tatry_liecia

V Tatrách lieči už dvojhodinová prechádzka

Poznáte slovné spojenie lesný kúpeľ? Slovensko má množstvo unikátnych prírodných liečivých zdrojov a klimatické podmienky vo Vysokých Tatrách sú jedným z nich. S podpredsedom Asociácie slovenských kúpeľov Jánom Šimkom sme sa rozprávali o tom, prečo sú slovenské veľhory liečivé.

Aký je liečebný potenciál Tatier v porovnaní so svetom?

Takýchto kvalitných prostredí je už veľmi málo. Všetko vychádza z existencie zdravého lesa. Klimatické podmienky, vhodné na liečenie, sú tam, kde sa vytvára bioklimatologický potenciál. A ten vzniká na miestach s optimálnym počtom ihličnatých a listnatých stromov. Produkujú kyslíkové anióny. Hoci ide o negatívne ióny, robia nášmu telu dobre.

Podporujú imunitu. Zlepšujú dýchanie. Čo je viac než žiaduce, odkedy pred viac ako dvoma rokmi vypukla pandémia. Vysokotatranský les musíme udržať v čo najväčšom objeme. Vysoké Tatry sa stali liečivým miestom, lebo je tam jeden z pilierov ochrany prírodného zdroja – a tým je Tatranský národný park.

Je liečivá už len obyčajná prechádzka?

Medicína to dokazuje. Počas takej prechádzky by sa mal človek nadýchnuť približne tisícpäťstokrát. To predstavuje asi dvojhodinový pobyt v prírode. No ideálne je, ak človek zostane v tomto prostredí dlhšie. Kúpeľné liečivé pobyty trvajú dvadsaťjeden dní. Nie každý si môže vyhradiť toľko času, no aj niekoľko dní pomáha zlepšiť zdravotný stav.

V čom tkvie liečivá sila Tatier? Sú za ňou hory, lesy, klíma, slnko?

Ide o komplex bioklimatologických podmienok, ktoré vytvára nadmorská výška, teplota, vlhkosť, veternosť, dostatok slnečného svitu.

Kde sa nachádzajú liečivé zóny?

Človek by si mal v lese všímať, ktorým smerom prúdi vzduch. Mal by sa držať na záveternej strane. Na Slovensku prevláda západné prúdenie. Vzdušná masa, ktorá prechádza lesom, so sebou nesie živice ihličnatých stromov, ktoré posilňujú potenciál podpory dýchania.

A čo nadmorská výška?

Mala by byť na úrovni okolo 900 metrov. Vo vyšších výškach by si ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami a problémami s obehovým aparátom namáhali srdce. Ideálne sú Tatranská Kotlina, Tatranské Matliare, Smokovce, Tatranská Polianka, Tatranské Zruby a Vyšné Hágy.

V Japonsku a Nórsku lekári predpisujú pacientom lesný kúpeľ a poisťovne ho preplácajú. Ako je to v Tatrách?

V skutočnosti ho podporujeme už niekoľko desiatok rokov. Zákonom totiž chránime prírodné liečivé zdroje súvisiace s existenciou zdravého lesa. Myšlienku klimatickej liečby priniesol do Vysokých Tatier zo švajčiarskeho Davosu doktor Mikuláš Sontág ešte v roku 1876. Takže odvtedy, aj keď pod iným názvom, lesný kúpeľ realizujeme. A hradia ho zdravotné poisťovne ako prostriedok na posilnenie imunity pri respiračných, onkologických, ale aj iných ochoreniach.

Je len vecou marketingu, či si osvojíme pojem lesný kúpeľ. Privítal by som, keby to tak bolo. Nemuseli by ho hradiť len zdravotné poisťovne. Ľudia, ktorí si benefity zdravého lesa uvedomujú a chcú si zlepšiť zdravie, by si mohli tieto pobyty sami zaplatiť. 

Tri tipy na ozdravnú prechádzku

Chodník, ktorý vedie súbežne s Cestou slobody. Začína sa v Tatranských Matliaroch, končí vo Vyšných Hágoch. Prechádza okrajom úžasných národných prírodných rezervácií – Studenými dolinami, Velickou dolinou, Batizovskou dolinou, Štôlskou. Nízke Tatry sú z neho ako na dlani. Navyše po veternej kalamite z roku 2004 sa tu objavilo veľa náletových stromov a medzi nimi aj borovice, ktoré produkujú veľké množstvo negatívnych iónov s ozdravným účinkom. Svieti tu slniečko, ide o nenáročnú a predsa liečivú prechádzku.

Záhadné plesá Štrbského Plesa.

Túto trasu si môže každý vymyslieť sám. Jej cieľmi sú pozoruhodné a predsa takmer neznáme plesá, skryté pred davmi a roztrúsené v tesnej blízkosti rušného Štrbského plesa. Treba sa poriadne zahĺbiť do mapy. Ideálne je začať medzi hotelmi Toliar a Panorama a vyraziť po opustenej zubačkovej trati, ktorá ťa dovedie ku krásnej vyhliadke pred Liečebným domom Solisko.

Odtiaľ choď po Tatranskej magistrále až k Slepému plesu, ďalej napríklad k Rašelinisku pod hotelom Patria. K Jazierkam lásky je to cez Mlynické lúky na skok. Ľahni si do trávy – si na jednom z najslnečnejších miest na Slovensku! Plies, rašelinísk, mokradí je tu viac, objavíš ich všetky?

Tatranská magistrála, úsek od Podbanského po Rázcestie na Tokarinách.

Cestou možno prejsť všetky nádherné ústia dolín Západných Tatier – Úzkej (Račkovej), Žiarskej, Jaloveckej. Osviežujúce scenérie čakajú pri potokoch Landrovec, Surový, Bystrá, Krivuľa, Rakytinský, Trnovec. Trasa sa dá prejsť za šesť hodín, ale môžeš si zvoliť aj kratší úsek. V tomto úseku sa magistrála drží v nadmorskej výške asi deväťsto metrov, čo je ideálna hranica pre ľudí so srdcovo-cievnymi problémami.

Ján Šimko, Podpredseda Asociácie slovenských kúpeľov, zastupuje klimatické kúpele, Riaditeľ kúpeľov Štós. V oblasti klimatických kúpeľov pôsobí od roku 1975.

Začínal v Československých štátnych kúpeľoch Nový Smokovec, pod ktoré patrili liečebné kúpele Štrbské Pleso, Nový Smokovec, Lučivná, Horný Smokovec, Vyšné Ružbachy a Štós.

hikemates_magazin
hikemates_magazin

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *