Via Ferrata Zobor TIP NA TRIP

1.septembra 2022 otvorili novú ferratu na západnom Slovensku a to na vrchu, ktorý je môjmu srdcu veľmi blízky, na Pyramíde. Táto ferrata nesie názov susedného kopca, Via Ferrata Zobor. Na Pyramídu, predvrchol Zobora, som chodila od malička s rodičmi niekoľkokrát ročne a teraz tam môžem vyliezť po skalách? „To bude zážitok, ideme to skúsiť!“ – povedali sme si doma.

Zapožičanie ferratového setu

Na ferratu ideme prvýkrát, výstroj nemáme, takže si musíme požičať. Nemusíme hľadať v meste žiadne požičovne. Kúsok pod lesom sa nachádza penzión ARTin, kde výstroje požičiavajú denne v čase od 9:00 hod. do 18:00 hod. Cena za požičanie setu je 10€/4hod. alebo 15€/celý deň. Záloha za 1 set je 50€.

Dve možnosti parkovania

Prvou možnosťou je auto nechať na neplatenom parkovisku pri penzióne ARTin. Od penziónu vás modré turistické značenie zavedie pod les pri rázcestie „Podhájska cesta“. Od rázcetia budete pokračovať ďalej po modrej až k rázcestiu „Ferraty Zobor“, kde odbočíte k ferratám. Druhá možnosť parkovania, ktorú sme využili my, je malé parkovisko pod lesom pre pár áut, pri rázcestí „Podhájska cesta“. Toto parkovisko je tiež bez poplatku, ale je tu naozaj len niekoľko parkovacích miest.

Cesta k ferratám

Od turistického rázcestníka „Podhájska cesta“ vyrazíme po modrej až k rázcestiu „Ferraty Zobor“, kde odbočíme k ferratám. Prechádzame cez skalné more odkiaľ spozorujeme vrchol vysielača. Kúsok za skalným morom už vidíme skaly po ktorých budeme liezť. Prichádzame k ferratám a ja sa teším aj bojím zároveň 😀

Trasy Dubová a Brezová

Hore na Pyramídu sa dá dostať dvomi trasami. Prvá trasa sa volá Dubová s obtiažnosťou trasy B/C. Za „rohom“, na druhej strane skaly sa nachádza druhá, ktorá nesie názov Brezová a má obtiažnosť B. Nikdy predtým ani jeden z nás nebol na ferrate, tak si na výstup hore vyberieme radšej Brezovú s obtiažnosťou B. Sme zvedaví ako vôbec dáme túto (vraj) ľahšiu trasu.

Ideme liezť 🙂

Via Ferrata Zobor, ideme na to! Vylezieme pár metrov nad chodník. Z ferraty máme zatiaľ skvelé pocity, ale sme zvedaví ako to pôjde ďalej. Toto je predsalen niečo iné ako túra. Vyjdeme o ďalších pár metrov vyššie a snažíme sústrediť na to aby sme sa nezabili 😀 Dvakrát sa nám stane, že nevieme kam dať nohu, ako vyjsť hore a čo spraviť aby sme sa posunuli. Obaja sa bojíme výšok, takže už len kvôli tomu je to pre nás veľký zážitok. Zaseknem sa, pozriem dole a chytí ma panika. Môj mozog začne fungovať na 200% a medzitým ako rozmýšľam ako sa vyštverám vyššie, rozmýšľam aj nad tým čo spravím ak to nepôjde a budeme musieť zavolať vrtuľník. Tak som si tak pre seba hovorila, že som vďačná za členstvo v hikemates, kde máme v rámci členstva aj poistenie na hory.

Členstvo si vieš zakúpiť tu 🙂

Križovatka trás

V hornej časti piliera sa tiež nachádza trochu náročnejší úsek, ale ten už zvládame ľavou-zadnou. Vyjdeme na vrchol, na naklonenú platňu piliera, kde sa stretávajú všetky trasy ferrát. Môžeme si vybrať či na Pyramídu vyjdeme po lanovom moste alebo budeme pokračovať v lezení po poslednom skalnom úseku. Ja som veľmi nalomená na mostík, ale nakoniec sa rozhodneme liezť ďalej po skale. Aspoň máme dôvod vrátiť sa 🙂 Posledný úsek prejdeme za pár minút a sme v cieli 🙂

Dali sme to 🙂

Pri výhľade na Nitru sa osviežime Kofolou, predýchavame, že sme to prežili. Prichádzajú endorfíny šťastia a ja som v eufórií. Neviem uveriť, že sme to dali, že sme vyliezli až na Pyramídu. Neskutočný zážitok 🙂 Už sa nevieme dočkať kedy sa vrátime a vyskúšame si aj druhú trasu. Vlastne by sa dali stihnúť úplne v pohode obidve trasy za tie 4 hodiny, ale nám na prvýkrát stačila jedna trasa 🙂

Viac o slovenských horách a turistike sa dozvieš aj v mojom profile @krizanka

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Bea Križan

Milovníčka hôr a prírody :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *