Šútovský vodopád – poklad Malej Fatry TIP NA TRIP

Najvyšší vodopád v srdci Malej Fatry, štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku s celkovou výškou 38m, jeden z najznámejších vodopádov na Slovensku. Predstavujem Ti Šútovský vodopád – poklad Malej Fatry.

Šútovský vodopád je všeobecne považovaný za najmalebnejší vodopád na Slovensku. Za symbol Slovenska ho považovali aj tvorcovia prvého slovenského celovečerného filmu, Jánošík, z roku 1921 – išlo o vôbec prvú slovenskú pamiatku zvečnenú na filmovom plátne.

Parkujeme pri bufete Fatranka

Na našu dnešnú túru vyrazíme z osady Rieka, ktorá patrí k obci Kráľovany.
Auto zaparkujeme na platenom parkovisku pri bufete Fatranka. Parkovné stojí 4€ na celý deň (ešte celkom dobrá cena v porovnaní s tými tatranskými :D).

K vodopádu vedie aj náučný chodník

Hodíme si batohy na plecia a vyrazíme po modrej značke, ktorá nás za necelých 4km, zavedie až k vodopádu.
Cestu k vodopádu si môžeš spestriť aj čítaním informačných tabúľ náučného chodníka Šútovskou dolinou.
Prvá tretina trasy vedie po úzkej asfaltovej ceste, ale nám to vôbec neprekáža. Užívame si slnečné lúče odrážajúce sa od farebných listoch okolitých stromov.

Chata Vodopád

Prichádzame k chate Vodopád, kde končí asfaltová cesta. Od chaty pokračujeme ďalej miernym stúpaním, po širokej kamenistej ceste až k vodopádu. Po piatkových výdatných dažďoch sa na tomto chodníku miestami vytvorili menšie potôčiky, ktoré nám vo vhodnej turistickej obuvi vôbec neprekážajú :).
Užívame si nádhernú jesennú atmosféru farebného lesa, padajúcich listov a šum potoka, vedľa ktorého celú cestu stúpame.

Šútovský vodopád je „za rohom“

Prichádzame k drevenému mostu od ktorého to je len kúsok k rázcestiu, kde si môžeš vybrať či tvoja trasa povedie k Šútovskému vodopádu, alebo si to namieriš vyššie, na Chatu pod Chlebom.
My sme dnes na túru vyrazili až na obed, takže naša trasa bude končiť pri vodopáde.

Od rázcestia je to k vodopádu už len pár minút. Vodopád je doslova „za rohom“

Ty si trasu môžeš kľudne aj zokruhovať a vyjsť až na Chatu pod Chlebom, a z chaty zísť dole po zelenej trase do Šútova.

Prechod cez polorozpadnutý most

Prišli sme k polorozpadnutému mostu, ktorý nás ponad Šútovský potok prevedie na druhú stranu brehu.

Už z tohto miesta obdivujeme nádherný Šútovský vodopád.
Keď budeš prechádzať týmto mostom, dávaj si pozor … a keď je vás viac, radšej po ňom prechádzajte po jednom. Je naozaj (aspoň z môjho pohľadu) v zlom stave, no zatiaľ slúži :). Ja som sa dosť bála, ale zvládla som to, a prešla som po ňom. Ak však máš strach z výšok alebo potrebuješ mať pevnú pôdu pod nohami, tak cez tento most nemusíš prechádzať. Pod vodopád sa dostaneš aj po tejto strane brehu potoka.

V krajine zázrakov

Blížime sa k vodopádu.
Nič malebnejšie som za poslednú dobu nevidela. V slnečných lúčoch sa trblietajú kvapky vody, ktoré padajú z obrovskej výšky. Dokonalú atmosféru dotvárajú do žlta a oranžova sfarbené listy stromov pri vodopáde. Nádhera :). Celý čas si spievam pesničku „Alenka v říši divů“, lebo presne tak sa cítim.
Ako v krajine zázrakov, kde nič nie je nemožné a všetko je nádherné, dokonalé :).

Chutný obed na chate Vodopád

Naspäť sa vrátime tou istou trasou, no cestou k autu si spravíme zastávku na chate Vodopád. Dáme si chutný obed. Ja som mala famózne bryndzáky a k nim samozrejme čapovanú Kofolu. Tú si dáme na turistike vždy, keď máme možnosť :).

Spoločnosť pri obede nám robila aj táto krásna cicka 🙂

Ak sa ti nechce turistikovať, ale by si si len rád doprial digitální detox, tak Ti odporúčam zájsť na chatu Vodopád. Nie je tu signal a ani internet,čiže úplný oddych a detox máš zaručený :).

Ak by si tu chcel prespať, na chate Vodopád sa môžeš aj ubytovať. Vyspí sa tu 12 osôb v 3 izbách. Viac informácií o chate si môžeš prečítať tu.

Slovenské Plitvické jazerá

Keď tu už budeš, určite sa zastav pri zatopenom kameňolome v Kraľovanoch, ktorý je známy aj ako Šútovské jazero. Šútovské jazero svojou priezračnou tyrkysovou vodou pripomína Poklad na Striebornom jazere, preto ho mnohí označujú za slovenské Plitvice. Ak sem prídeš v lete, zabal si do batohu aj plavky a po turistike sa tu môžeš príjemne osviežiť. Ale pozor! Kúpanie je tu povolené len na vlastné riziko.

My sme sa tentokrát pri Šútovskom jazere nezastavili, ale pridám sem aspoň fotky z archívu, pre predstavu, aby si videl aké je to tu krásne :).

Viac o slovenských horách, mojich túrach a výletoch si môžeš pozrieť aj na mojom profile @krizanka

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Bea Križan

Milovníčka hôr a prírody :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *