Väčšinu lavín si obete spustia sami. Na toto si dajte pozor!

Samovoľné lavíny zasiahnu človeka len zriedkavo. Veľkú väčšinu si obete lavín spustia sami. Tento fakt len podčiarkne dôležitosť vzdelávania sa v oblasti lavín. V spolupráci s HZS ti prinášame tie najdôležitejšie informácie, ktoré by si mal/a vedieť skôr ako vyrazíš medzi zasnežené vrcholy. V rozhovore s Pavlom Krejčim, špcialistom na tematiku lavín zo strediska lavínovej prevencie, nájdeš základný obraz bezpečného pohybu aj riešenia kritickej situácie, odporúčania k lavínovej výbave a množstvo užitočných odkazov.

Dolina Parichvost v Západných Tatrách
Na úvod si povedzme, aká je lavínová situácia v Slovenských pohoriach?

„Lavínové správy vydáva HZS pre 5 pohorí na Slovensku (Malá Fatra, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry). Situácia sa mení veľmi rýchlo a na našich stránkach hzs.sk a laviny.sk sa aktualizuje každý deň o 17:00.“ Preto je naozaj podstatné, aby si si ešte tesne pred výletom aktuálnu situáciu overil a napasoval ju aj na aktálne počasie, tvoj cieľ, cestu k nemu a svetové strany, na ktorých sa budeš pohybovať.

Koľko ľudí zahynie v lavínach na Slovensku ročne?

„V slovenských pohoriach zahynú v lavíne priemerne 3 ľudia ročne.“

Zimné podmienky vyžadujú zodpovednú prípravu

Čo by mal ovládať každý turista v súvislosti s turistikou počas zimných mesiacov?

„Na prvom mieste by malo byť dôsledné plánovanie trasy. Výber náročnosti trasy by mal byť vždy priamo úmerný skúsenostiam. Do rozhodovacieho procesu je nutné zahrnúť nie len dĺžku trasy a jej prevýšenie, ale aj nadmorskú výšku, aktuálne podmienky, počasie a celkový čas na trase vzhľadom na jej náročnosť a prestávky. Už doma si riadne naštudujte trasu kadiaľ plánujete prechádzať. Častokrát sa stáva, že turisti volajúci o pomoc nepoznajú dolinu, v ktorej sa práve nachádzajú, čo môže veľmi skomplikovať núdzovú situáciu. Mali by ste poznať taktiež možnosti skrátenia trasy v prípade vyčerpania alebo náhlej zmeny podmienok.

Sledujte vývoj počasia, najmä teplotu, vietor, zrážkya lavínovú predpoveď. Vaša výstroj by mala byť adekvátna k aktuálnym podmienkam. Základná lavínová výbava pozostávajúca zo sondy, vyhľadávača a lopatky, by mala byť samozrejmosťou. V lavínovej problematike by mal byť vzdelaný každý turista pohybujúci sa v teréne. Dnes je dostupných mnoho relevantných stránok, inštruktážnych videí, manuálov či kurzov, prostredníctvom ktorých získate obraz o tom ako sa v horách bezpečne pohybovať.

Obzvlášť v  zimnom období sa na horách nepohybujte sami. Riskujete tým, že v prípade lavínového nešťastia nebude mať kto privolať pomoc na vašu záchranu.“

Kde môžem nájsť spoľahlivé informácie o aktuálnej lavínovej situácii? Ktoré zdroje by ste odporúčali v rámci plánovania a prípravy na zimnú turistiku?

„Snáď najspoľahlivejším zdrojom informácií sú stránky Horskej záchrannej služby. Verejne prístupný meteoportál s informáciami o vývoji počasia, lavínovej situácie a aktuálnych podmienkach na turistických chodníkoch nájdete komplexne spracovaný na stránke lavíny.sk. Tiež sa tam nachádza sekcia „metodika“, kde môžete nájsť teóriu ohľadom snehu, lavín, kamarátskej pomoci.

Stredisko lavínovej prevencie HZS má v gescii aj automatické meteorologické stanice s webkamerami ktorých sieť neustále rozširujú. Tu si môžete každú hodinu prezrieť aktuálny vývoj podmienok. Na stránkach hiking.sk je k dispozícii  mapa lavínových dráh. Čo sa týka aplikácií, je praktické mať vo vrecku v mobile aplikáciu HZS, aplikáciu SHMU prípadne môžete využiť aj Meteoblue. Pre orientáciu v teréne či navigáciu je výborná aplikácia MAPY.CZ alebo FATMAP, freemap.sk, ktoréposkytujúaj offline mapy a nevyžaduje to teda veľkú spotrebu dát v horách.“

Existuje číslo, na ktoré by mohol zavolať človek, a overiť si aktuálnu lavínovú situáciu v konkrétnej lokalite?

„Dispečing strediska lavínovej prevencie je samozrejme otázkam o aktuálnej lavínovej situácii otvorený, avšak môžeme vám odovzdať len všeobecné informácie týkajúce sa vývoja počasia a lavínovom nebezpečenstve v pohorí. Nie je v našich silách garantovať bezpečnosť konkrétnej trasy, v konkrétnom čase, ktorú plánujete a preto je dôležité poznať aktuálne podmienky a ovládať zásady bezpečného pohybu na horách.“

Bezpečný pohyb v teréne

Je nutné dodržiavať zásady, ktoré minimalizujú možnosť uvoľnenia lavíny. Ako sa bezpečne pohybovať v teréne?

„V prvom rade by ste mali zvoliť bezpečnú trasu podľa vývoja počasia aktuálnych podmienok. Základným kritériom rozhodovania by mala byť minimálne znalosť vyhláseného stupňa lavínového nebezpečenstva a nebezpečných  miest. Vzhľadom na sklon a exponovanosť terénu, by mal mať každý základný prehľad o lavínovej problematike. Poznať stupnicu lavínového nebezpečenstva, zásady bezpečného pohybu v lavínovom teréne. Existujú ale rôzne metódy na vyhodnotenie lavínového rizika a na pomoc pri rozhodovaní v lavínovom teréne. Napríklad SNOWCARD, STOP OR GO, AVALUATOR, NIVOTEST, MUNTEROVA REDUKČNÁ METÓDA.

Aké sú varovné znaky nestability svahu? Kedy by sme mali v teréne zvýšiť ostražitosť?

„Ak vidím v bezprostrednom okolí našej trasy spadnuté lavíny, praskliny v snehovej pokrývke a počujem hlboké, tlmené/duté  zvuky v snehu, mal by som zvýšiť obozretnosť. Najmä ak po záťaži počujem tzv. VHUMPF, mal by som z toho priestoru odísť. Vetrom nafúkaný nový sneh vytvára tzv. snehové dosky alebo vankúše, ktoré majú vysokú tendenciu sa pri záťaži uvoľniť. Nemenej dôležité je brať do úvahy ľudský faktor. Hlavne ak sa v horách pohybuje veľké množstvo ľudí, mal by som sledovať aj správanie ostatných ľudí okolo mňa, pretože ma svojím pohybom v extrémnom prípade môžu ohroziť.“

Odtrh na Prednom Solisku

Základná lavínová výbava je nevyhnutnosťou

Akú lavínovú výbavu a znalosti odporúčate turistom a skialpinistom, horolezcom pohybujúcim sa v lavínovom teréne?

Základná lavínová výbava pozostáva z vyhľadávača, sondy a lopaty. Doplnkom môže byť lavínový batoh. Lavínovú výbavu je potrebné vedieť používať, starať sa o ňu a pred každým výstupom ju skontrolovať.Lavínovú výbavu by mali mať turisti vždy keď sa pohybujú v lavínovom teréne. Do batohu samozrejme patrí adekvátna zimná výbava, teda trekkingové  palice, turistické mačky alebo aspoň nesmeky, riadna výstroj, rukavice (ideálne dvojvrstvové) a čiapka, čelovka, teplý čaj v termoske, lekárnička s ALU fóliou, nabitý telefón s navigáciou alebo papierovou mapou, v prípade náročnejších trás aj cepin a lano.“

Aké sú šance na záchranu zasypaného s lavínovou výbavou a naopak bez nej?

V prvej fáze zasypania, do15 min. má postihnutý až 93% šancu na prežitie. V druhej fáze dusenia do 45 min. zasypania už len 26%. Po 90 min. 15% a po 120 min. len 10% nádej, že postihnutý prežije. Najväčšiu šancu zachrániť zasypaných majú ich priatelia, ktorí neboli lavínou strhnutí. Kým sa na miesto dostanú profesionálni záchranári, trvá to nejaký čas. Preto je základná lavínová výbava nevyhnutnosťou. Bez výbavy nemôžete svojmu parťákovi pomôcť včas.“

Vykopaná jama po nebohom skialpinistovi
Čo ak musím núdzovo zostúpiť v lavínovom teréne? Ako bezpečne postupovať?

„Ak som si nie istý stabilitou terénu, v ktorom sa pohybujem, môžem  sa vrátiť po vlastnej stope, v prípade skupiny sa môžem istiť lanom, prípadne zavolať pomoc. Existujú rôzne testy stability snehovej pokrývky a ich ovládanie vám môže pomôcť v rozhodovacom procese o ďalšom postupe v teréne..“

Kamarátska pomoc v lavíne

Čo robiť, ak ma zasiahne lavína?

Pokiaľ ste vybavený lavínovým batohom, aktivujte ho. V prvej fáze, keď ma lavína začína unášať, snažím sa nejako z lavíny dostať (vylyžovať niekde na kraj). Ak ma už strhne mal by som snažiť ostať na povrchu, pokúsiť sa akoby plávať. V poslednej fáze keď lavína spomaľuje sa pokúste rukami vytvoriť pred tvárou priestor, tzv. vzduchovú dutinu. V prípade, že je váš pohyb nemožný, zachovajte rozvahu a šetrite energiu a kyslík.

Ako postupovať pri záchrane zasiahnutého parťáka?

„V prípade, že ste skupina, rozdeľte si úlohy jeden môže volať pomoc, iný vyhľadávať lavínovým prístrojom.Keď je už človek lokalizovaný, , pri kopaní sa striedajte. Ak je záchranca iba jeden, musí zvládnuť všetky tieto činnosti sám. Ak sa podarí zasypaného vyslobodiť z lavíny je potrebné mu poskytnúť prvú pomoc. V prípade KPR, masáži srdca predchádza 5 úvodných vdychov. Pokiaľ má postihnutý tržné rany snažím sa zastaviť krvácanie a čo najskôr ho zatepliť, aby nedošlo k podchladeniu. Oblečenie prípadne ALU fóliu vrstvite na jeho oblečenie a neustále s ním udržujte kontakt.“

Aké sú najčastejšie mýty šíriace sa medzi turistami a skialpinistami?

„Ľudia veria, že spúšťačom lavíny je hluk alebo, že udrie bez varovania. Až okolo 90 percent lavínových úmrtí je spustených mechanicky a teda záťažou zo strany obeti.  Lavíny sú prírodný jav, a padajú vždy v závislosti na vývoji počasia. Jedným ďalších z mýtov je že je ľahké ujsť z jej dráhy.

Doskové lavíny sa zlomia ako tabuľa skla, a rýchlo nadobudnú rýchlosť, často cestujú rýchlosťou viac než 120km/h. Pokiaľ nie ste skúsený lyžiar v dobrej pozícii, je takmer nemožné pred lavínou uniknúť. Napokon sú rady ako si v lavíne odpľuť a vyhrabať sa v smere na povrch. Len málo úplne zasypaných sa môže z pod lavíny vyhrabať svojpomocne. Je to ako byť zamrznutý v betóne..“

Lavína v Nižnom Temnosmrečianskom plese

Tento rozhovor nám poskytol pán Mgr. Pavel Krajčí zo strediska lavínovej prevencie. Srdečne ďakujeme.

Nezabúdajte na poistenie na hory

Zásah Horskej záchrannej služby ťa môže stáť aj 10 000 €, preto to nenechávaj na náhodu a pridaj sa do turistického klubu! Členstvom v Hikemates získaš celoročné poistenie nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii, poistenie batožiny, všeobecnej zodpovednosti za škodu aj úrazové poistenie. Okrem iného získaš zľavy na ubytovanie do výšky 50%, zľavy na naše eventy, obľúbený Hikemates magazín a množstvo ďalších výhod. Chcem sa stať členom Hikemates!

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

One Comment

  1. vankus Reagovať

    „Najmä ak po záťaži počujem tzv. VHUMPF, mal by som z toho priestoru odísť.“
    Táto infomácia bez ďalšieho vysvetlenia je mi úplne nanič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *