Foto: tím P.Porubčana

Ultrabežec Pavol Porubčan prebehol Cestu hrdinov SNP za 7 a pol dňa

Keď sa my turisti vyberáme na Cestu hrdinov SNP, plánujeme ju a vymýšľame asi na tri až štyri týždne. Nečudo, veď najdlhšia slovenská diaľková turistická trasa z Devína na Duklu, po červenej značke, meria meria viac ako 750 kilometrov a turista na nej nastúpa viac ako 31-tisíc metrov. Oveľa rýchlejšie ju prekonajú ultrabežci, ako Pavol Porubčan, ktorý ju bežal pred niekoľkými dňami a podľa Slovak Ultra Trail sa zaradil na druhé miesto v historických tabuľkách najrýchlejších prechodov Cesty hrdinov SNP.Ultrabežec Pavol Porubčan sa na trasu vydal 16. mája v smere z Dukly na Devín. Na rozdiel od turistov, ktorí si nesú celú výbavu na chrbte, ultrabežec má len ľahkú výbavu, preto mal Pavol aj podporný tím s karavanom a spolubežcov, takzvaných pacerov. Denne dokázal väčšinou prebehnúť toľko kilometrov, koľko turisti prejdú za niekoľko dní.

Už v prvý deň zdolal úctyhodných viac ako 123 km a z Dukly sa dostal až do Malého Šariša. Turistom tá istá trasa trvá približne 3 až 4 dni, pričom po ceste môžu využiť útulne napríklad na Čiernej hore alebo v pohorí Čergov, v rozhľadni nad obcov Hervartov na kopci Žobrák.

Druhý deň svojho behu Pavol Porubčan prebehol viac ako 114 kilometrov až do Úhornianskeho sedla. Z Malého Šariša do Košíc a ešte aj časťou Volovských vrchov. Opäť záber, ktorý turistom trvá tri alebo štyri dni. Minul chatu Hrešná nad Kavečanmi, bežal cez Čermeľ, okolo chaty na Jahodnej, okolo chaty Lajoška, cez Kojšovskú hoľu a ponad Kúpele Štós, všetko miesta, kde môžu turisti stráviť noc. Okrem toho trasa prechádza aj prírodnou rezerváciou Kloptáň, na vrchole s malou rozhľadňou s útulňou, kde sa tiež dá prespať.

Rozhľadňa na Kloptáni. Foto (c) LD/Hikemates

Na tretí deň začalo ultrabežca Pavla Porubčana, podľa záznamov na Facebooku Slovak Ultra Trail, trápiť koleno. Aj tak prebehol zvyšnú časť Volovských vrchov, okrajom Slovenského raja, cez Telgárt sa vyšplhal na Kráľovu hoľu a začal ukrajovať prvé nízkotatranské kilometre. Tretí deň, po 75 kilometroch, zakončil na útulni Andrejcová.Hrebeň Nízkych Tatier z Andrejcovej až na Donovaly, teda približne 80 kilometrov zvládol za jeden deň, svoj štvrtý na diaľkovej trase. Nízke Tatry pritom aj skúsenejší turisti prechádzajú približne 3 dni, s možnosťou nocľahu (mimo koronového obdobia) na Andrejcovej, v útulni Ramža, na Čertovici, na Chate M.R. Štefánika, v útulni Ďurková alebo v prístrešku s možnosťou prespatia v Hiadeľskom sedle. Pavol ich všetky obehol a skončil štvrtý deň na Donovaloch.

Piata etapa Pavla Porubčana, trvala viac ako 17 hodín a z Donovalov sa okrajom Veľkej Fatry, cez Krížnu, dostal do Kremnických vrchov a ešte ďalej. Po 90 kilometroch až do Vyšehradského sedla. Na šiesty deň dobehol do svojho rodného kraja, a ako sa píše v správach na Facebooku, sprevádzalo ho množstvo spolubežcov aj cyklistov. Aj napriek tomu, že ho stále hnevalo koleno a členok, v cieli svojho šiesteho dňa behu Cestou hrdinov SNP, v Drietome, mal za sebou už 577 kilometrov.

Panoráma Krížnej. Foto (c) LD/HIkemates

Siedmy deň opäť prebehol viac ako 100 kilometrov. Cez Biele Karpaty sa po červenej značke dostal až do posledného pohoria na trase, do Malých Karpát. Práve nimi viedla aj posledná 80-kilometrová časť jeho behu pod Hrad Devín, kam dobehol za necelých 14 hodín.

Podľa meraní tímu prebehol ultrabežec Pavol Porubčan 764 km a nastúpal +31 400 metrov. Trvalo mu to clekovo 7 dní 12 hodín a 31 minút. Čo ho zaradilo na už spomínané druhé miesto v historických tabuľkách, kde na prvom mieste svieti meno Rudolfa Pada, ktorý v roku 1992 prešiel Cestu hrdinov SNP za 6 dní a asi 20 hodín.

Etapy Pavla Porubčana (zdroj: FB/Slovak Ultra Trail)
GPS monitoring jeho behu nájdeš na tomto linku.

Etapa 1: Dukliansky priesmyk – za Malým Šarišom
Parametre etapy: 123,4 km, +4240 m 
Etapa 2: za Malým Šarišom – Úhornianske sedlo
Parametre etapy: 114,1 km, +4661 m 
Etapa 3: Úhornianske sedlo – Andrejcová, útulňa
Parametre etapy: 75,5 km, +3540 m
Etapa 4: Andrejcová, útulňa – Donovaly
Parametre etapy: 80,9 km, +4192 m 
Etapa 5: Donovaly – Vyšehradské sedlo
Parametre etapy: 89,4 km, +3813 m 
Etapa 6: Vyšehradské sedlo – Drietoma
Parametre etapy: 93,3 km, +4157 m
Etapa 7: Drietoma – Brezinky
Parametre etapy: 105,1 km, +3750 m
Etapa 8: Brezinky – Hrad Devín 
Parametre etapy: 80,7 km +3052 m

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *