Si v strese? Vysoké Tatry pomôžu klimatoterapiou

Stres vlani pociťovalo až osem z desiatich Slovákov. Ak patríš do tejto početnej skupiny, možno ťa poteší, že jedna z ciest, ako sa uvoľniť, sa nesie v znamení spojenia príjemného s užitočným. Vysoké Tatry nie sú len miestom krásnych túr a výhľadov, ale aj tzv. klimatickými kúpeľmi. Lokalitou, ktorá už len svojou polohou pomáha znižovať mieru stresu. 

Mnoho ľudí sa do hôr rado vracia lebo sa tam cíti dobre. Keď však majú ten príjemný pocit opísať, zaváhajú. Odborníci však prišli na to, aké rôzne faktory tomuto dobrému pocitu pomáhajú. Už pred viac ako sto rokmi, keď sa do Tatier chodili liečiť ľudia z rôznych chronických chorôb, sa vedelo, že na zdravie dobre pôsobí miestna klíma – ostrý vzduch, horské slnko, ideálne v kombinácii s pohybom. 

Čo to ale konkrétne znamená? Dnes vieme, že vysokohorská klíma začína pôsobiť na ľudský organizmus priaznivo už v nadmorskej výške 600 m n.m. Pomáha aj nižší atmosférický tlak, s ktorým prichádza zníženie krvného tlaku. Hlboký nádych v Tatrách uvoľňuje telo i dušu, pretože vzduch tu je skutočne čistejší – starajú sa o tom stromy a látky, ktoré produkujú výhradne ihličnany. 

Počas pekných dní prispieva k duševnej pohode aj horské slnko. Má antibakteriálne účinky a pozitívne vplýva na tvorbu krvných buniek. A Tatry sú na takéto krásne dni bohaté. Už koncom 19. storočia sa zistilo, že vo vyšších polohách je viac slnečných dní – môže za to inverzia. Kým v nížinách sa udržiavajú znečisťujúce látky, hore nad hmlou je radosť byť. 

Ak si chceš čaro inverzie a vôbec veľhôr vychutnať naplno, aktivuješ ďalší pozitívny faktor, ktorý odbúrava stres – pohyb. Pohľad na „more“ z oblakov počas inverzie, či len tak do diaľav lahodí telu i duši.  Viac o účinkoch Tatranskej klímy nájdete na https://www.tatryakoliek.sk/klimatoterapia/ 

Výhodou Vysokých Tatier je, že tieto zážitky sú dostupné pre každého, bez ohľadu na vek, či kondíciu. Preto sme pripravili tri tipy, ako si môžeš užiť klimatické kúpele: 

Za výhľadom

Kombináciu vysokej nadmorskej výšky a dych berúceho výhľadu si môžeš dopriať aj s deťmi, či so staršími ľuďmi, ktorí už majú problém s pohybom. Z Tatranskej Lomnice sa lanovkami odvez až do Lomnického sedla, kde si môžeš dať krátku zdravotnú prechádzku, kochať sa výhľadom a zabudnúť pri tom na všetky problémy sveta.

K najstaršej chate 

Vyber sa peši z Hrebienka, alebo aj rovno zo Starého Smokovca k najstaršej chate vo Vysokých Tatrách. Nenáhli sa, vychutnaj si bylinkový čaj a potom prechádzku okolo upokojujúceho hluku Vodopádov studeného potoka. A možno stretneš aj líšku, ktorá stratila plachosť a púta pozornosť veľkých aj malých turistov.

Plesová sezóna

Začni pri Štrbskom plese a podľa svojej kondície sa vyber k ďalším. Možno len k Popradskému, možno až k Veľkému Hincovmu. Alebo si sprav okruh Mlynickou a Furtkotskou dolinou a poteš dušu Plesom nad Skokom, Kozími plesami, Capím, Okrúhlym, Wahlenbergovými a Furkotskými plesami. Tomu sa povie plesová sezóna! 

Na štíty

Náročnejších turistov budú, samozrejme, lákať aj majestátne tatranské štíty. Ak patríš medzi nich, vyber sa po turistických značkách na Kriváň či na Rysy. Ak chceš objaviť skrytý poklad, zvoľ si Východnú Vysokú. Alebo sa trochu potráp v sedlách – Priečnom, či v Sedielku. 

Tatranské atrakcie

A ak si práve vybehol do Vysokých Tatier s rodinou, určite celú rodinu potešíš návštevou týchto atrakcií: 

AquaCity Poprad

Relax aj zábava. Aquparak určite pekne dopĺňa skladačku klimatických kúpeľov. V AquaCity Poprad na teba čaká 14 vonkajších a vnútorných termálnych a ohrievaných bazénov s teplotou vody od 28 do 38 stupňov. Voda pramení z hĺbky 1300 metrov a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov priaznivo pôsobiacich na zdravie človeka.  

www.aquacitypoprad.sk 

Člnkovanie na Štrbskom plese

Táto pekná aktivita má už 130 ročnú tradíciu. K dispozícii je 22 člnkov, ktoré sú pristavené v novovybudovanom móle s prekrásnym výhľadom na tatranské končiare. Výnimočným zážitkom môže byť i možnosť využitia služieb súkromného veslára.

Lanovky

Spomínali sme lanovku na Lomnické sedlo, tým sa ale tatranská ponuka zďaleka nekončí. Vyviezť sa môžete aj na Solisko, na Hrebienok a cez Skalnaté pleso okrem Lomnického sedla aj na Lomnický štít. Dostanete sa tak rýchlejšie do liečivých vysokých nadmorských výšok. 

Drevorezby zvieratiek v Kvetnici

Južne od centra mesta Poprad, v rekreačnom lese Kvetnica, môžeš s deťmi navštíviť drevorezby tatranských zvierat na príjemnej rodinnej prechádzke. Po ceste objavíte slimáka, sovu, veveričku, vlka, či orla. Skvelý spôsob ako deti udržať na zdravotnej prechádzke.

www.visitpoprad.sk 

Rozprávkové putovanie

Zastav sa s deťmi v Tatranskej informačnej kancelárii v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici alebo v Turistickom infocentre na Štrbskom Plese, či v Mestskej informačnej kancelárii v Poprade. Až do konca októbra 2024 tam dostanete bezplatne Denník dobrodruha. S deťmi budete potom lúštiť indície a môžete získať certifikát dobrodruha. 

Najlepšie na tom všetkom je, že okrem pohybu a prostredia na teba budú celý čas pozitívne vplývať aj ďalšie faktory, a to bez akéhokoľvek tvojho pričinenia. Budeš ťažiť len z toho, že si sa vybral do Vysokých Tatier – centra klimatických kúpeľov. A po návrate už budeš vedieť kamarátom opísať, prečo sa zrazu cítiš tak zrelaxovane.

Zážitky z regiónu Vysokých Tatier ti prinášame v spolupráci s Oblastnou organizáciou Vysoké Tatry. Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

Chystáš sa do Vysokých Tatier na viac dní? Vyskúšaj obľúbenú TatryCard, vďaka ktorej môžeš v rámci Tatier bezplatne cestovať vlakmi, získať skvelé zľavy až do 25% na tatranských atrakciách, v múzeách, a vo vybraných prevádzkach v Regióne Vysoké Tatry.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *