Aj tento rok nám môžeš pomôcť svojimi 2% zrealizovať ďalšie projekty a prispieť tak k rozvoju turistiky na Slovensku

Minčol

Minčolprechod zo Strečna do Martin, Stráne

 Strečno, stanica - Nezbudská Lúčka   Strečno, pod hradom - Sedlo Rakytie - Sedlo Javorina - Šaračníky - Sedlo Okopy - Minčol - Sedlo Prašivé - Pod Krížavou - Krížava, vysielač   Martinské hole, chaty - Martin, Stráne

 • Pozícia na mape Slovenska
 • Dĺžka trasy 22,7 km
 • Celkový čas 7:48 h
 • Stúpanie+1 319 m
 • Náročnosť
GPX
Mapy.cz
 • Max. nadmorská výška 1 450 mnm
 • Min. nadmorská výška 353 mnm
 • Stúpanie+1 319 m
 • Klesanie-1 179 m

Praktické informácie

Výstupová trasa

 Strečno, stanica – Nezbudská Lúčka   Strečno, pod hradom – Sedlo Rakytie – Sedlo Javorina – Šaračníky – Sedlo Okopy – Minčol – Sedlo Prašivé – Pod Krížavou – Krížava, vysielač   Martinské hole, chaty – Martin, Stráne

Hikemates členstvo
Nové Prečítaj si knihu o živote horských nosičov a nosičiek Chcem vedieť viac

O trase

Minčol so svojou nadmorskou výškou 1363,9 m.n.m. leží na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Vrcholom prechádza viacero turistických ciest, ktorými sa dá pokračovať na okolité vrchy. Susednými vrcholmi je Dlhá lúka, Zázrivá a tiež vrch Krížava. Vrchol poskytuje kruhový výhľad na Žilinskú a Turčiansku kotlinu ale tiež na Malú a Veľkú Fatru. 

Všeobecné info

 • Vhodné pre detiNie 
 • Značená trasaÁno 
 • čo si zbaliť?Pozri checklist
 • Občerstvenie cestouÁno 

Doprava

Alternatívy

Fotogaléria

Union

Poistenie na hory

Už od 0,48 € / deň.

Viac informácií

Aktuálne počasie

Deň 6h 12h 18h Teplota Zrážky Vietor
Dnes LightSleetSun Cloud 1°C 0,1 mm 4,3 m/s
Zajtra LightSnow PartlyCloud PartlyCloud -0°C 0,1 mm 2,7 m/s
Pozajtra Cloud Cloud Cloud -3°C 0 mm 5,5 m/s

Diskusia k túre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre. Buď prvý!

{{ comment.fullname }} {{ comment.created_at | formatDate }}
{{ comment.upvotes - comment.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ comment.upvotes - comment.downvotes }}

{{ comment.message }}

Odpovedať
{{ reply.fullname }} {{ reply.created_at | formatDate }}
{{ reply.upvotes - reply.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ reply.upvotes - reply.downvotes }}

{{ reply.message }}

Odpovedať
Ukázať všetky odpovede ({{ Object.keys(comment.replies).length - 1 }}) Skryť odpovede
Počasie na dnes LightSleetSun 1°C 0,1 mm 4,3 m/s

Detailná trasa

 1. 452 m Strečno

  Strečno je obec nachádzajúca sa na prielome Váhu v Malej Fatre. Presnejšie na ľavom brehu rieky Váh pod hradom Strečno. Jej nadmorská výška je 360 m.n.m. a susedí s obcou Nezbudská Lúčka. Zo Strečna je možné dostať sa na spomínaný hrad Strečno, Starhrad (zrúcanina hradu), na vrch Javorina alebo aj na Rozhľadňu Špicák.

 2. 710 m Sedlo Rakytie

  Tento priesmyk v pohorí Lúčanskej Malej Fatry leží vo výške 710 m.n.m. nad obcou Strečno. Nachádza sa medzi vrchmi Rakytie a Grúň. Turisti, ktorí sa rozhodnú pre turistiku do tejto oblasti sa môžu vydať z východiskového bodu zo Strečna smerom do sedla Javorina alebo z parkoviska Pri Jánošíkove.

 3. 967 m Sedlo Javorina

  Sedlo Javorina ako dôležitá križovatka turistických chodníkov sa nachádza v severnej časti pohoria Malá Fatra. Leží vo výške 967 m.n.m. nad obcou Stráňavy len niekoľko kilometrov od Žiliny. Východiskovým bodom pre turistiku je napríklad Strečno.

 4. 1204 m Rázsošná
 5. 1301 m Úplaz

  Úplaz je vrchom ležiacim na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry, je to najsevernejší lúčnatý vrch v tejto oblasti. Po vrchole vedie značka, ktorá vás zavedie na Martinské hole. Blízkym susedom Úplazu je Malý Minčol a Minčol. Samotný vrchol poskytuje výhľady na Žilinskú kotlinu, Turčiansku kotlinu, Malú a Veľkú Fatru.

 6. 1285 m Sedlo Okopy

  V nadmorskej výške 1285 m.n.m leží sedlo Okopy, na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Nachádza sa medzi vrchmi Minčol a Malý Minčol, prechádza ním medzinárodná turistická trasa z Krížavy do Strečna. Toto sedlo je prístupné zo Strečna cez Úplaz a Malý Minčol, z Martinských holí alebo z Vrútok.

 7. 1364 m Minčol

  Minčol so svojou nadmorskou výškou 1363,9 m.n.m. leží na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Vrcholom prechádza viacero turistických ciest, ktorými sa dá pokračovať na okolité vrchy. Susednými vrcholmi je Dlhá lúka, Zázrivá a tiež vrch Krížava. Vrchol poskytuje kruhový výhľad na Žilinskú a Turčiansku kotlinu ale tiež na Malú a Veľkú Fatru.

 8. 1220 m Prašivé

  Na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry sa rozprestiera sedlo Prašivé, vo výške 1220 m.n.m. Leží medzi Minčolom a Dlhou lúkou, vedie ním medzinárodná turistická trasa z Krížavy do Strečna a pripája sa na ňu turistický chodník z Vrútok.

 9. 1305 m Dlhá lúka

  V nadmorskej výške 1304,9 m.n.m. sa vypína vrch Dlhá lúka. Leží na hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Susednými vrchmi sú Minčol, Zázrivá a Krížavy. Pre turistov je tento menej známy vrch prístupný po červenej značke zo Zázrivej alebo z Minčola.

 10. 1406 m Zázrivá

  Tento lúčnatý vrch v hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry leží v nadmorskej výške 1394,2 m.n.m. a jeho severným susedom je Krížava. Samotný vrchol poskytuje kruhový výhľad na Žilinskú a Turčiansku kotlinu. Východiskovým bodom turisticky značeného chodníka smerujúceho k vrcholu Zázrivej je z Krížavy alebo z vrchu Minčol.

 11. 1457 m Krížava

  Krížava je zaraďovaný k tým menej výrazným vrchom Malej Fatry. Dosahuje nadmorskú výšku 1456,7 m.n.m. a presnejšie leží na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry medzi vrcholmi Martinských holí. Tento vrch sa nachádza v časti hrebeňa, ktorá je aj vďaka výhľadom považovaná za najatraktívnejšiu. Toto turistami vyhľadávané miesto poskytuje v zimnom období návštevníkom zasnežené zjazdovky v lyžiarskoom stredisku Winter Park Martinky.

 12. 1259 m Chata Martinske Hole

  Chata na Martinských holiach je horská chata, ktorá sa nachádza v pohorí Malá Fatra v centre lyžiarského strediska Martinské hole. Leží v nadmorskej výške 1250 m.n.m. v turistickom stredisku Lúčanskej Malej Fatry. Nad ňou sa vypína vrchol Krížavy a vďaka spojenia chaty s prírodou je toto miesto vyhľadávanou turistickou destináciou v letnom i zimnom období.

 13. 500 m Martin, Stráne

  Mesto nachádzajúce sa na severe Slovenska je historickým centrom Turca. Poskytuje krásny výhľad na Malú Fatru. Susedí ako s Malou tak aj s Veľkou Fatrou a je atraktívnym východiskovým miestom pre rôzne túry, hlavne na blízke Martinské hole, ktoré ponúkajú okrem iného aj lyžiarske stredisko. Turistiku si môžete naplánovať napríklad do Jasenskej či Valčiasnekej doliny, na celodenné túry či cykloturistiku.

Prihlás sa

Zabudnuté heslo

Ešte nemáš účet? Zaregistruj sa.

S takouto výbavou sa nikde nestratíš
Zdieľaj trasu!
Uprav údaj a pomôž komunite
Pomôž komunite, vytvor alternatívnu trasu
Chceš vytvoriť alternatívnu trasu teraz?
Prešiel si už túto trasu? Ohodnoť ju
Pomôž komunite zdieľaním užitočných informácií z trás, ktoré si prešiel.