Aj tento rok nám môžeš pomôcť svojimi 2% zrealizovať ďalšie projekty a prispieť tak k rozvoju turistiky na Slovensku

Stoh

Stohprechod z Kraľovian do Strečna

 Kraľovany, vlak - Žobrák - Stoh   Chrbát Stohu - Poludňový grúň - Sedlo za Hromovým - Chleb - Snilovské sedlo - Veľký Kriváň, hrana - Sedlo Bublen - Malý Kriváň - Sedlo Priehyb - Sedlo Vráta - Suchý - Príslop pod Suchým - Javorina - Chata pod Suchým - Podhradské - Strečno, Nezbudská Lúčka

 • Pozícia na mape Slovenska
 • Dĺžka trasy 34 km
 • Celkový čas 13:30 h
 • Stúpanie+2 437 m
 • Náročnosť
GPX
Mapy.cz
 • Max. nadmorská výška 1 671 mnm
 • Min. nadmorská výška 355 mnm
 • Stúpanie+2 437 m
 • Klesanie-2 512 m

Praktické informácie

Výstupová trasa

 Kraľovany, vlak – Žobrák – Stoh   Chrbát Stohu – Poludňový grúň – Sedlo za Hromovým – Chleb – Snilovské sedlo – Veľký Kriváň, hrana – Sedlo Bublen – Malý Kriváň – Sedlo Priehyb – Sedlo Vráta – Suchý – Príslop pod Suchým – Javorina – Chata pod Suchým – Podhradské – Strečno, Nezbudská Lúčka

Hikemates magazín
Nové Hory na lyžiach
s Lindsey Vonn
Chcem vedieť viac

O trase

Pomerne náročná trasa, ktorá prechádza takmer celým hrebeňom Krivánskej Malej Fatry. Trasa začína v Kraľovanoch na vlakovej stanici, kde môžeš zaparkovať auto a zo Strečna sa poň po túre vrátiš vlakom. Na trase sa nenachádzajú pramene, preto je potrebné mať so sebou dostatok vody. Občerstviť sa dá približne v polovici trasy. Na južnej strane na Chate pod Chlebom a na severnej strane v stanici lanovky a v závere trasy na Chate pod Suchým. Vzhľadom na náročnosť trasy je dobré naplánovať si ju na dva dni. Prvá etapa Kraľovany až Chata pod Chlebom, kde sa dá prespať. A druhá etapa Chata pod Chlebom až Strečno. 

Všeobecné info

 • Vhodné pre detiNie 
 • Značená trasaÁno 
 • čo si zbaliť?Pozri checklist
 • Občerstvenie cestouÁno 

Doprava

Alternatívy

Fotogaléria

Union

Poistenie na hory

Už od 0,48 € / deň.

Viac informácií

Aktuálne počasie

Deň 6h 12h 18h Teplota Zrážky Vietor
Dnes PartlyCloud Cloud -1°C 0 mm 4,7 m/s
Zajtra Snow Fog PartlyCloud -2°C 0,1 mm 2,7 m/s
Pozajtra Cloud Cloud Cloud -4°C 0 mm 5,2 m/s

Diskusia k túre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre. Buď prvý!

{{ comment.fullname }} {{ comment.created_at | formatDate }}
{{ comment.upvotes - comment.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ comment.upvotes - comment.downvotes }}

{{ comment.message }}

Odpovedať
{{ reply.fullname }} {{ reply.created_at | formatDate }}
{{ reply.upvotes - reply.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ reply.upvotes - reply.downvotes }}

{{ reply.message }}

Odpovedať
Ukázať všetky odpovede ({{ Object.keys(comment.replies).length - 1 }}) Skryť odpovede
Počasie na dnes PartlyCloud -1°C 0 mm 4,7 m/s

Detailná trasa

 1. 430 m Kraľovany
 2. 1308 m Žobrák

  Žobrák je vrch ležiaci v Malej Fatre v nadmorskej výške 1308 m.n.m. Nachádza sa v rázsoche Stohu a jeho svahy siahajú až do Šútovskej doliny. Vrchol Žobráka žiaľ nieje jedným z výhľadových, keďže je zarastený. Ak si však napriek tomu chcete urobiť výlet a pozrieť sa na pekné nové miesto, môžete sa vydať po zelenej značke z Kraľovian alebo zo Stohu.

 3. 1607 m Stoh

  Tento výrazný a lúčnatý vrch na hlavnom hrebeni Malej Fatry leží vo výške 1607,4 m.n.m. Poskytuje skvelé kruhové výhľady na susedné vrchy ako napríklad Veľký Rozsutec a Poludňový grúň. Stoh je križovatkou rôznych turistických trás a aj preto je vyhľadávanou turistickou destináciou. Je radený k najkrajším malofatranským vrchom na hrebeni.

 4. 1230 m Stohove sedlo

  Toto sedlo sa nachádza v nadmorskej výške 1230 m.n.m. a je výrazným, trávnatým sedlom v hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Na jednej strane susedí s vrchom Stoh a na strane druhej s vrchom Poludňový grúň. Je dostupné zo Stohu alebo z Poludňového grúňa.

 5. 1460 m Poludňový grúň

  Tento 1460 m.n.m. vysoký vrch sa nachádza na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Na jeho svahoch sa nachádza lyžiarske stredisko, pre ktoré je tento vrch atraktívny pre turistov i v zime. Okrem zjazdoviek je k dispozícii pre návštevníkov aj Chata na Grúni, ktorá je zároveň východiskovým bodom k vrcholu Poludňového grúňa.

 6. 1535 m Steny, severný vrchol
 7. 1625 m Steny, Južný vrchol
 8. 1636 m Hromové

  V nadmorskej výške 1636,2 m.n.m. sa vypína nie veľmi výrazný vrch Hromové, ktorý leží na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Tento vrch susedí s vrchmi Chleb a Steny. Zaujímavé pre tých, ktorí sa rozhodnú naplánovať si turistiku na tento vrch môžu byť Mojžišove pramene, ktoré pramenia na jeho južnom svahu.

 9. 1646 m Chleb

  Chleb je celoročne dostupný vrchol v Malej Fatre. Je ideálnym východiskovým bodom pre mnohé turistické trasy. Z vrcholu pri dobrej viditeľnosti sa turisti môžu pokochať zaujímavými kruhovými výhľadmi na všetky svetové strany. Neďaleko sa nachádza Chata pod Chlebom, ktorá je najvyššie položenou horskou chatou v pohorí Malej Fatry.

 10. 1415 m Chata pod Chlebom

  Chata pod Chlebom je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre s celoročnou prevádzkou. Prvé zmienky o Chate pod Chlebom sú známe z obdobia Slovenského štátu. V roku 1945 bola vypálená ustupujúcimi nemeckými vojakmi. Neskôr bola na pôvodných základoch obnovená, ale 12. apríla 1982 opäť vyhorela. Súčasná chata je postavená na mieste hospodárskej budovy bývalej chaty. Na chate je možnosť ubytovania a stravovania. Z okolia je výborný výhľad.

 11. 1500 m Lanovka Chleb - horná stanica
 12. 1609 m Pekelník

  Pekelník je vrchom Malej Fatry, jeho nadmorská výška dosahuje 1609,3 m.n.m. a susedí s Veľkým Kriváňom a sedlom Bublen. Vrch Pekelník je šiestym najvyšším vrchom v Malej Fatre a je veľmi dobre dostupný z mnohých miest. Pre tých, ktorým sa predsa len nechce šlapať po vlastných nohách je k dispozícii lanovka z Vrátnej do Snilovského sedla.

 13. 1671 m Malý Kriváň

  Je ,,menším bratom" neďalekého Veľkého Kriváňa, no ničím za ním nezaostáva. Zároveň je to druhý najvyšší vrch v Malej Fatre. Celá trasa na tento vrchol je bohatá na výhľady a je úžasným zážitkom pre každého milovníka hôr. Na vrchole sa nachádza viacero miest vhodných na bivakovanie. Malý Kriváň ponúka nezabudnuteľné výhľady napríklad na Veľký Rozsutec, Stoh, Chleb i Veľkú Fatru, Strážovské vrchy a Kysuckú vrchovinu.

 14. 1512 m Stratenec
 15. 1448 m Biele skaly
 16. 1468 m Suchý

  Vrch Suchý leží so svojou nadmorskou výškou 1468 m.n.m. v Krivánskej Malej Fatre. Susedí s Bielymi skalami a s Kľačianskou Magurou. Len neďaleko sa nachádza Chata pod Suchým. Tento vrch sa nachádza v najjužnejšej časti hlavného hrebeňa a ponúka pekné výhľady na východný a južný smer.

 17. 1075 m Chata pod Suchým

  Táto horská chata leží priamo na svahu vrchu Suchý a od neho je názov chaty odvodený. Nachádza sa v nadmorskej výške 1075 m.n.m. v území obce Nezbudská Lúčka. Turistom je k dispozícii celoročne.

 18. 452 m Strečno

  Strečno je obec nachádzajúca sa na prielome Váhu v Malej Fatre. Presnejšie na ľavom brehu rieky Váh pod hradom Strečno. Jej nadmorská výška je 360 m.n.m. a susedí s obcou Nezbudská Lúčka. Zo Strečna je možné dostať sa na spomínaný hrad Strečno, Starhrad (zrúcanina hradu), na vrch Javorina alebo aj na Rozhľadňu Špicák.

Prihlás sa

Zabudnuté heslo

Ešte nemáš účet? Zaregistruj sa.

S takouto výbavou sa nikde nestratíš
Zdieľaj trasu!
Uprav údaj a pomôž komunite
Pomôž komunite, vytvor alternatívnu trasu
Chceš vytvoriť alternatívnu trasu teraz?
Prešiel si už túto trasu? Ohodnoť ju
Pomôž komunite zdieľaním užitočných informácií z trás, ktoré si prešiel.