S parťákom za polovicu máš teraz Hikemates + KST členstvo ešte výhodnejšie!

Priečne sedlo

Priečne sedlookruh zo Starého Smokovca

 Starý Smokovec - Hrebienok   Rázcestie nad Rainerovou chatou - Rázcestie pri Zamkovského chate   Téryho chata - Pod Sedielkom   Priečne sedlo - Rázcestie pri sesterskom plese   Rázcestie nad Rainerovou chatou   Hrebienok   Starý Smokovec

 • Pozícia na mape Slovenska
 • Dĺžka trasy 22,1 km
 • Celkový čas 10:12 h
 • Stúpanie+1 681 m
 • Náročnosť
GPX
 • Max. nadmorská výška 2 352 mnm
 • Min. nadmorská výška 982 mnm
 • Stúpanie+1 681 m
 • Klesanie-1 681 m

Praktické informácie

Výstupová trasa

Hikemates Klub
- 25% S parťákom za polovicu máš teraz Hikemates + KST členstvo ešte výhodnejšie! Chcem vedieť viac

 Starý Smokovec – Hrebienok   Rázcestie nad Rainerovou chatou – Rázcestie pri Zamkovského chate   Téryho chata – Pod Sedielkom   Priečne sedlo – Rázcestie pri sesterskom plese   Rázcestie nad Rainerovou chatou   Hrebienok   Starý Smokovec

O trase

Priečne sedlo je horské sedlo, ktoré sa nachádza medzi Širokou a Priečnou vežou. Leží vo výške 2352 m.n.m. a má presnejšie dve časti. Turistiku týmto sedlom sa určite oplatí naplánovať aj napriek tomu, že trasa je síce zabezpečená reťazami a stupačkami, no patrí medzi najnáročnejšie pre turistov dostupné vo Vysokých Tatrách. Trasa vedie žltou značkou a spája dve najkrajšie doliny, Malú a Veľkú studenú dolinu.

Všeobecné info

 • Vhodné pre detiNie 
 • Značená trasaÁno 
 • čo si zbaliť?Pozri checklist
 • Občerstvenie cestouÁno 

Doprava

Alternatívy

Fotogaléria

Union

Poistenie na hory

Už od 0,48 € / deň.

Zistiť viac

Aktuálne počasie

Deň 6h 12h 18h Teplota Zrážky Vietor
Dnes Fog PartlyCloud PartlyCloud 3°C 0,1 mm 1,9 m/s
Zajtra Sun Cloud Cloud 3°C 0 mm 1,8 m/s
Pozajtra Rain HeavySleet Snow 1°C 1,7 mm 1,2 m/s

Diskusia k túre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre. Buď prvý!

{{ comment.fullname }} {{ comment.created_at | formatDate }}
{{ comment.upvotes - comment.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ comment.upvotes - comment.downvotes }}

{{ comment.message }}

Odpovedať
{{ reply.fullname }} {{ reply.created_at | formatDate }}
{{ reply.upvotes - reply.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ reply.upvotes - reply.downvotes }}

{{ reply.message }}

Odpovedať
Ukázať všetky odpovede ({{ Object.keys(comment.replies).length - 1 }}) Skryť odpovede
Počasie na dnes Fog 3°C 0,1 mm 1,9 m/s

Detailná trasa

 1. 1010 m Starý Smokovec

  Starý Smokovec je najstaršou tatranskou osadou a centrom Vysokých Tatier. Osada, ktorú turisti navštevujú kôli kúpeľom je taktiež vyhľadávaným turistickým strediskom, ktoré predstavuje východiskový bod pre rôzne turistické chodníky z rozličnou náročnosťou, napríklad na Lomnický či Slavkovský štít alebo k Rainerovej útulni, do Veľkej Studenej doliny alebo na Hrebienok, ktorý je východiskovým bodom pre rôzne ďalšie turistické trasy.

 2. 1285 m Horský hotel Hrebienok

  Horský hotel Hrebienok (1 285 m n. m.) sa nachádza pod Slavkovským štítom. Leží na vstupnej križovatke turistických trás, preto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku. Ponúka ubytovanie aj občerstvenie počas celého roka. V zimnom období ponúka návštevníkom unikátne ľadové královstvo.

 3. 1255 m Bilíkova chata

  Bilíkova chata (1255 m n. m.) nazývaná Bilíčka, je vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Leží na úbočí Slavkovského štítu blízko Hrebienku a vedie od nej chodník k Vodopádom Studeného potoka. Chata je otvorená celoročne a ponúka možnosť ubytovania a stravovania. Na chate sa nachádza stanica Horskej záchrannej služby.

 4. 1301 m Rainerova chata

  Rainerova chata (1 301 m n. m.) ľudovo nazývaná Reinerka je najstaršou chatou vo Vysokých Tatrách. Leží na Starolesnianskej poľane. Jej celoročná prevádzka ponúka len občerstvenie, v sezónnych mesiacoch denne a mimo sezónu len cez víkendy. Je dostupná aj pre vozičkárov.

 5. 1330 m Obrovský vodopád

  V nadmorskej výške 1330 m.n.m. sa vytvára Obrovský vodopád ležiaci v Malej Studenej doline. Je 20 metrov vysoký, vytvorený z Malého Studeného potoka. V blízkosti vodopádu sa nachádza známa, vo veľkom turistami navštevovaná Zamkovského chata. Je výnimočný pre svoj vzhľad a veľkosť, čo si všimne každý, kto sa rozhodne tieto miesta navštíviť.

 6. 1475 m Zamkovského chata

  Zamkovského chata (1 475 m n. m.) sa nachádza v ústi Malej Studenej doliny, ľudovo sa nazýva aj Zamka. Celoročne poskytuje pre turistov občerstvenie a ubytovanie. Kedže je to najnižšie položená vysokohorská chata, je ideálnym výletom pre rodiny s deťmi.

 7. 2015 m Téryho chata

  Téryho chata (2015 m.n.m) je najvyššie položená, celoročne otvorená vysokohorská chata, ktorá ponúka okrem občerstvenia aj ubytovanie. Nachádza sa pri Piatich spišských plesách v Malej Studenej doline. Je jednou z najznámejších vysokohorských chát, preto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku, horolezectvo, ale aj skialpinizmus.

 8. 2010 m Päť Spišských plies

  Päť plies rôznej veľkosti nachádzajúcich sa neďaleko Téryho chaty. Názov plies je odvodený od ich počtu a určuje ich polohu v kotline piatich Spišských plies.

 9. 2352 m Priečne sedlo

  Priečne sedlo je horské sedlo, ktoré sa nachádza medzi Širokou a Priečnou vežou. Leží vo výške 2352 m.n.m. a má presnejšie dve časti. Turistiku týmto sedlom sa určite oplatí naplánovať aj napriek tomu, že trasa je síce zabezpečená reťazami a stupačkami, no patrí medzi najnáročnejšie pre turistov dostupné vo Vysokých Tatrách. Trasa vedie žltou značkou a spája dve najkrajšie doliny, Malú a Veľkú studenú dolinu.

 10. 1960 m Zbojnícka chata

  Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) leží v závere Veľkej Studenej doliny. Táto celoročne otvorená chata ponúka pre aktívnych turistov ľahké nočné turistiky a v zime lyžovačky s inštruktorom. Je ideálnym východiskovým bodom pre viacdňové výlety, či už skialpinistické alebo horolezecké. Chata ponúka možnosť ubytovania a stravovania.

Prihlás sa

Zabudnuté heslo

Ešte nemáš účet? Zaregistruj sa.

S takouto výbavou sa nikde nestratíš
Zdieľaj trasu!
Uprav údaj a pomôž komunite
Pomôž komunite, vytvor alternatívnu trasu
Chceš vytvoriť alternatívnu trasu teraz?
Prešiel si už túto trasu? Ohodnoť ju
Pomôž komunite zdieľaním užitočných informácií z trás, ktoré si prešiel.
Ulož si trasu do svojho profilu!

Po kliknutí na ikonku si môžeš uložiť trasu do svojhoo profilu. Vieš ju tak neskôr jednoducho nájsť.
Pre uloženie sa musíš prihlásiť

Prihlásiť sa

Nemáš účet? Registruj sa. Je to zadarmo!