ferrata_kysel_hikemates

Ferrata Kyseľ – rozprávka v Slovenskom Raji

Turistika v Slovenskom raji je vhodná pre všetky vekové kategórie. Rodiny s deťmi či seniori si nájdu jednoduché a krátke trasy ako Tomašovský výhľad či Sovia skala. Pre zdatnejších je vhodná Suchá Belá a ďalšie trasy popretkávané rebríkmi a stupačkami. Pokiaľ vám sú už tieto túry dobre známe a očakávate ďalší stupeň technickej turistiky, vyskúšajte Ferratu Kyseľ.

Trasy v okolí Rokliny Kyseľ si môžeš pozrieť v našom vyhľadávaní trás.

Jedna z najkrajších roklín na Slovensku

Ferrata Kyseľ patrí jednoznačne k tým najkrajším roklinám v Slovenskom raji. Na začiatok je dobre vedieť, že roklina je jednosmerná s obtiažnosťou C, čo znamená ťažká a nie je vhodná pre malé deti. Dôležité je zvážiť svoje schopnosti, aby to každý zvládol.

Poctivá príprava

Na turistiku sme sa pripravovali zodpovedne, čo znamená príprava výstroja vyhľadanie poistenia a informácií, kde si zakúpime vstupné. Vstup do rokliny je spoplatnený, a to priamo na mieste sumou 10 eur. My sme si zvolili zakúpenie lístka cez SMS, čo je lacnejšie. Čo sa týka výstroja, je možné si ho požičať na viacerých miestach, my sme mali vlastný ferratový set.

Vyrážame z parkoviska Čingov

K ferrate je možné sa dostať viacerými trasami, my sme začali od dobre známeho bodu – parkovisko Čingov. Je vhodné vyraziť skoro ráno (v našom prípade to bolo o 5:00), aby ste predišli prípadným davom ľudí či popoludňajšiemu nepriaznivému počasiu. Celková trasa vám potrvá zhruba 6 hodín. Bonusom skorého ranného štartu je roklina zaliata zlatými slnečnými lúčmi.

Cesta začína pozvoľna, cez les, popod Tomašovský výhľad až k informačnej tabuli, kde začína ferratový nástup. Na tabuli sa nachádzajú všetky potrebné informácie, mapa a taktiež pripomienka spoplatnenia trasy či poistenia.

Stupačky a reťaze

Na ferratu sme sa vybrali v čase letného sucha, takže v rokline bolo na bežné pomery vody málo, až natoľko, že miestami sme nemuseli použiť stupačky, ale prešli sme ústim suchou nohou. Napriek tomu ale odporúčam si určite zaobstarať nepremokavú a nešmykľavú obuv.    

Keď začal byť terén náročnejší, zapli sme sa o istiace fixné lano a prechádzali po železných stupačkách.

Ferrata obsahuje mnoho prekrásnych miest, medzi ktoré patrí Barikádový a Obrovský vodopád, či celú úsek úchvatných skál v Temnici.

Nad Obrovským vodopádom sa končí ferrata a kráčame opäť lesom až ku Kláštorisku, kde je možnosť občerstvenia.

Ferratu Kyseľ vrelo odporúčam. Ak chcete zažiť ešte väčší adrenalín, navštívte ferratu po období dažďov. Tip na záver – k výstroju sme si pribalili aj pogumované rukavice, ktoré nám na mnohých miestach pomohli  pri mokrých a studených stupačkách či istiacemu lanu.  

Tento blog pre #hikemates napísala nová bloggerka Mária Petreková.

Ak máš pripomienku alebo si našiel/a chybu, daj nám prosím vedieť na zuzka@hikemates.com. 

Ak máš super príbeh, recenziu, reportáž či blog s eknými fotkami a chceš sa o svoje zážitky podeliť so svetom a byť inšpiráciou a motiváciou pre ostatných, pošli nám svoj text na zuzka@hikemates.com.

Radi ho zverejníme :).

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *