vysoke_tatry_poplatok_hikemates

Vysoké Tatry už možno nebudú zadarmo: Turisti by mali platiť vstupné

Za návštevu našich veľhôr si možno budeme musieť zaplatiť. Vyzbierané peniaze by sa použili hlavne na turistickú infraštruktúru, ku ktorej patrí najmä oprava chodníkov či turistického značenia a mostíkov. Extra poplatok by sa mal platiť aj za svadobné fotenie, natáčanie, ale aj za podujatia organizované na území TANAP-u.

Do Tatier už iba za poplatok? Zdá sa, že návšteva Vysokých Tatier v budúcnosti nebude zadarmo. Národný park totiž zverejnil predbežný denník návštev a iných služieb, ktoré budú spoplatnené.

Toto leto ešte na dobrovoľnej báze

Počas tohto leta budú poplatky na dobrovoľnej báze.

V poľských Tatrách ide o bežnú dlhoročnú prax

„Je to možné riešiť aplikáciou, platobnými bránami alebo QR kódmi. Forma sa už dohodne. Pri štvormiliónovej návštevnosti v TANAP-e by postačilo aj symbolické euríčko,“ vyjadril sa Pavol Majko, riaditeľ správy Tatranského národného parku. 

U našich poľských susedov táto prax funguje už niekoľko rokov a to bez veľkej vlny odporu či nesúhlasu. Pri vstupe do Národného parku je potrebné prejsť cez platobné okienko, kde každý návštevník prispeje symbolickú sumu v hodnote približne 1,20 Euro. Ako sú financie využité presne nevieme, no systém verejne prístupných toaliet popri najrušnejších chodníkoch sa veľmi osvedčil a je pravdepodobné, že je financovaný práve z tohto zdroja.

Poliakom sa vďaka kadibúdkam a tabuliam s označením vzdialenosti k najbližšej prístupnej toalete podarilo predísť turistickým chodníkom lemovaným vreckovkami. Pri enormných počtoch turistov, ktorí cez sezónu Poľské Tatry navštevujú, je to naozaj veľmi podarený výsledok, z ktorého si môžeme brať príklad.

Názory medzi turistami sa líšia

Názory z turistickej komunity sa na túto tému líšia. Niektorí by tento nápad prijali pozitívne, no za podmienky, že peniaze budú rozumne a cielene v Národnom Parku využívané, podporili. Ostatní s toutou ideou nesúhlasia a zastávajú názor, že hory majú byť prístupné pre všetkých bez poplatku.

Poplatok za vstup, ale aj fotenie, vodenie či pretekanie

Platiť budú športovci, vysokohorskí vodcovia a aj novomanželia, ktorí by svoje najkrajšie chvíle chceli mať zvečnené z prostredia našich najvyšších hôr.

Poplatok za preteky v národnom parku bude v rozmedzí od 4 do 20 eur za osobu. Táto skutočnosť predstavuje problém hlavne pre podujatia, ktoré už majú uzavreté registrácie a so zvýšenou sumou za organizáciu nerátali. Fotograf či nevesta so ženíchom zaplatia za svadobné fotky sumu 100 eur.

Poplatky neminú ani horských vodcov. Jozef Janiga, ktorý je predsedom národnej asociácie horských vodcov, s takýmto prístupom nesúhlasí a tvrdí, že správa TANAP-u by mala riešiť témy, ako návštevný poriadok či zabezpečenie potrebného počtu ochranárov, a až potom riešiť tému poplatkov za návštevu hôr.

Načo budú peniaze použité?

Peniaze budú účelovo využité na zlepšenie turistickej infraštruktúry, čiže stavu chodníkov v Tatrách.

Pridaj sa do nášho newslettera ✉️

Budeme ti posielať super tipy na túry, nové články a iba užitočné veci. Žiaden SPAM, čestné turistické!

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *