Odborníčka z Northfinder radí: Ako si správne zbaliť batoh na skialpovú túru?

Odborníčka z Northfinder radí: Ako si správne zbaliť batoh na skialpovú túru?

Katka, ktorá sa venuje dizajnu skialpového oblečenia, nám v nedávnom rozhovore priniesla užitočné informácie o tom, ako sa obliecť na skialp. Dnes nám zase pomôže so správnym a pohodlným zbalením sa na skialpovú túru. Všetko o Katke nájdeš v prvom článku.

Katka, keďže sme sa už efektívne obliekli na skialpovú túru, poraď nám ešte, čo si zbaliť do batohu so sebou. Povieš nám, aký veľký batoh si zvoliť a aké špecifiká by mal určite mať?

Ja si vždy vyberám batoh podľa toho kam a na ako dlho idem. Mám dva batohy. Jeden používam na zjazdovku a krátke túry a druhý na celodenné, prípadne viacdňové túry.

Menší batoh, ktorý používam má 18 litrov. Je ľahučký a ideálny na rýchle túry a rýchle výšľapy na zjazdovke. Disponuje chrbtovým systémom s vetracími výrezmi na odľahčenie a podporu odvetrania chrbta, aby som sa veľmi nespotila.

V hlavnej časti na zips sú úchyty na organizáciu a uloženie lavínovej výbavy a hydrovak. Keď chodím na zjazdovku lavínovú výbavu si neberiem, no hydrovak nesmie chýbať. Batoh má aj hrudný popruh s píšťalkou pre prípad núdze a polstrovaný bedrový pás s vreckom na mobil na pravej časti a s pútkom na ľavej časti.

Lyže si na batoh bez problémov uchytím diagonálne. Taktiež si viem na batoh ľahko fixnúť cepín alebo turistické palice. Súčasťou batohu je sieťka na skialpovú prilbu a pútka na jej rýchle upevnenie na čelnú stranu batohu. Batoh má aj bočné vrecká s priečinkom na okuliare, aby som si ich nepoškrabala.

Väčší batoh mám 30-litrový a používam ho na celodenné alebo viacdňové skialpové túry. Oceňujem na ňom chrbtový systém so štruktúrou pre cirkuláciu vzduchu, ktorý odľahčuje a podporuje vetranie chrbta.

Batoh disponuje hlavnou komorou s prístupom na zips a priečinkom na hydrovak, ďalšiu komoru má na uloženie lavínovej výbavy, nechýba ani priečinok na okuliare, pohodlný bedrový pás s integrovaným vreckom, ako aj sieťkou na prilbu. Batoh by mal určite mať aj možnosť uchytenia cepínov, paličiek a prilby. Lyže si na batoh viem pripnúť buď klasicky do A, alebo aj diagonálne. Taktiež môžem na batoh upevniť snežnice či snowboard.

Špeciálne pri skialpinizme vnímam, že batoh by naozaj mal byť skialpový a musí disponovať vyššie spomenutými špecifikami. Cepín musí mať svoje miesto, inak by sa človek mohol zraniť. Lavínová výbava musí byť rýchlo dostupná a aj prilba musí mať na batohu svoj priestor. Rovnako aj uchytenie lyží vždy musí byť k dispozícii – bez týchto špecifík batohu by som určite na túru nevyrazila.

Skialpový batoh sme si teda vybrali. Čo si do neho ideálne zbaliť?

Môžeme si to rozdeliť na jednotlivé časti:

  • Povinná lavínová výbava musí byť v batohu vždy keď idem do voľného terénu. Na zjazdovku ju nenosím. Ideálne je, keď má v batohu svoj vyhradený priestor a lopatka so sondou sú rýchlo dostupné.
  • Cepín, mačky, prípadne lano a sedačka sú technickejšie veci na ťažšie výstupy. Tieto veci nosím so sebou vždy, keď plánujeme výstup v strmom teréne, resp. v žľabe, či keď ideme prechod hrebeňa. Samozrejme ak prilba nie je na hlave, ideálne je mať ju na batohu.
  • Počas aktivity musí človek prirodzene dopĺňať energiu. Zbalím si preto vždy nejaké energetické tyčinky, ovocie a hydrovak s vodou, či termosku s čajom.
  • Lekárnička alebo alu fólia, čo je tenký materiál vyrobený z hliníka, ktorý sa dá využiť ako tepelná izolácia. Je ľahká, odolná a má schopnosť odrážať teplo, čím pomáha udržiavať teplotu a chrániť pred chladom. Nosím ju vždy so sebou.
  • Slnečný krém, balzam na pery a okuliare patria tiež k mojej výbave na hory. Človek nikdy nevie, ako sa zmení počasie a je treba počítať aj so silným slnkom, či difúznym svetlom, ktoré je pre oči veľmi nepríjemné.

Čo sa týka oblečenia, čo si vždy berieš so sebou? Resp. ako sa rozhoduješ, keď má byť premenlivé počasie?

Samozrejme, oblečenie do batohu si vyberám podľa toho, akú dlhú túru plánujem a v akých podmienkach. Mám však aj veci, ktoré v batohu musia byť vždy.

  • Rukavice na zjazd nesmú chýbať. Pri výšľape nosím tenšie rukavice, no na zjazd ich vždy vymením za izolačné a teplejšie. Rovnako ako mám vždy so sebou aj nejakú bufku či teplejšiu čiapku/ čelenku.
  • Izolačné oblečenie ako kraťasy, či sukňa opäť na zjazd. Zaberie to pomerne málo miesta a človek má vždy istotu, že dole kopcom nezamrzne. Nesmie chýbať ani izolačná bunda, hlavne keď hlásia mínusové teploty.
  • Pri náročnejších podmienkach nosím so sebou hardshell bundu.

Správna príprava a balenie na skialpovú túru je kľúčová pre bezpečné a príjemné dobrodružstvo v horách. Pri plánovaní skialpových výletov nezabudnime na základné vybavenie, ako je lavínový vyhľadávač či prvá pomoc, nepodceňme ani vhodné vrstvenie oblečenia a dostatočný príjem potravy a tekutín.

Nezabúdajme ani na ochranu pred slnkom a zohľadňujme zmeny teplôt počas výletu. S týmito informáciami a odbornými tipmi od Katky sa môžeme tešiť na pohodlný a naplnený zážitok pri dobrodružstvách v zasneženom teréne.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *