TIP NA TRIP vlakom – z Osnice cez Žobráka do Kraľovian

Nádherné výhľady na majestátny Veľký Rozsutec, poriadny zaberák na Stoh, výhľady až po ťavie hrby a hrebeňom cez Žobráka priamo na vlak. Tak v skratke môže vyzerať jeden z tvojich najbližších výletov, na ktorý sa vieš vybrať pohodlne vlakom. Na trase síce nie je žiadna horská chata, no zásoby vieš naložiť v Párnici v potravinách a v Kraľovanoch na stanici ťa čaká staničný bufet s klasikami ako čapovaná kofola či nanuky. Čo dodať, výlet na jednotku s hviezdičkou :). Už iba presvedčiť jedného z obľúbených parťákov a vyprosiť si dobré a stabilné počasie.

Trasu začínaš priamo na vlakovej stanici

V Kraľovanoch prestúpiš a malý vláčik ťa zoberie až do Párnice. Vlaky na seba skvelo nadväzujú, takže to bude bez čakaní. Presné spojenie si pred výletom vyhľadáš na www.zssk.sk.

Po doplnení zásob (hlavne dostatku tekutín, pretože v lete budú dve studničky, ktoré máš cestou najskôr vyschnuté) sa vyberieš cez Párnicu po modrej značke na miesto nástupu do lesného terénu. Zo začiatku ťa na rozohriatie čakajú na striedačku krásne lúky a lesy.

Trasa je celý čas veľmi dobre značená, až na pár úsekov v lese, kde počas kalamity popadali stromy a trošku skomplikovali orientáciu. Cestičky cez polomy sú ale dostatočne viditeľné, akurát sa treba trošku viac sústrediť. Po lúkach nastúpiš do lesa, v ktorom sa bude tiahnuť tvoja trasa až po sedlo pod samotnou Osnicou (1363 m.). Trasa v podstate vedie jedným súvislým zalesneným hrebeňom, ktorý je miestami očarujúci a aj v horúcom lete je tu veľmi príjemná klíma.

Výšvih na Osnicu a zaslúžené výhľady

Po príjemných lesíkoch nasleduje úsek, na ktorom budeš veľmi vďačná/ý za pokrývku hlavy, hlavne počas slnečného dňa. Prudší výšvih na Osnicu prevetrá tvoju kondičku, no výhľady, ktorými sa ti vrchol odmení budú stáť za vloženú námahu. Osnica sa vizuálne nachádza priamo medzi Stohom a Veľkým Rozsutcom a o panoramatické fotky tu nebudeš mať núdzu. Počkaj si ale na to najlepšie! Zo samotného vrcholu sú výhľady krásne, no pri schádzaní do sedla Medziholie sa ti naskytnú ešte majestátnejšie pohľady.

Kúsok pod Sedlom Medziholie je v období s dostatkom dažďov pramienok s vodou, kde sa vieš osviežiť. Treba sa k nemu ale vybrať zopár sto metrov extra mimo trasy po chodníku smerom na Štefanovú. Zo sedla to pôjde nemilosrdne a nekonečne dlho na Stoh, ktorý je svojim krutým nástupom povestný. Na jeseň sa vieš cestou ponúknuť sladkými čučoriedkami, ktorými sú jeho svahy posiate.

Nekonečný Stoh

Asi v polovičke výšľapu konečne začne pofukovať aj vetrík alebo aspoň jemný vánok, čo ťa preberie a dodá nové sily do šľapania. Zo Stohu sú výhľady opäť bohaté a vidieť celý hrebeň až po Veľký Fatranský Kriváň. Na jeho vrchole je najlepší čas na pauzu a malú desiatu, už ťa čaká iba zostup do Kraľovian.

Zostup cez Žobráka

Trasa dolu je vo vyššej časti krásna. Hrebeň Fatry máme pobehaný z každej strany, no opäť sa nám naskytli nové perspektívy výhľadov na už staré známe kopce. Veľa čučoriedok, lesíky, hrebienky, lúčky, až kým sa nenapojíš na zvážnicu. Pri troške šťastia si naberieš vodu v studničke, ktorú na zvážnici budeš míňať a ak nemáš ťažký ruksak, tento úsek trasy sa dá pekne pobehnúť aj trošku rýchlejším tempom, nech čo najrýchlejšie ubehne. Posledný úsek je totiž iba strmá zvážnica, ktorá ústi až pri železničnej stanici v Kraľovanoch.

Pre koho je táto trasa určená?

Celá trasa je nenáročná a zvládne ju aj začiatočník. Ako obuv odporúčame kľudne ľahké tenisky, pretože celý čas kráčaš po mäkkom lesnom alebo trávnatom chodníčku . Aspoň sa ti nesparia nohy a potrénuješ pevnosť členkov. Trasu zvládnu aj rodinky s deťmi, ktoré už majú trošku kondičku, pretože terén je veľmi jednoduchý, no 20 km je predsalen kus trasy.

  • Čas podľa značenia: 8,5 hod.
  • Dĺžka trasy: 20km
  • Nastúpaných: 1530 m.
  • Klesanie: 1558 m.
  • Štart: Párnica vlaková stanica
  • Cieľ: Kraľovany vlaková stanica
  • Najvyšší bod trasy: Stoh 1605 m.

Zaslúžená odmena a šup na vlak! Koniec hlásenia :). Nezabudnite na poistenie na hory, pre každý prípad a podeliť sa o zážitok s ostatnými #hikemates v našej komunite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.