Turistická útulňa

Ako má vyzerať turistická útulňa na Slovensku?

Práve na túto otázku sme spoločne so stovkou architektov hľadali odpoveď prostredníctvom verejnej súťaže. Naším zámerom bolo vytvoriť nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Šetrne, s čo najmenším negatívnym dopadom na okolie. S ohľadom na našu históriu a tradície. Dnes nájdeš v našich horách 4 nové útulne.

Útulňa Jozefa Maka

Útulňa Jozefa Maka

Lokalita Útulňa Jozefa Maka - lokácia na mape

Útulňa Jozefa Maka sa nachádza na červenoznačenej trase Cesty hrdinov SNP, približne 4 kilometre od Dobrej Vody v smere do Bratislavy, len niekoľko desiatok metrov od smerovníka Mihalinová. Je situovaná v staršom bukovom lese v Malých Karpatoch.

Žltou trasou sa v smere na sever dostaneš do Hradišťa pod Vrátnom a v smere na juh do Naháča.

Najbližší prameň je vzdialený od útulne cca 15 minút po červenej značke v smere na Dobrú Vodu. V opačnom smere je prameň o niečo ďalej - sú to jazierka a vyvieračka na Ľahkom kameni.

O útulni

Do objektu sa vstupuje cez dvojkrídlové dvere otváravé smerom dovnútra. Dvere poskytujú možnosť otvorenia útulne a maximálneho prepojenia s okolitým lesom s výhľadom doň.

Po ľavej strane je situovaná piecka s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek. Oproti piecke je pracovný pult s úložnými policami pre odkladanie ešusu, nástrojov a vybavenia útulne. Po stranách dverí sú umiestnené oceľové háčiky na vešanie oblečenia. Oproti dverám sa nachádza lavička z masívnych trámov, ktorá poskytuje po príchode do útulne možnosť pohodlného sedu s batohom. Pod lavičkou je odkladací priestor na obuv a drevo na noc. Lavička tvorí hranicu medzi špinavou, mokrou časťou spodného podlažia a čistejším platom. Plato slúži primárne ako denný komunitný priestor s výhľadom do lesa a okolitej prírody cez dominantné bezrámové pásové okno.

Podkrovie slúži ako hlavný priestor na prenocovanie pre 4-6 turistov. V prípade potreby zvýšenia kapacity dokáže plató na spodnom podlaží slúžiť na prenocovanie ďalších 4-6 návštevníkov. Celková kapacita útulne tak môže byť až 12 ľudí. Zvyšnú časť plochy podkrovia pokrýva pevne ukotvené statické lano, ktoré slúži na sušenie mokrých vecí a na odkladanie batohov. Nakoľko sa nachádza v úrovni podlahy podkrovia, je možné naň vešať aj veci z dolného podlažia.

Útulňu navrhli architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová. Za statiku bol zodpovedný Tomáš Bačinský.

Útulňa Sláviček - Vizualizácia

Útulňa Sláviček

Lokalita Útulňa Sláviček - lokácia na mape

Útulňa je umiestnená na lúke v blízkosti chaty Tŕstie, ktorá je dostupná po žltej turistickej trase z Tisovca alebo po zelenej trase z Rimavskej Píly. Útulňa leží v blízkosti červenej magistrály - Cesta Márie Széchy, ktorá sleduje pôvodnú medzihradnú cestu z roku 1644 a vedie medzi hradmi Fiľakovo a Muráň (82km).

Približne 20 metrov od útulne sa nachádza výdatný prameň, ktorý poskytuje dostatok vody po celý rok. Pred útulňou je ohnisko s posedením. A v lese asi 30 metrov od útulne bola vybudovaná latrína, ktorá je voľne dostupná.

O útulni

Útulňa je zrubová stavba členená na dve časti - krytú predsieň a uzavretú obytnú časť. Predsieň plní funkciu krytého vstupu do útulne. Zároveň v nej vedia núdzovo prespať 4 osoby.

Na prenocovanie je primárne určené vložené poschodie pod strechou (4 osoby) a lavice v obytnej časti (2 osoby). Poschodie na spanie je prístupné po rebríku.

Oproti vstupu sa nachádza piecka, ktorú je možné použiť na varenie. Pod lavicami je dostatočný priestor pre uskladnenie suchého dreva a potrebného náradia. Vedľa vstupu je pracovná plocha a police. Príprava jedla prebieha na veľkorysej pracovnej ploche vedľa dverí alebo na stole.

Útulňu navrhli architekti Ing. arch. Darina Bartková, MgA. Vít Šimek a Ing. arch. Martina Kubešová.

Útulňa Kráľova studňa

Útulňa Kráľova studňa

Lokalita útulňa Kráľova studňa - lokácia na mape

Útulňa Kráľova studňa sa nachádza na modroznačenej trase pri rázcestníku Kráľova studňa nad obcou Sokoľ. Slúži ako nocľah pre turistov na trase Cesty hrdinov SNP. Od červenej trasy je vzdialená približne 400 metrov. Je situovaná v listnatom lese v pohorí Čierna hora.

Červenou trasou sa v smere na juh dostaneš do Košíc a v smere na sever do Kysaku.

Prameň je len 50 metrov od útulne.

O útulni

Do útulne sa vstupuje cez uzavreté zádverie, kde si môžeš odložiť špinavé a mokré veci. Sú tu vešiaky na bundy a lavica na sedenie.

V hlavnej časti útulne sa nachádza piecka a priestor na stolovanie. Po bokoch sú lavice, ktoré slúžia ako na sedenie tak aj na spanie. Horné podlažie je určené výhradne na spanie a dostaneš sa naň po rebrinách. Kapacita útulne je 8 osôb.

Útulňu navrhli Lukáš Lečko, Ľubomíra Blašková a Tomáš Bačinský.

Útulňa Jána Kruteka - Vizualizácia

Útulňa Jána Kruteka

Lokalita Útulňa Jána Kruteka - lokácia na mape

Útulňa Jána Kruteka sa nachádza na červenoznačenej trase Cesty hrdinov SNP, 400 metrov od sedla Jedľovec v smere do Košíc. Je situovaná v listnatom lese vo Volovských vrchov.

Modrou trasou sa v smere na juhovýchod dostaneš do Medzeva a v smere na severozápad do Mníška nad Hnilcom.

Najbližší prameň je cca 200 metrov po červenej značke v smere do Košíc. Ohnisko sa nachádza pár metrov pred útulňou a za útulňou je kompostovacia latrína.

O útulni

Do útulne sa vstupuje cez otvorenú predsieň, v ktorej sa nachádza lavica na sedenie a priestor na uloženie dreva.

Oproti vstupným dverám je umiestnená piecka, na ktorej sa dá variť. Po ľavej strane je stôl s lavicou, na ktorej sa dá v prípade núdze prespať. Na pravej strane sa nachádza priestor na spanie, ktorý má 3 podlažia. V útulni sa pohodlne vyspí 11 osôb.

Po celej útulni sú rozmiestnené viaceré vešiaky na oblečenie a batohy. Mokré veci si môžeš usušiť na lankách nad pieckou.

Útulňu navrhli GRAU Architects.

O projekte

Všetko to začalo Jakubovými otázkami - Prečo staviame v našich horách kanadské zruby? Ako by mala vyzerať pravá slovenská útulňa, ktorá bude odzrkadľovať našu históriu, kultúru a tradície?

Na tieto otázky sme sa rozhodli hľadať odpovede prostredníctvom architektonickej súťaže. Ibaže taká verejná súťaž stojí nemalé peniaze a tie sme my ako turistický klub Hikemates nemali. Preto sme sa spojili s chalanmi zo Žurnálu a spoločne sme zorganizovali crowdfundingovú zbierku. Do tej sa zapojilo 1 834 podporovateľov, ktorí podporili projekt sumou 61 038 Eur.

Vďaka týmto peniazom sme boli schopný zorganizovať architektonickú súťaž, do ktorej sa prihlásilo 101 ateliérov. Spomedzi nich sme vybrali 3. Ich úlohou bolo vypracovať návrhy útulne do konkrétnych lokalít.

Po necelých 3 rokoch od spustenia projektu stoja v našich horách 4 nové útulne, 3 ktoré vzišli zo súťaže a 1 bonusový návrh.


Ak chceš projekt podporiť, môžeš tak spraviť zapojením sa do niektorej z brigád alebo finančným darom. Ten môžeš poslať na účet KST Hikemates SK2411000000002940083458 (v platbe uveď, že ide o dar na útulne).

Kto stojí za projektom útulní?

Hikemates
madebythe:

V Hikemates spájame hory a ľudí. Vedieme najväčší turistický klub na Slovensku. Do projektu sme sa pustili spolu s našimi priateľmi z madebythe: Bláznami do papiera, ktorí chcú zmeniť Slovensko k lepšiemu.

Spoločne prinášame limitované kolekcie ilustrácii Poustr, ktoré spájajú šikovnosť lokálnych dizajnérov a krásy našej prírody.

Oficiálnym objednávateľom - vyhlasovateľom výberového konania je občianske združenie:
KST Hikemates, so sídlom: Dunajská 7614/8, 811 08 Bratislava - Staré Mesto, IČO: 52 605 434, registrované pod č.: VVS/1-900/90-57154.


Hlavní / generálni partneri

Trnavský samosprávny kraj
Košický samosprávny kraj
SPP

Projekt je realizovaný pod záštitou

Ministerstvo životného prostredia SR
Ministerstvo dopravy SR

Projekt ďalej podporili

Národný park Muránska planina
CHKO Cerová vrchovina
KST
SKA
ARCHINFO
Mapy.cz
Union Poisťovňa
BIRELL

Máte záujem podieľať sa na realizácii projektu? Kontaktujte nás.
pato@hikemates.com alebo +421 949 620 702

Podpor nás

Ak chceš projekt podporiť, môžeš tak spraviť zapojením sa do niektorej z brigád alebo finančným darom. Ten môžeš poslať na účet KST Hikemates SK2411000000002940083458 (v platbe uveď, že ide o dar na útulne).