Archiv

V nedeľu sa tešte na hory. Predpoveď počasia na víkend 11. a 12.1.

2 zdieľaní

Aj v roku 2020 ti prinášame pravidelnú predvíkendovú Hikemates predpoveď počasia. Zjednodušená a prehľadná grafika obsahuje viac informácií pre turistu a ľahko sa v nej zorientuješ. Okrem predpovede počasia a teploty pre hrebeň jednotlivých pohorí, v grafike nájdeš aj rýchlosť vetra, stupeň lavínového nebezpečenstva podľa predpovede Strediska lavínovej prevencie a maximálnu výšku snehu. Samozrejme nechýba ani naše odporúčanie, kde počasie turistike praje a kde nie. Ďalšie podrobnosti si môžeš prečítať nižšie. Ak ti niečo v predpovedi počasia chýba, alebo máš nápad ako ho ešte vylepšiť napíš nám do komentára pod článkom alebo na Facebooku. Ani tento víkend ak sa vyberiete na hory, určite nezabudnite na zimnú výstroj. Aspoň mačky a poličky sa ti zídu v každom pohorí.

Meteorológovia SHMÚ predpovedajú, že v sobotu 11. januára bude premenlivá oblačnosť na severe a východe miestami, inde len ojedinele prehánky, od stredných polôh bude snežiť. Teploty sa budú hýbať okolo nuly a v plusových hodnotách. Na hrebeňoch hlavných pohorí bude teplota cez dosahovať od -2 až do -12 stupňov vo vysokých polohách. Vietor bude slabý, v nárazoch dosiahne okolo 50 kilometrov za hodinu.

V nedeľu 12. januára sa vyčasí a počasie bude priať turistike vo všetkých pohoriach. Meteorológovia predpovedajú jasno až polojasno teploty v noci klesnú hlboko pod bod mrazu v dolinách až na -7 až -12 stupňov. Cez deň bude teplejšie až nad nulou. Pri slnečnom počasí sa teploty nad nulou dajú počas dňa očakávať aj na hrebeňoch hôr.

Stredisko lavínovej prevencie upozorňuje, že vo vysokohorských polohách je naďalej mierne lavínové nebezpečenstvo 2. stupeň z 5-dielnej stupnice. Keďže sa oteplilo napadnutý sneh je spevnený, no rizikové, menej stabilné, miesta sa nachádzajú vo vyššie položených žľaboch a sedlách orientovaných na juh a východ. Pri oteplení počas dňa sa bude súdržnosť snehu zhoršovať a v Nízkych Tatrách a oboch Fatrách sa zmení lavínové nebzepčenstvo z malého na mierne. Sneh je uložený prevažne na južných orientáciách, horské hrebene a rebrá sú často vyfúkané do skál, trávy alebo ľadového podkladu. Celková výška snehu je naďalej podpriemerná, v polohách do 1600 m je 20 až 70 cm, vo vyšších polohách (nad 1800 m) je celková výška snehu 50 až 135 cm.

2 zdieľaní

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*