mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

Nepremokavá bunda je nutnosť každého výletu do hôr. Poznáš bundy od značky Mountain Equipment? 

Nie je nič horšie, než keď uprostred búrky zistíš, že ti tvoje oblečenie neposkytuje potrebnú ochranu. Preto je výber tej správnej bundy veľmi dôležitý. Bundy britskej značky Mountain Equipment ponúkajú široký výber špičkových nepremokavých búnd pre rôzne aktivity a aj do tých najnáročnejších podmienok. 

V suchu a pohodlí, bez ohľadu na to, kde si 

Značka Mountain Equipment vyrába profesionálne vybavenie pre horolezecké expedície už od 60-tych rokov a svoje produkty neustále vylepšuje na základe reálneho používania v extrémnych podmienkach. Zakladá si tiež na prvotriednych materiáloch a je hlavným vývojovým partnerom výrobcu vode odolných membrán GORE-TEX®.  

mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

V nasledujúcich riadkoch ti predstavíme všetky typy membrán a zároveň modely búnd, ktoré Mountain Equipment vyvinulo pre všetkých milovníkov hôr. Typ membrány má kľúčovú rolu, ovplyvňuje nielen odolnosť, ale aj cenu danej bundy. Zároveň ti pomôže vybrať si tú správnu pre tvoje vlastné potreby.

Bundy z materiálu GORE-TEX® 

GORE-TEX® je trojvrstvový materiál, zložený z povrchovej látky, z paro-priepustnej membrány (porézneho typu) a z podšívky. Na základe toho je určený na dlhodobé použitie v nepriaznivom počasí. Jedná sa o originálnu a osvedčenú textilnú technológiu, ktorá poskytuje mechanickú odolnosť, vode odolnosť aj skvelú priedušnosť. 

mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

Bundy z eko materiálu GORE-TEX® ePE 

GORE-TEX® ePE je nová ekologická membrána z expandovaného polyetylénu, ktorá neobsahuje fluorcarbon, vďaka čomu má výrazne menšiu uhlíkovú stopu ako predchádzajúce membrány od GORE-TEX®. Naďalej zostáva spoľahlivo nepremokavá, vetru odolná a ochranná. Navyše má aj dlhú životnosť. 

mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

Bundy z materiálu GORE-TEX® Pro 

GORE-TEX® Pro je najodolnejšia trojvrstvová tkanina s membránu porézneho typu a je kompletne odolná voči vode. Jedná sa o laminátovú konštrukciu s membránou vloženou medzi vrchnú tkaninu a vnútornú podšívku. 

Mountain Equipment používa GORE-TEX® Pro výhradne pre svoje špičkové modely, ktoré sú špecificky navrhnuté na zimné lezenie, alpinizmus a extrémne lyžovanie. Pri týchto aktivitách sú najdôležitejšími vlastnosťami vysoká odolnosť voči oderu a vysoká priedušnosť, ktoré sú nevyhnutné pre extrémne aktivity v zimných horách. 

                                                                           

mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

Ľahké bundy z materiálu GORE-TEX® PACLITE 

Pri materiáli GORE-TEX® PACLITE je vnútorná strana materiálu potiahnutá špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorá obsahuje olejo-fóbne látky a karbónové vlákna, vďaka čomu nepotrebuje podšívku. Celý materiál je tak výrazne ľahší a veľmi dobre zbaliteľný

Bundy s touto membránou sú vysoko priedušné a zároveň zostávajú nepremokavé

mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

Bundy z materiálu GORE-TEX® Active  

Ako názov vypovedá, jedná sa o materiál špeciálne navrhnutý pre rýchly a aktívny pohyb. Je úplne vetru odolný, nepremokavý, extrémne priedušný, veľmi ľahký a tiež ľahko zbaliteľný. Okrem toho je mäkký a príjemný na pokožku. 

mountain_equipment_bunda_goratex_hardshell_hikemates

Bundy z materiálu DRILITE® 

Membrána DRILITE® funguje na rovnakom princípe ako GORE-TEX®, ale jej prednosťou je priateľnejšia cena. To všetko pri zachovaní dôležitých vlastností, ktorými sú vode odolnosť, priedušnosť, nízka váha, dobrá zbaliteľnosť a odolnosť voči oderu. 

Bundy s membránou DRILITE® sú dostatočne ľahké pre výkonnostných horských športovcov, dostatočne zbaliteľné pre horských turistov a napriek tomu dostatočne odolné pre náročné horské výstupy. 

     

Dôležité sú aj funkčné detaily

Dobrá nepremokavá bunda ale nie je len o špičkovom nepremokavom materiáli. To, čo ju robí vrcholovým vybavením do hôr, sú funkčné prvky. Aj ten najlepší materiál by bol bez nich nepoužiteľný.

Pri výbere nepremokavej bundy je preto dôležité vedieť, na aké aktivity ju chceš používať a bez akých funkčných prvkov sa nezaobídeš. Sťahovacie manžety, zips ktorý neprepustí vodu a nezasekne sa, dva bežce na zipse, aby bola otvárateľna z oboch strán alebo veľké otvory a vetranie v podpazuší. Všetko to sú prvky, na ktoré je dobré sa pri výbere zamerať. 

Na YouTube kanály Mountain Equipment CZSK nájdeš ku každému modelu bundy, ktorý sme ti predstavili vyššie, aj prezentačné video: 

Sprievodca výberom búnd podľa aktivít 

Potrebuješ bundu na treking, skialpinizmus, horolezectvo alebo dokonca na expedíciu?

Vyskúšaj sprievodcu nepremokavých búnd od Mountain Equipment, ktorý ti v 3 krokoch pomôže vybrať ten najvhodnejší model pre tvoje aktivity. 

Pokiaľ hľadáš spoľahlivú, nepremokavú a odolnú bundu pre celoročné použitie, s hardshell bundami od Mountain Equipment budeš pripravený/á do každých podmienok. Tak zostaň v suchu! 

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *