Knižná séria Hikemates

Na horách kedysi a dnes

Rozhovory s Artom Davidsonom, Zoltánom Demjánom, Jankou Kalinčíkovou a turistický sprievodca - v knižnej väzbe.

Chcem túto knihu Obsah knihy

164 strán - 2x za rok

Prečítaj si rozsiahle úvahy a hlboké zamyslenia o horách a ľuďoch. K tomu ako bonus podrobní turistickí sprievodcovia Nízkymi Tatrami a tajomnými Transylvánskymi Alpami.

3x Rozhovor
s osobnosťami z hôr

O Aljaške, Himalájach ale aj Vysokých Tatrách s ľuďmi, čo tam dokázali čosi mimoriadne.

Pozrieť ukážku
10x Túra
v Nízkych Tatrách

Náš sprievodca ťa (okrem iného) prevedie hrebeňovkou, zavedie ťa na najvyšší vrch a ukáže ti najkrajšie výhľady.

Pozrieť ukážku
10x Túra
v Transylvánskych Alpách

Aj takúto prezývku majú rumunské Južné Karpaty. Ukážme ti v nich výber naj túr, ktoré nám odporučila Viktorka Rys.

Pozrieť ukážku

Kúp si najnovší diel knižnej série Hikemates už od 16 € alebo si ju predplať.
K predplatnému knižnej série Hikemates, travel set Curaprox ako darček.

Chcem nový diel Hikemates

Prelistuj si
ukážky z knihy

Takto vyzerá naša nová kniha.

Výber toho
najlepšieho

Zoltán Demján

Prvý Slovák na Evereste

Zoltán Demján nám prezradil, aké to bolo, vybrať sa v 80. rokoch minulého storočia na výpravu do Himalájí v tatrovke a s vybavením, ktoré si šili sami horolezci a ich manželky.

Zoltán Demján Zoltán Demján Výškový horolezec, kouč a fotograf Ukážka z rozhovoru str. 46 - 69

Veľký aljašský dobrodruh

Pri zostupe z Denali zostal Art Davidson týždeň uväznený v zimnej búrke s pocitovou teplotou mínus sto stupňov Celzia. To bol však len začiatok jeho veľkého životného príbehu.

Art Davidson Art Davidson Americký horolezec, spisovateľ a aktivista Ukážka z rozhovoru str. 8 - 41
Art Davidson
Transylvánia

Tajomné Transylvánske Alpy

Môžeš sa tu túlať mesiace. Objavovať viac ako dvadsať na seba nadväzujúcich pohorí, z ktorých každé má svoj špecifický ráz - priblížime ti rumunské Južné Karpaty, nazývané aj Transylvánske Alpy.

Ukážka túry str. 132 - 161

Zoltán Demján

Je slovenský horolezec, kouč, konzultant a fotograf. Od roku 1978 bol reprezentantom Československa v horolezectve, vystúpil na tri osemtisícovky vrátane najvyššieho vrchu sveta Mt. Everestu. V roku 2000 ho označili za druhého najlepšieho slovenského horolezcu 20. storočia.

Zoltán Demján
Ukážka z magazínu

Hneď v úvode si prezradil, že do Himalájí by si sa už nevrátil. Mnohí z nás by sa tam však určite radi vrátili alebo prvýkrát pozreli. Sú treky, prípadne oblasti, ktoré odporúčaš, alebo naopak vyslovene neodporúčaš?

Určite by som neodporúčal trek do základného tábora Everestu, ani trek okolo Annapurny a, žiaľ, už aj z treku okolo Manaslu sa stáva preplnenosťou druhý okruh okolo Annapurny. Postavili tam neuveriteľne veľa lodží (horská ubytovňa). Ešte by stál za to Dhaulágirí trek, i keď je náročný, tiež menej navštevovaný Langtang, Makalu, Kančendžonga, a, samozrejme, západný Nepál, kde je ešte taká divočina, aká bola všade, keď sme tam začali chodiť my. Do západného Nepálu nechodí skoro nikto, lebo tam nie je taký komfort ako na tých populárnych trekoch. Lenže... nabádať ľudí, aby tam chodili? Ja som ten posledný, kto by to robil, hoci som tam desať rokov sprevádzal ľudí a správali sme sa absolútne zodpovedne.

Prečítaj si celý príbeh v najnovšom diele knižnej série Hikemates.

Chcem túto knihu Zoltán Demján

Art Davidson

Je americký horolezec, spisovateľ a tiež ľudskoprávny a environmentálny aktivista. Je autorom viacerých kníh o pôvodných obyvateľoch a životnom prostredí, jeho najznámejšou je však dokumentárna próza Sto pod nulou. Žije v horách neďaleko Anchorage.

Art Davidson
Ukážka z magazínu

Pomohlo ti chodenie po horách dospieť?

Myslím si, že jednou z vecí, ktoré ma počas môjho pobytu v horách zmenili, je to neuveriteľné puto, ktoré si v nich môžeš vytvoriť s ľuďmi, s ktorými si. Jeden horolezec o tom hovoril ako o bratstve lana. Dnes by som dúfal, že by povedal bratstvo alebo sesterstvo lana. Je to také puto, že by ste pre svojho kamaráta riskovali život. A viete, že on by tiež urobil všetko, čo môže, aby pomohol vám.

Nemyslím si, že musíte absolvovať zimný horolezecký výstup, aby ste si to zažili. Akákoľvek skúsenosť, ktorá vám ukáže toto spojenie s ostatnými, je veľmi cenná. Rozvíja našu empatiu. Aby sme nežili len pre seba, pre Arta Davidsona.

Prečítaj si celý príbeh v najnovšom diele knižnej série Hikemates.

Chcem túto knihu Art Davidson

Sto pod nulou bol
len začiatok

Art Davidson Art Davidson Americký horolezec, spisovateľ a aktivista

Rozprávali sme sa takmer štyri hodiny počas troch večerov. O tom, ako hory prinášajú ľuďom radosť, o boji za ľudské práva, o ochrane prírody a o hľadaní svojho životného poslania.

Pri čítaní Sto pod nulou som sa pristihla pri myšlienke: „Čo za život musíš viesť, aby si sa rozhodol ísť na takú riskantnú výpravu?“ Potom som začala čítať tvoje memoáre, čo si mi poslal, a uvedomila som si, že vysoké riziko bolo bežnou súčasťou tvojho života už predtým. Čo ťa vtedy na zimnom výstupe na Mount McKinley, ako sa vtedy volalo Denali, najviac lákalo?

Keď som bol mladý, rád som liezol po horách a objavoval neznámy terén, či už sám alebo s priateľmi. Na Aljaške bolo veľa hôr, ktorých vrcholy ešte žiaden človek nenavštívil, nemali ani len meno. Chcel som preskúmať ich údolia, ľadovce a hrebene. Keď som sa však v zime vybral na Denali, nelákal ma samotný vrchol.

Boli to prírodné živly. Vietor. Chlad. Tma. Ísť na Denali v zime bolo ako ísť do neprebádanej zeme. V zime tam ešte nikto nebol. Nik nevedel, aké mrazy tam budú, alebo aké to bude, zažiť tam zimné búrky. Budeme môcť šliapať v mraze a tme zimných dní?

Ako ste pri plánovaní rozmýšľali nad rizikom?

Keď robíš niečo, čo ešte nik nedokázal, vždy je v tom nejaké riziko. Súčasťou môjho nadšenia z nášho zimného výstupu bolo vymýšľanie, ako vieme to riziko minimalizovať. Analyzovali sme všetko – jedlo, oblečenie, čelovky, ktoré by nám pomohli liezť v tme. Vedúci našej výpravy Gregg Blomberg dokonca vyrobil špeciálne stany a spacie vaky.

Chceš si prečítať celý príbeh? Kúp si najnovší diel knižnej série Hikemates.

Chcem najnovší diel Art Davidson Art Davidson

Čo znamená žiť
alpským štýlom?

Zoltán Demján Zoltán Demján Výškový horolezec, kouč a fotograf

Od jeho výstupov na himalájske osemtisícovky ubehlo 36 až 40 rokov. Aj dnes však z času na čas zájde do Himalájí na turistiku a fotografovať, takže Zoltán Demján veľmi dobre pozná ten rozdiel, ako to tam fungovalo vtedy a dnes.

Reinhold Messner prišiel s pojmom climbing by fair means. Čo to znamená?

Choď do hôr a zanechaj v snehu stopy, ale to je všetko. Nenaruš životné prostredie, nenechávaj tam laná, kyslíkové bomby. Zahŕňa to aj to, že nenarušíš ani komunitu, čiže nezaplatíš otcom rodín, aby ti vyniesli tvoje stany a výstroj a riskovali pri tom život, lebo ty si šetríš sily na vrchol.

Čiže alpský štýl lezenia je vlastne filozofia lezenia.

Áno a je to niečo, čo vie človek preniesť aj do bežného života.

Takže to znamená byť fér nielen k životnému prostrediu a komunite, ale aj voči sebe samému?

Áno, v prvom rade voči sebe. Pretože keď si dám kyslíkový prístroj na osemtisícovke, vlastne klamem sám seba, lebo v skutočnosti leziem akoby na sedemtisícovku. Nikomu nič nevyčítam a každý má nárok na svoju motiváciu prečo lezie na vysoké vrcholy. Každý má svoj sen. Ale pre mňa by to bolo klamanie seba samého, ak by som si dal kyslík. Navyše, kyslíková fľaša je len technické zariadenie a ak vám zlyhá, tak ste vystrčený v stratosfére na Evereste, čo je skoro deväťtisícovka, a zrazu zažijete obrovský fyziologický a najmä psychický šok. Pravdepodobnosť, že človek začne robiť chyby, je veľká, a príčinou mnohých smrťákov na Evereste bolo práve toto.

Chceš si prečítať celý príbeh? Kúp si najnovší diel knižnej série Hikemates.

Chcem najnovší diel Zoltán Demján Zoltán Demján

Môžeš sa tu túlať
mesiace

Viktorka Rys Viktorka Rys Česká cestovateľka a spisovateľka

Južné Karpaty, v rumunčine Carpații Meridionali, hovorí sa im aj Transylvánske Alpy. Tiahnu sa od východu na západ v dĺžke približne 250 kilometrov. Nájdete tu najvyššiu horu Rumunska a okrem Rodnei a Calimani aj všetky rumunské pohoria s výškou nad 2000 m n. m. Náš sprievodca ťa vezme aj cez najpopulárnejšiu rumunskú hrebeňovku:

Fagaraš je najdlhším karpatským hrebeňom a po Vysokých Tatrách druhým najvyšším karpatským pohorím. Na dĺžku meria vzdušnou čiarou sedemdesiat kilometrov a jeho najvyšší vrchol Moldoveanu (2544 m n. m.) je 16. najvyšším vrcholom Karpát a zároveň najvyšším štítom Rumunska. Pohorie je známe nepriaznivým počasím a silným vetrom, preto ho tiež nazývajú „Daždivými horami“. Medzi domácimi sa táto túra považuje za najťažší prechod pohoria v Rumunsku.

Na druhej strane, miestne turistické trasy sú perfektne značené, počas prechodu narazíš na množstvo prístreškov (refugiul) a z hrebeňa je možné zostúpiť do útulných horských chát (cabana) s ponukou teplého stravovania. A v neposlednom rade, v prípade núdze môžeš zísť do civilizácie niektorou z mnohých zostupových trás. Nejde teda ani zďaleka o takú divočinu, aká je typická pre mnohé výrazne nižšie a menej navštevované rumunské pohoria (napríklad Maramureš, Penteleu alebo Vrancea).

Celý výber trás v Transylvánskych Alpách, ktoré odporúča Viktorka Rys, nájdeš v najnovšom diele knižnej série Hikemates.

Chcem najnovší diel Viktorka Rys Viktorka Rys

Čo nájdeš v tomto vydaní

 • 1. Rozhovor s Artom Davidsonom 8-41

  Aljašský dobrodruh, rozpráva, ako si vyberať parťákov, ktorým si ochotný zveriť do rúk svoj život, akú radosť nachádza v horách, aj keď už aktívne nelezie a prečo ho zaujímajú práva pôvodných obyvateľov.

  Ukážka, v ktorej Art opisuje kritický moment pri zostupe z Denali počas brutálnej snežnej búrky:

  Ja som si dal záležať na tom, aby som si vzal svoje páperové topánky. Ray Genet si svoje nevzal. A zrazu boli páperové topánky rozhodujúce pre naše prežitie. Ak by nám zmrzli nohy, nemali by sme šancu zísť z hory. Zomreli by sme. Rayovi mrzli nohy. A moje začínali mrznúť tiež. Záležalo mi na Rayovi. Ale záležalo mi aj na sebe. Nevedel som, čo spraviť. Počul som, ako stoná a pýta sa: „Art, môžem si obuť tvoje páperové topánky?“ Ani jeden z nás nevedel, či prežijeme, alebo zomrieme. Ale vedel som, že tieto topánky sú to najdôležitejšie, čo ma drží pri živote. Ako by som ich mohol dať Rayovi? Ako by som mu ich mohol nedať?

  Chcem kúpiť Hikemates

 • 2. Rozhovor so Zotánom Demjánom 46-69

  Slovenská horolezecká legenda porovnáva himalájske expedície a svoje pobyty v horách kedysi a dnes. Čitateľom radí, ako nielen liezť, ale aj žiť alpským štýlom - v jeho ponímaní to znamená aj to, že triedi odpad, vynosí svoje staré veci a nevyhadzuje peniaze na drahé značky.

  Ukážka, v ktorej Zoltán spomína, ako pre himalájske výpravy v osemdesiatych rokoch zháňal proviant:

  Vyžobrali sme aj kvalitné mäso, aby v konzervách neboli uši, chvosty, kopytá, čo bežne v konzervách bolo. Napokon, na ceste sa zíde aj trochu rumu a borovičky, a tak Ivan Gálfy vybavil v konzervárni, že nám to zakonzervovali do plechoviek od kompótov aj s nálepkami. Už si to presne nepamätám, ale povedzme, že v akože marhuľovom kompóte bol rum, v čerešňovom bola borovička. Cestovali sme totiž cez moslimské krajiny, a keby u nás našli alkohol, tak nás strčia do ťurmy na dlhé roky.

  Chcem kúpiť Hikemates

 • 3. Rozhovor s Janou Kalinčíkovou 72-91

  Chatárka mala príležitosť po ôsmich desaťročiach zmeniť charakter legendárnej Zamkovského chaty. Prečítaj si, prečo sa rozhodla zachovať jej pôvodnú tvár. A dozvieš sa aj o pohnutej histórii prvého majiteľa a staviteľa chaty - Štefana Zamkovského.

  Ukážka, v ktorej Jana rozpráva o tom, akou výzvou bolo postaviť čističku odpadových vôd vysoko v horách:

  Zariskovala som. Musela som podpísať firme papier, že keby sa to pri prevoze materiálu na čističku celé pod vrtuľníkom roztočilo, tak to pustia dole, nenechajú si ľudí stiahnuť do doliny. Pamätám si, ako som pribehla k lanám a tiež som ťahala, aby sme dostali nádrž do jamy. Nebolo to jednoduché. Tam dole príde žeriav a zhodí vám to, kde potrebujete…

  Chcem kúpiť Hikemates

 • 4. Sprievodca Nízkymi Tatrami96-125

  Vydaj sa s nami na hrebeňovku Nízkymi Tatrami alebo na jednu z ďalších deviatich túr - predstavíme ti najkrajšie celodenné i poldenné túry, vrchol s najlepším výhľadom, najrýchlejšiu cestu na najvyšší štít, či napríklad trasu s geniom loci.

  Vedel si napríklad o populárnom instagramovom vrchole toto?

  K tomuto kopcu kedysi Liptáci pracujúci na poliach nedočkavo obracali hlavy. Totiž – až keď sa slnko ocitlo nad jeho vrcholom, nastalo poludnie, čas rozbaliť si obed, odhryznúť si z chleba a slaniny. Aj preto vrchu dali meno Poludnica.

  Chcem kúpiť Hikemates

 • 5. Sprievodca Južnými Karpatami132-161

  Transylvánske Alpy, ako si ich prešla cestovateľka Viktorka Rys. Určite ju poznáte ako turistiku, ktorá sa venuje nízkonákladovému cestovaniu s ultraľahkou výbavou, ale aj ako autorku knihy Hory a nekonečno. Lepšiu sprievodkyňu sme si pre rumunské Južné Karpaty nemohli ani predstaviť.

  Takto Viktorka uvádza najnáročnejšiu túru sprievodcu - hrebeňovku Fagarašu:

  Fagaraš je najdlhším karpatským hrebeňom a po Vysokých Tatrách druhým najvyšším karpatským pohorím. Hrebeňovka vedie aj najvyšším vrcholom Rumunska Moldoveanu (2544 m n. m.). Pohorie je známe nepriaznivým počasím a silným vetrom, preto ho tiež nazývajú „Daždivými horami“. Medzi domácimi sa táto túra považuje za najťažší prechod pohoria v Rumunsku.

  Chcem kúpiť Hikemates

Darček pre cestovateľov!

Predplať si knižnú sériu Hikemates a my ti pribalíme travel set Curaprox zadarmo.

Chcem si predplatiť Hikemates

Nový diel knižnej série

Pokračujeme v tradícii vydávania kvalitných
turistických sprievodcov, ktorí zdobia knižnice
po viacero generácii.

Chcem túto knihu

Koľko stojí nový
diel Hikemates?

Ak máš zakúpené členstvo v Hikemates, máš nárok na 2 € zľavu na kúpu aktuálneho vydania a 4 € zľavu na kúpu predplatného.
Pre uplatnenie zľavy sa musíš prihlásiť na shop.hikemates.com s rovnakými údajmi ako na portáli www.hikemates.com.

Nový diel
z knižnej série
 • Najnovšia kniha zo série Hikemates
18 €
Jednorázová platba Kúpiť nový diel
Ušetri poštovné 8 € ročne
Vstupenka &
Hikemates predplatné
 • Podpísaná kniha Zolom Demjánom
 • Vstupenka na Hikemates večer
 • Nový diel Hikemates 2x ročne
 • Poštovné zdarma
 • Prednostné dodanie
 • Travel set Curaprox
65 €
Automatická obnova predplatného Kúpiť balíček
Ušetri poštovné 8 € ročne
Predplatné knižnej
série Hikemates
 • Nový diel Hikemates 2x ročne
 • Poštovné zdarma
 • Prednostné dodanie
 • Travel set Curaprox
36 €
Automatická obnova predplatného Kúpiť predplatné

Tvoje predplatné sa začne so 7. dielom Hikemates. Ďalšie diely ti budeme posielať každý polrok. Platba sa automaticky obnoví každý rok.
Predplatné môžeš kedykoľvek zrušiť. Hikemates kúpiš aj vo vybraných predajniach.

Kúp si s knihou niektorý
z dostupných magazínov

Hikemates magazín 2

2. vydanie:
Ako si užiť zimu

Poď sa poriadne pripraviť na zimu, aby si si ju mohol užívať plnými dúškami.

Iba za
12 €18 €
Vložiť do košíka
Hikemates magazín 5

5. vydanie:
O láske k horám

Ako zladiť turizmus s potrebami komunít žijúcich v horách? Kam sa vyvíja horolezectvo a pre koho sú najvyššie štíty?

Iba za
12 €18 €
Vložiť do košíka
Hikemates magazín 2

6. vydanie:
Hory na lyžiach

Objav krásy skialpu, prečítaj si ako prežiť v lavíne alebo exkluzívny rozhovor s Lindsey Vonn

Iba za
18 €
Vložiť do košíka

Časté otázky

Zľavy, ktoré získaš s Hikemates členstvom
Zľavy na ubytovaní VYSOKÉ TATRY Západné Tatry NÍZKE TATRY VEPORSKÉ a STOLICKÉ VRCHY STRÁŽOVSKÉ VRCHY MALÁ FATRA VEĽKÁ FATRA MURÁNSKA PLANINA MALÉ KARPATY PIENINY POVAŽSKÝ INOVEC ZĽAVY VO VYBRANÝCH OBJEKTOCH KČT ZĽAVY VO VYBRANÝCH OBJEKTOCH ÖTK – ÖSTERREICHISCHER TOURISTENKLUB Zľavy v obchodoch