Tipy od Northfinderu: Ako si vybrať funkčné, ľahké a pohodlné oblečenie na jarnú turistiku?

Zhlboka dýchať by ste nemal len ty, ale aj tvoje oblečenie. Obliecť sa na turistiku je o hľadaní kompromisu medzi telom a počasím. Posledné čo túre chceš je mať vlastnú saunu, kvôli zle zvolenému oblečeniu. V dnešnom článku ti prinesieme užitočné tipy ako si vybrať vhodné oblečenie na jarnú turistiku, tak aby si sa do kopcov mohol vybrať dobre vybavený, ale bez zbytočnej záťaže. Naľahko neznamená ľahkovážne.

Po dlhej zime a krátkych dňoch presedených pred monitormi je jarná turistika skvelý spôsob, ako dať telu a mysli nový impulz. Počasie je tento rok na apríl až neobvykle teplé, predtým ako vybehneme do kopcov si vyberieme vhodné oblečenie na jarnú turistiku. Práve pohodlné a funkčné oblečenie je základom toho aby si sa na túre cítil pohodlne.

,,Nová kolekcia turistického oblečenia Northfinder ťa pripraví na všetky chytáky jarného počasia bez toho, aby si mal plný batoh nevyužitých vecí.”

Tričko: Pocit ako v bavlnke? Skús umelé vlákna

Je síce základom našich civilných šatníkov, no pocit pohodlia ti v klasickom bavlnenom tričku na túre dlho nevydrží. Bavlna totiž miluje vlhkosť, dokáže nasať násobky vlastnej hmotnosti. Problém je, že veľmi zle schne. Smerom hore, keď je telo zahriate to nemusí byť hneď cítiť, ale pri zostupe už bude zaručene nepríjemne chladiť. A keď sa telo snaží udržať v teple, míňa energiu, ktorú by malo mať na pohyb, ak ťa ofukne, hrozí ti tiež prechladnutie.

Kvalitné funkčné tričko je malou investíciou s citeľným rozdielom. Syntetické vlákna dobre reagujú na poveternostné podmienky, rýchlo dostanú vlhkosť preč od tela a zároveň sú cenovo najdostupnejšie. Každý sa potí inak, no ak sa potíš viac, neváhaj. Zvykne sa im vyčítať, že pocitovo to na koži skrátka nie je ono, a že rýchlejšie pohlcujú pachy. Lenže, už ani to úplne neplatí. V jarnej kolekcii Northfinder nájdeš tričká z recyklovaných vlákien, ktoré sú zospodu jemne podčesané a na dotyk veľmi príjemné. Ak ich budeš správne sušiť a prať, prejdeš s nimi veľa kopcov. 

Northfinder Penny, dámske funkčné tričko

Komu by predsa len chýbal pocit prírodného materiálu môže siahnuť po tričkách z bambusového vlákna s prímesou elastanu. Sú ľahké, (prí)jemné, odolné a dobre odvádzajú vlhkosť. Pocitovo majú blízko bavlne, no oveľa ľahšie schnú, lepšie držia tvar, menej sa krčia a nežmolkujú.

,,Spodná vrstva je kľúčová, práve ona tvorí tvoju druhú kožu a z veľkej časti ovplyvňuje to ako sa budeš cítiť. Vhodným výberom spodnej vrstvy dosiahneš ľudovo povedané za málo peňazí, veľa muziky. Nepodceň preto výber funkčného trička.”

Northfinder Tyrell, pánske tričko z bambusových vlákien, rýchloschnucé

Aby tričko čo najlepšie dýchalo aj keď budeš poriadne rozbehnutý, zvoľ strih, ktorý bude priliehavý, ale nie príliš tesný. Ide totiž o to, aby bola pokožka s materiálom čo najviac v kontakte. Príliš voľné tričko nebude mať možnosť absorbovať toľko vlhkosti, príliš tesné zase bude tlačiť a obmedzovať v pohybe. Čím rýchlejší si a čím náročnejšie túry podstupuješ, tým tenší materiál môžeš zvoliť, pokojne aj s krátkym rukávom.

Vrchné vrstvy: Vietor vás dobehne všade, dážď len občas

Keď už máš dobré tričko, ostáva vybrať strednú vrstvu, ktorá s ním bude dobre ladiť. Najčastejšou dilemou bude zrejme výber medzi fleecom a softshellom. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva najmä v tom, že fleece hlavne izoluje, teda chráni proti strate tepla. Ochrana pred vetrom a dažďom ide do úzadia. Pri softshelle ide do popredia ochrana proti vetru a dažďu, až potom prichádza na rad ochrana pred únikom tepla.

Na krátke jednodňové výpady počas jari sa väčšinou chodí, keď je vonku aspoň pár dní pekne. Daždivé dni sa ešte dajú prečkať doma, no ak by si čakal na bezvetrie, tak nikdy nikam nevyrazíš. Nejaký vietor zažiješ skoro vždy, dážď len občas. Prioritou by teda mala byť softshellová bunda, v ktorej ťa neprefúka, čo oceníš najmä pri zostupoch po náročnejšom výšľape.

Ak patríš medzi tých, ktorým vyhovuje viac pohodlie a väčšia priedušnosť fleecu, nezabudni si počas chladnejších a daždivejších dní pribaliť ešte jednu vrstvu navrch.

Do výbavy určite zaraď aj ľahkú nepremokavú bundu „pre každý prípad“. Zabalená do vlastného vrecka strávi väčšinu času v batohu, kde nezavadzia. Poradí si s dažďom, kým sa dostanete k najbližšiemu prístrešku či chate.

Nohavice: Sloboda pohybu a nohy v bezpečí

Nohavice toho musia zniesť viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Majú držať nohy v suchu a v teple a zvládať odery od skál a rastlín. Pre rekreačné túry pri teplotách nad 15 stupňov v nižších polohách nebudeš potrebovať nohavice s membránou. Radšej treba vsadiť na pohyblivosť a rýchloschnúci materiál s vodeodolnou úpravou. 

Ak ťa to ťahá do vyšších polôh a nižších teplôt, dôležitejšie je dbať viac na funkčnosť, až potom na komfort. Existuje však príjemný kompromis v podobe hybridných materiálov. Kombinujú v sebe odolnosť voči oderu aj voči živlom, zároveň dobre padnú a nijak neobmedzujú pri pohybe. Ich šikovnosť spočíva v tom, že sú spevnené v kolenách a na zadnej časti, kde je textília najviac namáhaná. Zvyšok je z ľahkej membrány, ktorá chráni pred vetrom. Všetky nohavice Northfinder sú navrhované s technickým strihom, aby ponúkali dobrú pohyblivosť pri zachovaní čo najlepšieho komfortu.

Verím, že si v článku našiel užitočné informácie, vďaka ktorým si ľahko vyberieš vhodné oblečenie na turistiku a v pohodlí užiješ svoje jarné dobrodružstvá na horách.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *