Prvých 100 vstupeniek so zľavou!
Večer o horách a ľuďoch

Demján, Hámor, Štěrbová,
Barabáš. Dobrodružstvá
v Himalájach

Prvých 100 vstupeniek so zľavou!

Piatok 15. novembra 2024 v Bratislave

Kúpiť lístok

Poď sa s nami rozprávať o horolezeckých úspechoch, expedíciách vtedy a dnes ale aj o smrti, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou vysokých hôr.


Dokument Paľa Barabáša o Juzekovi Psotkovi nás prevedie najväčšími expedíciami, ktoré boli míľnikmi slovenského himalájskeho dobrodružstva. O prvom ženskom výstupe na Čo Oju sa budeme rozprávať s Dinou Štěrbovou. Peťo Hámor a Zolo Demján nám priblížia, aké je to stáť na najvyššej hore sveta, na Mount Evereste.

Naši hostia

Zoltán Demján
Zoltán Demján

Prvý slovák na Mount Evereste bez použitia prídavného kyslíka

Prečítať viac
Peter Hámor
Peter Hámor

Ako jediný slovák stál na všetkých osem-tisícovkach

Prečítať viac
Pavol Barabáš
Pavol Barabáš

Dokumentarista, cestovateľ, autor filmov o horách a prírode

Prečítať viac
Dina Štěrbová
Dina Štěrbová

Uskutočnila prvý ženský výstup na vrchol Čo Oju v Himalájach

Prečítať viac

Peter Hámor

Peter Hámor je slovenský výškový horolezec a medzinárodný horský sprievodca, ktorý počas svojej kariéry absolvoval množstvo zaujímavých expedícií a náročných výstupov v najvyšších pohoriach sveta. Na svojom konte má pätnásť výstupov na vrcholy všetkých štrnástich osemtisícoviek. Prvým osemtisícovým vrcholom, na ktorý sa mu podarilo vystúpiť, bola najvyššia hora sveta Mount Everest (8 848 m). Dvakrát stál na vrchole Annapurny (8 091 m), ktorá je medzi horolezcami považovaná za najnebezpečnejšiu osemtisícovku. Peter Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte okrem Koruny Himalájí aj Korunu Zeme, keď sa mu po výstupe na Mount Everest v roku 1998 podarilo v priebehu rokov 2000 až 2003 vystúpiť aj na najvyššie vrcholy ostatných kontinentov. V máji roku 2023 sa mu spolu s Taliankou Nives Meroiovou a Slovincami Romanom Benetom a Bojanom Janom podarilo urobiť svetový prvovýstup v dovtedy neprelezenej západnej stene hory Kabru South (7 318 m), ležiacej vo východnej časti Himalájí.

Zoltán Demján

Zoltán Demján je prvý Slovák, ktorý stál na vrchole Mount Everestu, podarilo sa mu to v roku 1984. Začínal v Tatrách, neskôr sa mu v Alpách podaril prvovýstup na Cima Ovest 1977, zimný prvovýstup na Mt. Maudit 1982, sólo na Mt. Blanc cez Brenvu 1983. Na Pamíre prvovýstup na štít Korženevskej 1982. V Himalájach vystúpil na tri osemtisícovky. V r. 1984 na Lhoce Šar (8383 m, vedľajší samostatný vrchol Lhoce), Mt. Everest (8848 m). Napokon v r. 1988 prvovýstup Dhaulágirí (8167 m) s dvomi Kazachmi, ocenený ako svetový výstup roka UIAA. Má za sebu výstupy aj na Chan-Tengri (6995 m) či na najvyššie vrcholy niektorých kontinentov, medzi nimi Denali, Kilimandžáro a Aconcagua. Po kariére pracoval v top manažmente cementárne Holcim, organizoval treky do Nepálu, venuje sa tiež prednáškam a krajinnej fotografii.

Dina Štěrbová

Dina Štěrbová je popredná výšková horolezkyňa slovenského pôvodu. Má za sebou viacero úspešných výstupov v Tatrách, Alpách aj v Himalájach. V roku 1984 spolu s Američankou československého pôvodu Věrou Komárkovou vystúpili na Čho Oju, bol to prvý československý a zároveň prvý ženský výstup na túto horu vôbec, súčasťou výstupu bol aj známy šerpa Ang Rita, ktorý bol 10 krát na Mount Evereste. V roku 1988 s Líviou Klembarovou vystúpili na Gašerbrum II. V ďalšom období ešte absolvovala niekoľko trekov a spoluorganizovala humanitárnu akciu (česká nemocnica v Pakistane).

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš, patrí medzi najuznávanejších slovenských dokumentaristov. Na svet okolo sa díva inak. Jeho pohľad na našu planétu je zachytený vo vyše 70 dokumentárnych filmoch. Sleduje ju cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Žije príbehmi, ktoré sa odohrávajú ďaleko od civilizácie, kde sa človek často dostáva za hranicu poznaného.

Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch Novej Guiney, cez absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde až po objavenie niekoľkých megajaskýň v stolových horách Venezuely. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony na planéte a ako prvý zlanil s partiou najvyšší vodopád sveta Tugela Falls.

Ako mladého nosiča a horolezca ho formovali Vysoké Tatry, ktoré neskôr zachytil v mnohých oceňovaných filmoch: Horský vodca, Sloboda pod nákladom, Žiť pre vášeň, Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase, Vábenie výšok, Stopy na hrebeni, Tatry mystérium a 6-dielny seriál Príbehy tatranských štítov. Jeho filmy sú hlavne o tom ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Videli ich diváci v kinách, na festivaloch, ale i v televíziách od Japonska až po Argentínu. A jeden z jeho dokumentov si pustíme aj na našom Večeri o horách a ľuďoch.

Piatok 15. novembra 2024 v Bratislava

Zaži príbehy z Himalájí
v unikátnych priestoroch
Starej tržnice

Stará tržnica

17:00 - 22:30
Námestie Nežnej revolúcie, Bratislava

Kúpiť vstupenky

Early bird vstupenky už od 19 €

Vstupenky

Členovia Hikemates majú zľavu 5 € na vstupenky. Zľava sa uplatní po prihlásení sa v košíku.

Early bird

Prvých 100 vstupeniek na Hikemates večer za zvýhodnenú cenu

24,00 €

Kúpiť vstupenku
Regular ticket

Klasická vstupenka na Hikemates večer za štandartnú cenu

29,00 €

Nedostupné
Vstupenka & predplatné knižnej séria Hikemates

Podpísaný 7. diel série Zolom Demjánom + 8. diel Hikemates

60,00 €

Kúpiť spolu

Neváhaj, vstupenky sa rýchlo míňajú! Predchádzajúce Hikemates večery boli všetky vypredané. Cena vstupenky je konečná. Nie je účtovaný žiadny manipulačný poplatok. Vstupenky nie je možné po zakúpení vrátiť.


Partneri podujatia

Mitsubishi Motors Kofola Slovenská Sporiteľňa

Staň sa partnerom Večera o horách a ľuďoch a buď súčasťou niečoho dobrého a pekného. Napíš nám

Jediný outdoorový newsletter, ktorý potrebuješ :)

Všetko dôležité zo sveta hôr a outdoor vybavenia priamo na tvoj mail.
Vždy raz za dva týždne, bez zbytočností a úplne zadarmo! Prečítaj si ukážku.

hand
hand
hand