Tip na výlet s Mitsubishi – veľká túra a minimum turistov, aj taký je Veľký Bok v Nízkych Tatrách

Nebavia ťa preplnené turistické chodníky? Tento článok je pre všetkých milovníkov hôr, ktorí radi objavujú nové miesta. S Mitsubishi ASX sme sa vybrali na Veľký Bok v Nízkych Tatrách. Tento menej známy, no pomerne vysoký kopec (1727 m n.m.) ponúka nádherné výhľady, teraz si ich môžeš vychutnať s nami.

Veľká túra na Veľký bok. Keďže je tento vrchol mimo hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a prístup k nemu trochu „od ruky“, navrhujeme ti veľkú letnú túru, vďaka ktorej využiješ návštevu tejto časti pohoria na maximum. My sme chceli okrem túry zažiť aj výlety po okolí, na trip sme sa preto vybrali s našim šikovným hybridným Mitsubishi ASX.

Začínaš v Malužinej – v malej úžine medzi svahmi pohoria – podľa toho obec nazvali. Po modrej značke ťa čaká dlhá prechádzka Malužinskou dolinou, ktorú ti však bude spríjemňovať šum potoku Malužiná. Po značke Predné sa trasa ťahá ďalej pri potoku Hodruša, stále je to však príjemné pozvoľné stúpanie. 

Od horárne Škarkétka sa však už mieri do Sedla pod Veľkým Bokom, kde kedysi stála turistická chata. Tú však koncom druhej svetovej vojny vypálili fašisti a odvtedy sa neobnovila – čo prispieva k menšej návštevnosti tohto malebného miesta.

Zo sedla ťa už po žltej čaká ešte vystúpať 250 výškových metrov, no s odkrývajúcimi sa výhľadmi sa už šlape ľahko. Vrchol tvorí takmer vodorovná plocha o veľkosti takmer kilometer štvorcový, čo je v Nízkych Tatrách v tejto výške unikát. Možno aj preto sa dodnes traduje legenda, že tu počas povstania mali pristávať zásobovacie lietadlá. 

Určite si však vyhraď nejaký čas, na ktorý tu pristaneš ty. V lete ťa na vrchole čaká rozknitnutá lúka s parádnym kruhovým výhľadom. Pri dobrej viditeľnosti uvidíš všetko od Fabovej hole, cez Ďumbier, Bystrú až po Gerlach. Nádhera.

Posaď sa za volant a nové Mitsubishi ASX ti vzápätí vyčarí úsmev na tvári. Kompaktný dizajn SUV uľahčuje pohyb v hustej premávke. Pohodlne v ňom môže cestovať päť osôb, navyše je vybavené najnovšími asistenčnými systémami, takže môžete cestovať po meste s úplnou istotou. My v Hikemates milujeme hory a preto sme si zvolili variant mild-hybrid, ktorý je šetrný k prírode.

SLOBODA OBJAVOVAŤ

Vyber si Mitsubishi a užívaj si bezstarostnú jazdu so zárukou 5+ a asistenčnou službou. Detaily TU.

Po tom, čo si užiješ výhľady, vráť sa po žltej kúsok späť. Ak ti to inak logisticky nevychádza, môžeš sa vybrať vpravo a vrátiť sa rovnakou cestou späť až k autu. My však odporúčame, aby si odbočil vľavo a po žltej sa cez vrch Nemecká dostal až do Svarínskej doliny. Počas zostupu sa pokocháš lesmi prírodnej rezervácie Chmelienec, po asfaltke potom prídeš až do Svarína. 

Ak s ti nepodarí zabezpečiť si odvoz už odtiaľ, čaká ťa ešte hodina a pol kráčania do Kráľovej Lehoty, dobrou správou je, že sa predtým môžeš posilniť na miestnom ranči – otváracie hodiny sa však menia, over si ich vopred. Ak si to zvládol až do Kráľovej Lehoty, máš v nohách viac ako 30 kilometrov, to je skvelý výkon! 

TRI TIPY V OKOLÍ

NÁDRŽ

Cesta od Svarína k hornej nádrži Čierny Váh láka aj cyklistov. Ak turistické topánky občas rád vymeníš za cyklistické tretry, čaká ťa tu sedem kilomterov so 460-metrovým prevýšením. Vyjdeš to však aj pešo a čaká ťa krásny výhľad na Tatry. 

ZÁKRUTY & TACOS

Ak sa chceš vrátiť z túry k autu, vybehni na Veľký bok a vráť sa späť. Potom si schuti zašoféruj cez sedlo Čertovica smerom na Mýto pod Ďumbierom.  A tesne pred touto obcou ochutnaj legendárne Tacos. Miesto spoznáš aj podľa kanadskej zástavy.

RIEKA

Keď dokráčaš až do Kráľovej Lehoty, ocitneš sa neďaleko miesta, kde sa zlieva Biely a Čierny Váh do najdlhšej slovenskej rieky – 403-kilometrov dlhého Váhu. Miesto je nenápadné a zašité, cestu k nemu ti poradia miestni. 

  • Štart: Malužiná
  • Cieľ: Kráľova Lehota
  • Vzdialenosť: 32,5 km
  • Stúpanie: 1037 m Klesanie: 1100 m (najnižší bod 659 m.n.m, najvyšší bod 1728 m.n.m.)
  • Čas: 10:20 h
  • Trasa v skratke: Modrá značka: Malužiná – Sedlo pod Veľkým bokom (4:20 h, ↑ 747 m, ↓ 0 m), žltá značka: Sedlo pod Veľkým bokom – Veľký bok (1:00 h, ↑ 247 m, ↓ 0 m), Veľký bok – Svarín (3:25 h, ↑ 29 m, ↓ 1055 m), Neznačená: Svarín – Kráľova Lehota (1:30, ↑ 7 m, ↓ 46 m)   
  • Doprava: ak idete autom, zaparkujte v Malužinej a k autu sa môžete vrátiť z Kráľovej Lehoty autobusom (pozor na dobré načasovanie); autobusom do Malužinej, autobusom alebo vlakom z Kráľovej Lehoty
  • Chata po ceste: ranč vo Svaríne

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *