky, postele (4 ľudia sa vyspia pohodlne) a povala plná matracov. Akurát sa tu nenachádza piecka. Pred kolibou je miesto na oheň a grilovanie. A ak máš smäd, stačí ísť pár krokov nižšie, kde je čistý prameň vody.

Zaujímavosti o Nolčovskej Magure:

  • Nolčovská Magura je menej známym turistickým cieľom v Turci, ktorý sa na mapách skrýva pod názvom „Magura.“
  • Každú prvú februárovú sobotu sa na Nolčovskej Mogure stretávajú turisti na tradičnom výstupe. V roku 2024 sa uskutoční už 46. ročník tejto akcie.
  • Oplatí sa zastaviť v horskej útulni Koliba Príslop. Je to ideálne miesto na prenocovanie pri prechode veľkofatranskej magistrály. Koliba bola postavená v roku 2011 a je dôležitou súčasťou slávnosti kosenia horských lúk – Nolčovská kosa.
  • Táto trasa je tiež výborným tréningom pre horských bežcov. Ponúka poctivé prevýšenie a behateľný hrebeň v nádhernom prostredí.

Posledných 7 km z koliby je príjemnou prechádzkou. Ideš po širokej zvážnici, ktorá sa neskôr mení na horskú cestu. Občas sa ti naskytne krásny výhľad na hrebeň Malej Fatry, ktorý sa týči na obzore pred tebou. Táto túra je vhodná celoročne a máš ju skoro len pre seba ( stretneš minimum ľudí).

Takto sa končí moja odporúčaná túra vo Veľkej Fatre. Dúfam, že ťa oslovila. Snáď si tam užiješ krásne prírodné scenérie, útulnú kolibu a pokojnú atmosféru takmer „bez ľudí.“

Máš tipy na nevšedné túry na Slovensku? Zapoj sa do mojej výzvy a podeľ sa o svoje skúsenosti s Hikemates komunitou!

Hľadám príspevky o túrach mimo bežných turistických trás, ktoré sú skrytými pokladmi slovenskej prírody. Či už ide o známe vrcholy neznámou trasou, alebo o neznáme miesta, ktoré poznajú len miestni, chcem o nich vedieť!

Ak máš zdokumentované takéto trasy (krátky text o trase a pár foto), pošli mi ich na thom@hikemates.com a ja ich tu uverejním.

Teším sa na tvoje tipy!

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *