Blog

Tip na túru – za výhľadom na panorámu Tatier

0 zdieľaní

Ahoj. To, že práve čítaš tieto riadky je možné vďaka Hikemates členom, z ktorých poplatkov financujeme rozvoj portálu hikemates.com a tvorbu obsahu pre celú komunitu turistov. Ak si už našim členom, radi by sme sa ti odvďačili za podporu. Preto si do 30. novembra 2020 môžeš predĺžiť členstvo na ďalšiu sezónu (platné do 31. marca 2022) za 19€ namiesto 32€. Všetky nové benefity, pre ktoré sa cena mení aj info o predĺžení členstva nájdeš na tomto odkaze. Ak ešte členom nie si, môžeš sa ním stať a podporiť nás tu https://www.hikemates.com/clenstvo.

Dnešný tip na túru nás zavedie do môjho rodného kraja, na Hornú Oravu, kde navštívime jeden z najlepších vyhliadkových vrcholov na Slovensku. Babiu horu.

Babia hora. Foto (c) Paweł Motyka

Ide o stredne náročnú túru s trvaním približne 6 a pol hodiny. Za tento čas prejdeme takmer 20 kilometrov a nastúpame viac ako 1100 výškových metrov.

Trasa na hikemates.com

Trasa začína pri chate Slaná voda, odkiaľ kráčame po červenej značka. Prvý úsek vedie lesom po asfaltovej ceste súbežne s korytom riečky Vonžovec. Asi po 2 kilometroch asfaltka končí a ďalej pokračujeme rozbitou lesnou cestou, ktorú využívajú lesníci pri ťažbe dreva. S narastajúcou nadmorskou výškou sa cesta postupne premieňa na úzky turistický chodník a my sa ocitáme v hustom ihličnatom lese plnom ticha a pokoja. Pár ďalších výškových metrov nás privádza do pásma kosodreviny, odkiaľ sa nám naskytajú prvé výhľady na Hornú Oravu, Choč aj Tatry.

Pohľad z vrcholu Malej Babej hory na Oravskú priehradu a Tatry. Foto (c) Hikemates

Červená značka nás doviedla až na Malú Babiu horu, kde si robíme malú prestávku a obdivujeme výhľad na mohutný vrchol Babej hory. Ten vyzerá z poľskej strany omnoho náročnejšie a drsnejšie než z tej našej. Možno aj preto mu dali poliaci názov Diablak.

Pohľad z vrcholu Malej Babej hory na Babiu horu. Foto (c) Hikemates

Na Babiu horu nás dovedie modro-značený turistický chodník. Pripomína tie tatranské, vydláždené veľkými skalami. Celý je odkrytý a sú z neho dokonalé výhľady na obe krajiny, Poľsko i Slovensko. No to najlepšie nás čaká na vrchole.

Panoráma Tatier z vrcholu Babej hory. Foto (c) Katarína Kozáková

Viac vrcholových výhľadov nájdeš v galérii pri trasách na Babiu horu na našom webe https://www.hikemates.com/search?q=babia%20hora.

Z vrcholu pokračujeme späť k autu po žlto-značkovanom chodníku. Cestou si robíme len 2 zastávky. Jednu pri prameni, ktorí sa nachádza pri prístrešku priamo na chodníku. A druhú na rozhľadni kde si vychutnávame posledné výhľady.

Cestou z Babej hory. Foto (c) Mária Mikulášová

Ak by si chcel/a túto túru absolvovať, všetky potrebné informácie o trase nájdeš tu: https://www.hikemates.com/hike/babia-hora-okruh-zo-slanej-vody

Nezabudni, ak si členom, do 30. novembra si môžeš predĺžiť členstvo za 19€, potom to bude 32€. A ak členom ešte nie si, môžeš sa ním stať tu https://www.hikemates.com/clenstvo.

Chceš viac tipov na túry? Prihlás sa na odber nášho štvrtkového newslettera – tip na túru (každý týždeň nová túra).

Newsletter tip na túru

* povinné
0 zdieľaní

Odber noviniek

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*