Aj tento rok nám môžeš pomôcť svojimi 2% zrealizovať ďalšie projekty a prispieť tak k rozvoju turistiky na Slovensku

Priečne sedlo

Priečne sedlookruh zo Starého Smokovca

Sezónna uzávera do 15. 6.

 Starý Smokovec - Hrebienok   Rázcestie nad Rainerovou chatou - Rázcestie pri Zamkovského chate   Téryho chata - Pod Sedielkom   Priečne sedlo - Rázcestie pri sesterskom plese   Rázcestie nad Rainerovou chatou   Hrebienok   Starý Smokovec

 • Pozícia na mape Slovenska
 • Dĺžka trasy 22,1 km
 • Celkový čas 10:12 h
 • Stúpanie+1 681 m
 • Náročnosť
GPX
Mapy.cz
 • Max. nadmorská výška 2 352 mnm
 • Min. nadmorská výška 982 mnm
 • Stúpanie+1 681 m
 • Klesanie-1 681 m

Praktické informácie

Výstupová trasa

 Starý Smokovec – Hrebienok   Rázcestie nad Rainerovou chatou – Rázcestie pri Zamkovského chate   Téryho chata – Pod Sedielkom   Priečne sedlo – Rázcestie pri sesterskom plese   Rázcestie nad Rainerovou chatou   Hrebienok   Starý Smokovec

Hikemates členstvo
Už od 15 € Pomôž nám budovať nové útulne a opravovať turistické chodníky. hikemates.com/clenstvo

O trase

Priečne sedlo je horské sedlo, ktoré sa nachádza medzi Širokou a Priečnou vežou. Leží vo výške 2352 m.n.m. a má presnejšie dve časti. Turistiku týmto sedlom sa určite oplatí naplánovať aj napriek tomu, že trasa je síce zabezpečená reťazami a stupačkami, no patrí medzi najnáročnejšie pre turistov dostupné vo Vysokých Tatrách. Trasa vedie žltou značkou a spája dve najkrajšie doliny, Malú a Veľkú studenú dolinu.

Všeobecné info

 • Vhodné pre detiNie 
 • Značená trasaÁno 
 • čo si zbaliť?Pozri checklist
 • Občerstvenie cestouÁno 

Doprava

Alternatívy

Fotogaléria

Union

Poistenie na hory

Už od 0,48 € / deň.

Viac informácií

Aktuálne počasie

Deň 6h 12h 18h Teplota Zrážky Vietor
Dnes LightRain Rain 7°C 0,4 mm 4,8 m/s
Zajtra Snow LightSnow Cloud -4°C 0,2 mm 3,8 m/s
Pozajtra Cloud Snow Snow -6°C 0,3 mm 2,8 m/s

Diskusia k túre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre. Buď prvý!

{{ comment.fullname }} {{ comment.created_at | formatDate }}
{{ comment.upvotes - comment.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ comment.upvotes - comment.downvotes }}

{{ comment.message }}

Odpovedať
{{ reply.fullname }} {{ reply.created_at | formatDate }}
{{ reply.upvotes - reply.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ reply.upvotes - reply.downvotes }}

{{ reply.message }}

Odpovedať
Ukázať všetky odpovede ({{ Object.keys(comment.replies).length - 1 }}) Skryť odpovede

Sezónna uzávera do 15. 6.

Detailná trasa

 1. 1010 m Starý Smokovec

  Starý Smokovec je najstaršou tatranskou osadou a centrom Vysokých Tatier. Osada, ktorú turisti navštevujú kôli kúpeľom je taktiež vyhľadávaným turistickým strediskom, ktoré predstavuje východiskový bod pre rôzne turistické chodníky z rozličnou náročnosťou, napríklad na Lomnický či Slavkovský štít alebo k Rainerovej útulni, do Veľkej Studenej doliny alebo na Hrebienok, ktorý je východiskovým bodom pre rôzne ďalšie turistické trasy.

 2. 1285 m Horský hotel Hrebienok

  Horský hotel Hrebienok (1 285 m n. m.) sa nachádza pod Slavkovským štítom. Leží na vstupnej križovatke turistických trás, preto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku. Ponúka ubytovanie aj občerstvenie počas celého roka. V zimnom období ponúka návštevníkom unikátne ľadové královstvo.

 3. 1255 m Bilíkova chata

  Bilíkova chata (1255 m n. m.) nazývaná Bilíčka, je vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Leží na úbočí Slavkovského štítu blízko Hrebienku a vedie od nej chodník k Vodopádom Studeného potoka. Chata je otvorená celoročne a ponúka možnosť ubytovania a stravovania. Na chate sa nachádza stanica Horskej záchrannej služby.

 4. 1330 m Obrovský vodopád

  V nadmorskej výške 1330 m.n.m. sa vytvára Obrovský vodopád ležiaci v Malej Studenej doline. Je 20 metrov vysoký, vytvorený z Malého Studeného potoka. V blízkosti vodopádu sa nachádza známa, vo veľkom turistami navštevovaná Zamkovského chata. Je výnimočný pre svoj vzhľad a veľkosť, čo si všimne každý, kto sa rozhodne tieto miesta navštíviť.

 5. 1475 m Zamkovského chata

  Zamkovského chata (1 475 m n. m.) sa nachádza v ústi Malej Studenej doliny, ľudovo sa nazýva aj Zamka. Celoročne poskytuje pre turistov občerstvenie a ubytovanie. Kedže je to najnižšie položená vysokohorská chata, je ideálnym výletom pre rodiny s deťmi.

 6. 2015 m Téryho chata

  Téryho chata (2015 m.n.m) je najvyššie položená, celoročne otvorená vysokohorská chata, ktorá ponúka okrem občerstvenia aj ubytovanie. Nachádza sa pri Piatich spišských plesách v Malej Studenej doline. Je jednou z najznámejších vysokohorských chát, preto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku, horolezectvo, ale aj skialpinizmus.

 7. 2010 m Päť Spišských plies

  Päť plies rôznej veľkosti nachádzajúcich sa neďaleko Téryho chaty. Názov plies je odvodený od ich počtu a určuje ich polohu v kotline piatich Spišských plies.

 8. 2352 m Priečne sedlo

  Priečne sedlo je horské sedlo, ktoré sa nachádza medzi Širokou a Priečnou vežou. Leží vo výške 2352 m.n.m. a má presnejšie dve časti. Turistiku týmto sedlom sa určite oplatí naplánovať aj napriek tomu, že trasa je síce zabezpečená reťazami a stupačkami, no patrí medzi najnáročnejšie pre turistov dostupné vo Vysokých Tatrách. Trasa vedie žltou značkou a spája dve najkrajšie doliny, Malú a Veľkú studenú dolinu.

 9. 1960 m Zbojnícka chata

  Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) leží v závere Veľkej Studenej doliny. Táto celoročne otvorená chata ponúka pre aktívnych turistov ľahké nočné turistiky a v zime lyžovačky s inštruktorom. Je ideálnym východiskovým bodom pre viacdňové výlety, či už skialpinistické alebo horolezecké. Chata ponúka možnosť ubytovania a stravovania.

Prihlás sa

Zabudnuté heslo

Ešte nemáš účet? Zaregistruj sa.

S takouto výbavou sa nikde nestratíš
Zdieľaj trasu!
Uprav údaj a pomôž komunite
Pomôž komunite, vytvor alternatívnu trasu
Chceš vytvoriť alternatívnu trasu teraz?
Prešiel si už túto trasu? Ohodnoť ju
Pomôž komunite zdieľaním užitočných informácií z trás, ktoré si prešiel.