Tipy od MYAPLEND na pohodovú turistiku v Tatrách: Zamkovského a Téryho chata

Turistika vo Vysokých Tatrách je jedinečným zážitkom, ktorý spája krásu prírody, čerstvý vzduch a fyzickú aktivitu. Ak sa aj ty chystáš na túru s parťákom, partnerom či partnerkou alebo s celou rodinou do Tatier a chceš sa vyhnúť preplneným trasám, máme pre teba tip na pohodovú trasu v spolupráci s vernostným programom MYAPLEND. Síce patria túry na Zamkovského a Téryho chatu medzi najobľúbenejšie turistické trasy, my ti dáme návod, ako sa vyhnúť masám turistov smerujúcich na Hrebienok počas prázdnin.

Túru začíname vo Vile Olívia v Novom Smokovci, kde sa môžeš ubytovať aj ty. Veľkou výhodou sú raňajky v cene pobytu, ktoré sú pred náročným dňom v horách alfa a omega. Počas celého leta je otvorený bar, takže si taktiež môžeš užiť kávičku alebo drink s výhľadom na tatranské štíty a načerpať energiu zo zvukov potoka žblnkajúceho pod oknami. My sme si dali kávu a vínko si vychutnáme po túre. V cene ubytovania je aj parkovisko. 

My využívame bezplatné parkovisko a auto nechávame pri ubytku. Odporúčame vyraziť čo najskôr ráno (medzi 7-9), kvôli letným búrkam a svojej bezpečnosti, ale aj aby si sa vyhol masám turistov. Výber trasy nám taktiež pomôže obísť davy smerujúce na Hrebienok klasickou cestou zo Starého Smokovca. Túru začneme 9 minútovou prechádzkou na železničnú stanicu do Starého Smokovca, kde nastúpime na električku, ktorá nás odvezie do Tatranskej Lesnej. Tam zo zastávky pokračujeme na štart žltej značky smerujúcej k Rázcestiu nad Dlhým vodopádom. Chodník nás vedie dolinou popri krištáľovo čistom Studenovodskom potoku a my si užívame spočiatku mierne stúpanie lesným chodníkom. To sa postupne mení na mierne strmšie, ale okolité scenérie nám nahrádzajú zvýšenú tepovú frekvenciu. Po približne hodine a pol sme pri Rázcestí nad Dlhým vodopádom a pokračujeme ďalej po zelenej značke na Rázcestie nad Rainerovou chatou a užívame si šum Studenovodských vodopádov. 

Na Rázcestí pod Húpačkami pokračujeme ďalej po zelenej značke a asi v polke cesty na Zamkovského chatu  v nadmorskej výške 1330 m.n.m. prichádzame k 20 metrov vysokému Obrovskému vodopádu. Síce nie je najväčší v Tatrách, ale názov obrovský má zaslúžene, keďže pôsobí naozaj majestátne. Po cca 2 hodinách a 40 minútach prichádzame do cieľa, na najnižšie položenú vysokohorskú chatu – Zamkovského chatu, ľudovo nazývanú aj Zamka. Cestou sa nám otvorili výhľady do Malej Studenej Doliny a nás, ako pravých milovníkov hôr zahrialo pri srdci. Celkovo sme prešli 6,3 kilometra a nastúpali 552 výškových metrov. 

Zamkovského chata prešla nedávnou rekonštrukciou a jej kuchyňa uspokojí všetkých gurmánov. Ponúka široký výber teplých jedál, polievok a nápojov, ktoré potešia každého návštevníka po náročnom výstupe. Interiér chaty dýcha napriek rekonštrukcii históriou, ktorú má naozaj bohatú. Siaha až do roku 1943, kedy ju postavil známy tatranský horský vodca Štefan Zamkovský so svojou manželkou Ľudmilou. Chata slúžila nielen turistom, ale počas druhej svetovej vojny aj partizánom a utečencom. Po znárodnení v roku 1948 bola chata spravovaná rôznymi organizáciami, až kým sa v roku 1992 nevrátila do rúk potomkov pôvodných majiteľov. Dnes je chata v správe chatárky Jany Kalinčíkovej, ktorá stojí za rozsiahlou rekonštrukciou a viac si o jej príbehu môžete prečítať aj v novej knižnej sérii Hikemates.

Chata je skvelým východiskovým bodom pre ďalšie túry, ak ti je ešte málo. Napríklad sa môžeš vydať k Téryho chate alebo pokračovať do Veľkej Studenej doliny cez Priečne sedlo. V tom prípade si nezabudni zbaliť ferratový set a uži si jedinú ferratovú cestu vo Vysokých Tatrách. Na Térynku ti to zo Zámky bude trvať približne hodinu a pol a čaká ťa krásna prechádzka Malou Studenou dolinou s výhľadmi na ikony ako Prostredný hrot a Lomnický štít. Síce si Hangu troška zamakáš, odmenou ti však bude občerstvenie na Térynke pri Piatich Spišských plesách.

Okruh cez Priečne sedlo je už náročná celodenná túra s exponovaným terénom  lezeckého charakteru, preto by si mal myslieť na kvalitnú turistickú obuv. Taktiež je vhodnejšia pre zdatnejších turistov a pre malé deti nebude to pravé orechové. Vieš si vybrať z dvoch trás, jedna je zaistená reťazami a druhá je už spomínaná ferratová. Celý okruh cez Priečne sedlo, Zbojnícku chatu na Hrebienok a dole do Starého Smokovca by ti mal trvať približne 9 hodín.

Zo Zamky sa môžeš vrátiť dole do Starého Smokovca cez Hrebienok, kde vieš využiť pozemnú lanovku, zbehnúť dole po asfaltke alebo po zelenej značke turistického chodníka. Celková trasa na Zamkovského chatu z Tatranskej Lesnej s cieľom vo Vile Olívia má 12 kilometrov a ak hľadáte pohodovú a príjemnú túru vo Vysokých Tatrách, je tou správnou voľbou.


S letnými benefitmi MYAPLEND pre všetkých členov získaš zadarmo aj 1x vstup na minigolf vo Veľkom Slavkove, ak si chceš po túre dopriať nenáročnú aktivitu. Taktiež si môžeš vychutnať 3x víno v reštauráciách pri konzumácii nad 30€, napríklad v Kolibe Kamzík, ktorú máš po ceste z Hrebienka na ubytovanie. Ak by si si urobil výlet na Štrbské Pleso, určite ťa poteší káva zadarmo v Monte Móry a 200 bodov v súťažnej tajničke. Okrem letných benefitov v MYAPLEND nájdeš aj množstvo tatranských zliav na rôzne aktivity a tiež vždy najvýhodnejšie ceny na pobyt v APLEND hoteloch a ubytovacich zariadeniach.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *