KAM NA TÚRU: Veľká Rača, Kysucké Beskydy

Ak sa vydáš na turistiku na Veľkú Raču, objavíš jeden z najkrajších vrcholov Kysuckých Beskýd. Tento vrchol je známy svojimi lyžiarskymi strediskami, chatou a nádhernými výhľadmi, ktoré lákajú turistov po celý rok. Veľká Rača sa môže pýšiť svojou dostupnosťou a rozmanitosťou trás, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

Koncom minulého roka som sa vybral preskúmať (pre mňa) neznáme zákutia Kysuckých Beskýd. Moja túra začala v Novej Bystrici a cez Veľkú Raču som prešiel do Starej Bystrice.

Parametre trasy

Túru začneš pri smerovníku Nová Bystrica, Cadrikovia (520m). Vyberieš sa po modrej značke na Kýčeru (950 m). Na smerovníku máš napísané 2 hodiny aj 10minút, čo mi trvalo aj napriek brodeniu v snehu 2 hodinky. Verím, že v lete si oveľa rýchlejší. V úvode kráčaš po poľných cestičkách, ktoré ťa vyvedú ku krížu s pekným výhľadom na obec pod tebou.

Neskôr prejdeš na zvážnicu, ktorá sa začne mierne dvíhať. Akonáhle sa dostaneš na nejaké výhľadové miesto, naskytne sa ti pohľad (pre mňa nepoznaný) na hrebeň Malej Fatry. Je úplne iný, ako keď sa naň pozerám z Turčianskej záhradky (môj domov).

Neskôr opúšťaš zvážnicu (nie nadlho) a dostávaš sa do lesa. Je to tu miestami divoké a vôbec by som sa nedivil, ak narazíš na medvedie stopy. Ja som na ne narazil tiež, a chvíľu po nich išiel. Boli však staršieho dáta, tak som bol o niečo viac pokojný.

Kýčera bola iná, na akú som zvyknutý z Lúčanskej Malej Fatry. Kto ju pozná, ten vie aká je strmá a blatistá. Táto bola viac menej križovatkou zvážnic, čiže oveľa príjemnejšia. „Tu budem dnes opäť, za nejaký čas,“ pomyslel som si. Od Kýčery som pokračoval zelenou značkou do Sedla pod Orlom (1060m). Bol tu na jednej strane zaujímavý zmiešaný a na druhej strane bukový les.

Od sedla pokračuješ miernym stúpaním už na hrebeň – červená značka, kde sa ti pohľady na okolité kopce ešte viac otvoria. Bol práve napadnutý sneh a slnko kde-tu vykukovalo z oblakov. Hrebeň bol dobre prešľapaný a doviedol ma ku križovatke na chatu a samotný vrchol. Najskôr som si išiel splniť povinnosť na vrchol a potom som sa tešil na teplé jedlo v útulnej poľskej chate.

Užitočná informácia

Na chate sa dá platiť kartou, ale nie vždy im funguje terminál. Preto si priprav hotovosť. Dá sa v pohode platiť v eurách. Keď nebudeš rozumieť poľským názvom, chatár ti milerád poradí s príznačnou dávkou humoru.

Naspäť už cestu poznáš, minimálne po Kýčeru. Od nej budeš pokračovať po zelenej značke, poväčšine zvážnicami. Budeš prechádzať aj cez maličkú súkromnú chatovú oblasť, ktorá sa nachádza v peknom prostredí.

Do Starej Bystrice je to už len kúsok a keď budeš mať šťastie ako ja, bude ťa sprevádzať nádherný západ slnka

Máš tipy na nevšedné túry na Slovensku? Zapoj sa do mojej výzvy a podeľ sa o svoje skúsenosti s Hikemates komunitou!

Hľadám príspevky o túrach mimo bežných turistických trás, ktoré sú skrytými pokladmi slovenskej prírody. Či už ide o známe vrcholy neznámou trasou, alebo o neznáme miesta, ktoré poznajú len miestni, chcem o nich vedieť!

Ak máš zdokumentované takéto trasy (krátky text o trase a pár foto), pošli mi ich na thom@hikemates.com a ja ich tu uverejním.

Teším sa na tvoje tipy!

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *