Poludnica s dieťaťom v batohu

0 Shares

Poďte s nami obzrieť unikátny vyhliadkový vrch a doposiaľ neobjavený klenot Liptova. V tomto člnku vám predstavím zážitok Poludnice s tým najcennejším nákladom na trase.

Výrazný bralnatý vrch Nízkych Tatier, údajne nazvali Liptáci, podľa slnka vystúpeného nad jeho vrcholom, na pravé poludnie. Stará známa mytológia, tiež opisuje Poludnicu ako démonickú bytosť, chrániacu posvätnosť poludnia. V ľudovej tradícii bolo poludnie považované za hodinu duchov, kedy mal vládnuť pokoj. Jediné šťastie, že sme poludnie na vrchole minuli, pretože Adamko mal na rozjímanie nad výhľadmi celkom iný názor. Ide o jedinečnú, 1548 m vysokú prírodnú rozhľadňu, z ktorej sa vám nebude chcieť už nikdy zliezť.

Dostupnosť Poludnice

Na Poludnicu sa môžete vybrať z viacerých smerov. Zo Závažnej Poruby vás cez Čertovu skalu povedie žltá značka a je to „vraj“ jednoduchšia trasa. K sedlu Rakytovica, kde sa značky spájajú, je len mierne stúpanie a výstup by mal trvať približne 2:15 hod. Z obce Iľanovo cez Končitý vrch prídete po modrej značke k vrcholu asi do 2:40 hod. Okruh z Iľanova si môžeš pozrieť aj tu. Z Liptovského Jána pôjdete po trase Liptovský Ján, Ďumbier – Sedlo Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica do 3 hod. a bude vás sprevádzať zelená, potom žltá a napokon aj modrá značka.

Pohľad z Poludnice

O našej trase z Liptovského Jána

Ak kráčate s turistom v batohu, pripravte sa na náročnejšiu túru. Od vrcholu vás delí necelých 5 km a okolo 860 výškových metrov. Odhadovaný čas výstupu je 2-3 hodiny, podľa motivácie a vlastných zdrojov síl. Cesta na vrchol vedie prevažne cez les a náročnejšie stúpanie až neskôr prechádza do príjemnejších serpentín. Terén je bezpečný, pokiaľ nie je po daždi a nešmýka sa. Ideálnym prístupovým bodom je (bezplatné) parkovisko pri hoteli Ďumbier, kde si v závere určite radi vychutnáte teplé jedlo.

Chodník so zelenou značkou prechádza cez drevený mostík, okolo chatiek. Následne narazíme na rozostavané hotely, ktoré križujú trasu, a tak prvé značky hľadáme ako „kešky“ v stavenisku. Ak vám môžem poradiť, vľavo to určite neskúšajte. Po pravej strane hotelov nájdete v lese schodíky, ktoré vás privedú až k bývalej zjazdovke. Sme opäť na značke a prudký nástup ma privádza k tichému odfukovaniu plameňov zo stehien. Dovliekli sme sa za horizont a vychutnávali prvé vyhliadky na Vysoké a Západné Tatry.

V sedle Rakytovica sa napájame na žltú značku zo Závažnej Poruby a opäť obdivujeme dokonalý výhľad. Sedielko je prvým miestom, ako stvoreným pre odpočinok a prieskum malého dobrodruha. Ten náš však odfukuje už od Kraľovian, tak neotáľame a pokračujeme ďalej v smere žltej značky na Prednú Poludnicu. Kráčame opäť strmšími serpentínami v lese. Vpravo od chodníka, sme natrafili na zaujímavú jaskyňu v skalnom brale, Kamenné mlieko. Na jeseň v roku 1944 sa tu ukrývalo asi 40 židov zo Slovenska a Poľska. Prežili aj vďaka obyvateľom Závažnej Poruby, ktorí utečencov zásobovali a vstup do jaskyne zakrývali čečinou a skalami. Zmienka o tejto udalosti stojí i na pamätnej tabuli.

Dva vrcholy Poludnice

Predná poludnica má krásne výhľady na Západné Tatry a celú Liptovskú kotlinu. Nájdete tu aj vrcholovú knihu a križovatku turistických chodníkov, no o kúsok vyššie vás čaká Zadná Poludnica s ešte honosnejšími výhľadmi.

Pohľad z Prednej Poludnice

Na vrchol Poludnice je to približne 20 min., ale mne sa čas zastavil na strmom skalnatom úseku, kde som lámala ľady so strachom z exponovaných miest. Z pohodlia domova môžem hrdinsky prehlásiť, že vlastne o nič nešlo. Je to naozaj krátky úsek a pokiaľ je sucho, nie je náročný. Cestou dolu som sa tak zahovorila, že som si takmer nestihla vyrobiť katastrofu v hlave, ktorá by ma pribrzdila. Samozrejme platí, že s nosičom je potrebné byť na obdobných miestach, obzvlášť opatrný.

Nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celý Liptov vám vyrazí dych.  Z poludnice môžete vidieť Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou, Chočské vrchy, Veľkú i Malú Fatru, Nízke a Vysoké Tatry a pri dobrej viditeľnosti uvidíte aj vzdialenú Krížnu či Kráľovú hoľu. Nachádza sa tu tiež skalný výbežok, na ktorom si určite radi vyrobíte legendárnu fotku.

Všetky zážitky sú povrchné, ak im nedáme hĺbku my.“ Zuzana Mihálechová krásne vystihla pointu, ktorú si dnes odnášam z Poludnice.

Ten pohľad vás prinúti stíšiť sa a povzniesť. Verte mi, že by som neodolala a nechala sa unášať dokonalou atmosférou, keby sa ON nezobudil. Ten drobný fajnšmeker vo vzduchu vycítil príležitosť aplikovať pozbieranú energiu do vrcholového prieskumu. Na oblohe sa však zbierali oblaky, a tak sa krátka prechádzka k výmene plienky a späť, zmenila na burcujúci zápas s nosičom. Napokon mu stačil jeden výškový meter navyše, aby sa všetky detské chmúry rozplynuli. Tak tomu ja hovorím trik.

Moje poučenie: Ak cesta autom presiahne limit tolerancie, je potrebné robiť všetko pre to, aby ostalo dieťa šťastné a BDELÉ, ideálne až do sedielka. Tu si vychutnáme spoločný čas, až kým sa vybehá do zaspatia. Len tak sa môžeme v prípade nepriaznivého počasia na vrchole, bez ďalšieho zdržiavania vybrať na ústup. Reštaurácie v Liptovskom Jáne, by v tomto kritickom pláne mohli znamenať najbližší záchytný bod pre vybúrenie odpočinutého horala.

Nezabúdajte na poistenie na hory

Pred samotným krstením horami sa nezabudnite poistiť. Členstvo v turistickom klube, vám prinesie mnoho benefitov v podobe podpory komunity, rozličných podujatí, zliav a v neposlednom rade i samotné poistenie. Môžem len odporúčať členstvo v Hikemates, ktoré vybavíte online a bez zbytočných starostí. Okrem podpory najrozšírenejšieho oddielu KST v jeho aktivitách, získate komplexné poistenie na hory, zľavy na ubytovanie do výšky až 50% a pozvánky na zaujímavé akcie pre celú rodinu. Chcem sa stať členom Hikemates!

Moja osobná recenzia na turistiku s bábätkom

Vždy som bola dobrodruh, no ako mama trávim v prírode neporovnateľne viac času ako predtým, no celkom inak a ešte inakšie.

Ďumbier

Adamko sa do náručia prírody akoby narodil. Kolísanie trailovými cestičkami si zamiloval na prvú, 6-týždňovú slinu a tvár mu dnes pokrčí, len ak mu vezmete výškový meter z výhľadu. Jeho prirodzená láska k prírode mi ukázala zázračný trik, ktorý spoľahlivo odfúkne všetky chmúry aj z detskej hlavy. Každý rodič chce svojmu dieťaťu odovzdať ten najlepší kúsok seba a niet krajšieho daru akým je spoločný čas. Naše spoločné vrcholy sú slovami neopísateľné, no viete si predstaviť aký osobnostný upgrade môžeme deťom v zážitkoch odovzdať a ten vlastný s nimi zažiť. Prajem vám krásne zážitky na horách s vašimi najmenšími, Nika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *