poludnica_hikemates

Poludnica – jeden z najkrajších výhľadov, ktorý vyrazí dych

Myslím, že vrch Poludnica (1548mnm), ležiaci na vedľajšom hrebeni Nízkych Tatier, netreba veľmi predstavovať. Ja som ju tiež na mojom wishliste mala už dlho. O to viac ma prekvapila, že to zďaleka nie je len „instaskalka“ s ikonickým výhľadom na Kriváň, ako som dovtedy mohla vidieť na fotkách, ale má toho oveľa viac, čo ponúknuť. Ale poďme pekne poporiadku 🙂

Dostupnosť a trasy

Na tento vrchol vedie viacero trás: zo Závažnej Poruby, Iľanova či Liptovského Jána. My volíme práve poslednú alternatívu. Auto nechávame na parkovisku pri hoteli Ďumbier a vyrážame po zelenej značke.

Trasu nájdeš tu na mapy.cz.

Hneď od začiatku nás čaká výživné prudšie stúpanie, kedy sa aspoň zahrejeme a môžeme hneď vyzliekať vrstvy. No odmenou sú prvé odkrývajúce sa výhľady na Západné Tatry. Ďalej už pokračujeme miernejšie, krásnym lesom s ešte ranným svetlom. Prichádzame do sedla Rakytovica, odkiaľ sa napájame na žltú značku. Ešte nás čaká takmer 500 výškových metrov. Nadšenie všetkých členov dnešného výstupu je veľké, jasajú radosťou, čo som to zas pre tento krát vymyslela.

Židovská jaskyňa

Po stúpaní lesom prechádzame okolo jaskyne Kamenné mlieko, ktorá má dĺžku asi 45 metrov. Miestni ju poznajú aj pod iným názvom Židovská jaskyňa. Ten je príznačný, keďže počas druhej svetovej vojny v nej našlo úkryt takmer štyridsať židov zo Slovenska a Poľska. V jej útrobách prežili v roku 1945 zimu a kruté podmienky, aj vďaka obetavým ľuďom zo Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc pritom životy vlastné i svojich rodín.

Predná Poludnica – Liptov ako na dlani

Po krátkej pauze nás čaká záverečné stúpanie. V krásny jesenný deň, so slnečnou oblohou, odkrývajúcimi sa výhľadmi a skalnatými úsekmi, nám to však ubieha a dostávame sa na Prednú Poludnicu. Keďže sme si až neskôr pozreli hríbik (podľa ktorého to do nášho cieľa bolo už len 15 minút) a takisto sa nechali zlákať výhľadmi na Západné Tatry, Liptovskú kotlinu  či Chočské vrchy, pridávame sa k ostatným turistom, ktorí sú tu rozložení a dávame si kávu.

Poludnica nie je len instaskalka

Pokračujeme ďalej a po pár šmykľavých kameňoch a blate, prichádzame na Poludnicu. Ľudí stretávame viac než dosť, ale v tak dokonalom jesennom počasí a počas víkendu sa niet čomu čudovať. Samozrejme, bez fotky na spomínanej skale s ikonickým výhľadom na Kriváň nemôžeme z tohto vrcholu odísť. Rovnako krásne sú však aj panoramatické výhľady na hrebeň Nízkych Tatier, Liptovskú kotlinu, Chočské vrchy, Malú i Veľkú Fatru. Človeku sa ani odtiaľ nechce, a tak sa vyhrievame na slnku a užívame si dokonalé počasie. Pomenovanie Poludnica dali vraj tomuto vrchu Liptáci, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo pravé poludnie a teda čas obeda.

Skalné mestečko

Keďže máme radi okruhy, späť sa nevraciame po tej istej značke, ale pokračujeme ďalej po modrej. Dostávame sa ku komplexu „skalného mestečka“, rôznych útvarov, jaskýň a okien. Takéto ma vždy veľmi bavia. Pripomína mi to trasu na Ohnište a Slemä, rovnako v Nízkych Tatrách o dolinu ďalej, kde sme boli pred pár rokmi. Dostávame sa do sedla Kúpeľ, kde mňa trošku zmiatlo značenie, našťastie sme sa neriadili mojim orientačným (ne)zmyslom, a ďalej pokračujeme po vrstevnici a zelenej značke. Dostávame sa na Rakytovicu, kde sa už náš okruh napája na trasu, ktorou sme prišli.

Záverečné klesanie

Keďže sme sa naozaj neponáhľame a dnešnú túru sme poňali v duchu „urob si piknik a prestávku všade, kde to pôjde :)“, posedíme si ešte pred finálnym klesaním pri chatke. Záverečný zostup bol už trošku utrpenie, ale úspešne sme sa vraciame späť k autu.

V lete i v zime

Za mňa môžem túto trasu odporučiť všetkými desiatimi. Hoci ide o trochu náročnejšiu túru, a na cca 14 km musíte prekonať prevýšenie cez 900 metrov, výhľady či skalné útvary po ceste sú za odmenu rozprávkové. A hoci momentálne je veľa turistických trás uzavretých, kvôli zimnej uzávere, Poludnicu si môžete pokojne vychutnať aj v zimnom šate so snehom a s úplne iným čarom.

Tento blog pre #hikemates napísala veľmi milá turistka Zita Radosová, inšpiráciu z jej výletov nájdeš na jej účte na Instagrame.

Ak máš pripomienku alebo si našiel/a chybu, daj nám prosím vedieť na zuzka@hikemates.com. 

Ak máš super príbeh, recenziu, reportáž či blog s eknými fotkami a chceš sa o svoje zážitky podeliť so svetom a byť inšpiráciou a motiváciou pre ostatných, pošli nám svoj text na zuzka@hikemates.com.

Radi ho zverejníme :).

https://www.hikemates.com/magazin

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *