Turistické topánky BOSP Karpat Sport Fuchsia W Recenzia

Skoro všetok voľný čas sa snažím tráviť v prírode a je mi v podstate jedno, či je to na túre vysoko medzi kamzíkmi, na nenápadných grúňoch za dedinou, alebo v čarovných lesoch. Avšak čím viac času trávim na horách, tým viac čítam recenzie o vhodnom vybavení, hľadám, skúšam čo mi sedí a čo nie. Určite sa zhodneme, že turistická obuv je dôležitou výbavou turistu. Skúšala som už rôzne značky obuvi, ale na začiatku tohto roka som natrafila na zaujímavý model Karpat Sport Fuchsia W od spoločnosti BOSP, ktorý som sa rozhodla otestovať v teréne.  Volám sa Kamila a dúfam, že ti moja recenzia prinesie čo najpresnejšiu predstavu o tomto novom modely naozaj super podarených turistických topánok.

Slovenská značka BOSP

Predpokladám, že slovenská značka BOSP nie je nikomu úplne cudzia. V posledných rokov o nej sama počujem z každej strany a len v pozitívnom slova zmysle. Pri akomkoľvek prieskume, kde sa skúsený, či menej skúsený turista radí pri výbere topánok, sú práve turistické topánky od značky BOSP veľmi odporúčané.

Za veľké pozitívum obuvi od značky BOSP považujem práve slovenskú výrobu a využitie kvalitných materiálov. Čoraz častejšie, aspoň moje okolie, si opäť začíname dávať pozor, kde a ako sa tovar vyrába a oceňujeme a podporujeme naše lokálne spoločnosti. Za naozaj kvalitnú turistickú obuv sme určite ochotní si priplatiť. Kvalita sa odráža od druhu použitých materiálov, cez spôsob spracovania, celkový komfort, odolnosť materiálov pri pravidelnom používaní, ale aj dizajn. To všetko sa v značke BOSP spája.

Model Karpat Sport Fuchsia W od BOSP

Na začiatku tohto roka sa mi na nohu dostal dámsky model Karpat Sport Fuchsia W. Možnosť skúsiť tieto topánky na horách mi sprostredkoval Hikemates v spolupráci so značkou BOSP. Model Karpat Sport Fuchsia W je novým variantom obľúbeného modelu Karpat Pro II. Topánky som mala možnosť využiť v zimných, jarných, ale aj letných podmienkach. Predtým však, ako sa podelím o moje dojmy z ich nosenia Ti rada priblížim aké materiály a technológie boli pri ich výrobe použité.  

Použité materiály

 • Useň: prírodná voskovaná nubuková hrúbky 2,0 mm. Vysoké hodnoty paropriepustnosti, hydrofóbne vlastnosti
 • Vrchový textil: nylónová pletenina CORDURA s feltrom, vysoko priedušná, hydrofóbna
 • Podšívka: s membránou GORE-TEX Performance Comfort Footwear pre celoročné použitie a aktivity s vysokou intenzitou, kombinovaná s textilným golierikom
 • Stielka: vymeniteľná z dvojhustotnej peny, povrch je z perforovaného mikrovlákna, s výbornou nasiakavosťou a vysýchavosťou, antibakteriálna, anatomická
 • Podošva: VIBRAM s trekovou zmesou a PU medzipodošvou
 • Ochrana: Gumená a TPU ochrana okolo obuvi

Využité technológie

GORE-TEX® Performance Comfort Footwear

Základom tejto technológie je využitie 4-vrstvovej podšívky s membránou, ktorá zaručuje pohodlie a ochranu pred akýmkoľvek počasím. Taktiež využitie viacúčelových materiálov, ktoré sú oderuvzdorné, rýchloschnúce, priedušné a vodeodolné doplnené tenkou izolačnou vrstvou zaručuje, že sú nohy celoročne chránené pred vodou a meniacim sa počasím, zatiaľ čo je pot vo forme vodnej pary odvádzaný z topánky von.

GORE-TEX® Performance Comfort Footwear

Vlastnosti obuvi

Stredná tuhosť obuvi

Model Karpat Sport Fuchsia W je strednej tuhosti, čo ju predurčuje k všestrannému využitiu s veľmi dobrou vyváženosťou medzi komfortom a oporou.

2-Zónové šnurovanie

Systém šnurovacích háčikov a očiek s blokovacím háčikom umožňuje rôznou silou utiahnuť priehlavkovú časť a holeňovú časť. Tak sa môže topánka prispôsobiť viacerým typom chodidla.

Flexible Ankle Zone

Flexible Ankle Zone umožňuje väčší rozsah pohybu holennej časti oproti spodkovej časti, čo umožňuje komfortnejší pohyb v ľahkom, ale aj exponovanejšom teréne.

 

Prvé dojmy

Po otvorení krabice som bola milo prekvapená. Ako darček bol k topánkam pribalený pár hrubších turistických ponožiek. Po vybalení topánok z ochranného papiera na mňa vykukla čierno-sivo-fialová kombinácia farieb. Priznám sa, moja predošlá turistická obuv bola stále v zemitých farbách, prevažne čierna, hnedá. Avšak táto farebná kombinácia spolu ladila a nijako extra ma nevyrušovala. Je však možnosť výmeny farebných šnúrok, a tým si aj turistka, ktorá preferuje neutrálne farby, príde na svoje.

Po prvom obutí, topánky sú vyššie, ale ľahko sa obúvajú vďaka putkam, mi prišli ako veľmi pohodlná a po zašnúrovaní šnúrok aj dostatočne pevná obuv. Pri mojej veľkosti nohy 42 dbám aj o tvar topánky, aby nepôsobila obrovsky, ale zas nenechám sa obmedziť číslovaním a kľudne si kúpim aj väčšie, ak je treba. Pri tomto modely by som však už musela ísť do panského, lebo maximálna veľkosti je práve 42. Bola som zvedavá, či mi číslo bude sedieť. Pri skúšaní mi topánka poskytla dostatočný priestor na prsty aj pri užšom tvare topánky. 

Spoločné túry s Karpat Sport Fuchsia W 

Na prvú spoločnú túru sme sa vybrali počas apríla rovno do rakúskych Álp. Dole v dedine, kde som túru začínala už bola jar, ale hore bolo ešte dostatok snehu na testovanie teplotného komfortu a nepremokavosti topánky. Turistický chodník bol rôznorodý, lesný, kamenistý, vlhký, cez zasnežený a neprešľapaný. Topánky Karpat Sport Fuchsia W spolu s ponožkami od BOSP mi udržali nohy v teple po celý čas celodennej jarno – zimnej túry.

Čo sa týka priľnavosti, na každom povrchu podrážka dobre držala, vôbec mi nešmýkalo. Na kamenistom teréne som ocenila gumenú ochranu okolo obvodu topánky. Počas brodenia v snehu som bola rada za zašitý jazyk po celej dĺžke topánky. Ochránilo to vniku snehu do topánky. Jazyk neutekal na stranu, ale po celý čas chôdze ostal pekne v strede.

Po túre som mala pätu mierne začervenanú, ale to sa u nových, nevychodených topánok dalo očakávať. Bola potreba ich rozchodiť na kratších prechádzkach. Po prvej túre však u mňa prevládala celková spokojnosť.

 

Na jar som topánky so sebou zobrala na ľahšie túry v okolí Západných Tatier. Tento model topánok je o čosi mäkší ako klasická vysokohorská obuv, aby v nich turista vydržal aj viacdňové túry, prechádzky po lesoch, či po lúkach. Z klasickej tvrdej turistickej topánky, ma na ľahších túrach zvyknú bolieť chodidlá, ale v porovnaní s týmto modelom som bolesť vôbec necítila. Topánky so mnou absolvovali aj túry na Kysuciach, vo Vihorlate, v Malej Fatre a všade ma podržali. Po čase sa pekne prispôsobili nohe, či už na mieste, kde sa topánka láme pri chôdzi, aj začervenanie päty zmizlo.

Hodnotenie po trojsezónnej testovačke

Po trojsezónnej testovačke modelu Karpat Sport Fuchsia W musím povedať, že javí len bežné známky opotrebovania. Samozrejme tam, kde sa obuv najviac ohýbala a okopávala je časté využívanie viditeľné. Veľakrát sa mi stáva, že vnútorná časť päty sa na topánke zošúcha ako prvá a následne na to spôsobuje pri chôdzi nekomfort. Tým, že tento model dokážem naozaj dobre zatiahnuť, noha sa v topánke nehýbe a nespôsobuje prešúchanie pätovej vnútornej časti. Podrážka na tomto modely drží dokonalo. Musím to spomenúť, lebo mám horšiu skúsenosť s inou značkou obuvi, kde sa mi pri častých túrach v zlom počasí podrážka rozlepila.

Celkovo hodnotím model Karpat Sport Fuchsia W od značky BOSP veľmi pozitívne, či už v rámci celkové prevedenia, ale aj funkčných vlastností topánok.

Výhody modelu 

 • Všestranné využitie do rôznych terénov v každom počasí a ročnom období
 • Pútka v prednej aj zadnej časti topánky na ľahšie obúvanie.
 • Jazyk prišitý k celej dĺžke topánky, čo zabezpečuje ozaj 100% nepremokavosť obuvi.
 • Flexible Ankle Zone, ktorá zabezpečuje väčší rozsah pohybu holennej časti oproti spodkovej časti stále však pri dostatočnej fixácií členka.

Nevýhody modelu

 • Rozpätie ženského číslovania, ktoré končí pri veľkosti 42. Viem, že je veľa turistiek, ktoré si kvôli väčšiemu komfortu kupujú aj väčšie čísla a to by podľa mňa nemuselo znamenať nutne siahnuť po pánskom modele. 

Komu by som tento model odporučila?

Dámsku turistickú obuv Karpat Sport Fuchsia W by som odporučila turistkám, ktoré chcú zainvestovať do jedného, ale všestranného páru turistických topánok. Určite si treba dávať pozor pri správnom výbere čísla. Odporúčam väčšia, keďže sú to celoročné topánky využiteľné ako v lete tak aj v zime. V zime sa ale predpokladá, že tenkú ponožku vymeníme za hrubšiu, tak aby si zbytočne netrpela. Podľa mňa je tento typ vhodný aj na vysokohorskú turistiku, kde ti bezpečne zafixujú členok, ale aj na ľahšie jednodňové, či viacdňové túry kvôli spomínanej mäkkosti. 

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *