Orlová

Orlováprechod z Pohorelej do Šumiacu

 Pohorelá, vlak - Pohorelá, námestie - Pod Úplazíkom - Andrejcová, útulňa Ždiarske sedlo - Orlová  Kráľova hoľa - Predné sedlo - Skalička - Šumiac

 • Pozícia na mape Slovenska
 • Dĺžka trasy 22,5 km
 • Čas 8:00 h
 • Stúpanie+1 475 m
 • Náročnosť
GPX
 • Max. nadmorská výška 1 946 mnm
 • Min. nadmorská výška 675 mnm
 • Stúpanie+1 475 m
 • Klesanie-1 265 m

Praktické informácie

Výstupová trasa

 Pohorelá, vlak – Pohorelá, námestie – Pod Úplazíkom – Andrejcová, útulňa Ždiarske sedlo – Orlová  Kráľova hoľa – Predné sedlo – Skalička – Šumiac

Všeobecné info

 • Vhodné pre detiNie 
 • Značená trasaÁno 
 • čo si zbaliť?Pozri checklist
 • Občerstvenie cestouNie 

Doprava

Alternatívy

Fotogaléria

Union

Poistenie na hory

Už od 0,48 € / deň.

Zistiť viac

Aktuálne počasie

Deň 6h 12h 18h Teplota Zrážky Vietor
Dnes PartlyCloud LightCloud PartlyCloud 14°C 0 mm 2,2 m/s
Zajtra Sun LightCloud LightCloud 14°C 0 mm 2,3 m/s
Pozajtra Sun DrizzleSun LightRain 13°C 0,3 mm 1,3 m/s

Odporúčame ubytovanie v okolí

Diskusia k túre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre. Buď prvý!

{{ comment.fullname }} {{ comment.created_at | formatDate }}
{{ comment.upvotes - comment.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ comment.upvotes - comment.downvotes }}

{{ comment.message }}

Odpovedať
{{ reply.fullname }} {{ reply.created_at | formatDate }}
{{ reply.upvotes - reply.downvotes < 0 ? '' : '+' }}{{ reply.upvotes - reply.downvotes }}

{{ reply.message }}

Odpovedať
Ukázať všetky odpovede ({{ Object.keys(comment.replies).length - 1 }}) Skryť odpovede
Počasie na dnes PartlyCloud 14°C 0 mm 2,2 m/s

Detailná trasa

 1. 897 m Pohorelá

  Pohorelá je obec na Slovensku v okrese Brezno, na úpätí Nízkych Tatier pod vrchom Orlová. V blízkosti obce z jej južnej časti preteká rieka Hron. Pohorelá je treťou najväčšou obcou Horehronia.

 2. 1420 m Útulňa Andrejcová

  Turistická útulňa Andrejcová je jedným z mála miest, kde je dovolené prenocovať pri prechode hrebeňa Nízkych Tatier. Nachádza sa asi 80 m od turistického rázcestia. Základ tvorí podmurovaná zrubová stavba so šindľovou strechou a stropom z dosák. Vnútri je stôl s lavicou, piecka a dve drevené prične nad sebou. Pri útulni je prameň vody, ohnisko a medzi kosodrevinou sú miesta vhodné na postavenie stanov.

 3. 1520 m Andrejcová

  Tento vrch nachádzajúci sa v nadmorskej výške 1520 m.n.m. leží v hlavnom hrebeni Kráľovohoľských Tatier. Vypína sa medzi Veľkou Vápenicou a Bartkovou. Kúsok od vrcholu je postavená útulňa Andrejcová, ktorá slúži ako núdzový prístrešok pre okoloidúcich turistov a pre tých, ktorých zastihne smäd, je k dispozícií tiež neďaleký prameň pitnej vody.

 4. 1790 m Bartková

  Bartková je hôľnatý vrch v masíve Kráľovej hole, ktorá leží medzi Ždiarskym sedlom a Orlovou. Na severe sa nachádza smrekový les, čo je v Nízkych Tatrách ojedinelé. Leží v nadmorskej výške 1790 m.n.m. a v jeho okolí sú na pohľad zaujímavé, zvetrávaním vytvorené kamenné moria.

 5. 1840 m Orlová

  Orlová patrí k najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Známa kužeľovitá hora leží v ich hlavnom hrebeni medzi Bartkovou a Kráľovou hoľou. Orlová a okolité vrchy majú trávnatý vrchol s množstvom skalných útvarov, poskytujúcich široký rozhľad. Na západnom predvrchole Orlovej je postavený kovový dvojkríž, typický znak označujúci samotný vrchol.

 6. 1876 m Stredná hoľa

  Stredná hoľa je vrch v kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier. Leží v nadmorskej výške 1876 m.n.m. a nachádza sa v hlavnom hrebeni pohoria medzi Kráľovou hoľou a Orlovou. Vrchol je zároveň aj prechodovým bodom, prechádza ním Cesta hrdinov SNP. Návštevníkom poskytuje pekný kruhový výhľad na pohorie.

 7. 1946 m Kráľova hoľa

  Zo Šumiaca vedie na vrchol k vysielaču horská asfaltová cesta (pre verejnú dopravu uzavretá), kde sa nachádza veľká obslužná budova, v jej priestoroch je otvorené aj malé núdzové útočisko pre turistov. Vrchol je východiskovým bodom na hrebeňovú turistiku smerom na Čertovicu, s možnosťou prenocovať v turistickej zrubovej útulni Andrejcová, ktorá slúži na núdzové ubytovanie turistov (celoročne otvorená, nie je udržiavaná).

 8. 1451 m Chata pod Kráľovou hoľou

  Nová horská chata pod Kráľovou hoľou sa nachádza na Prednom sedle, približne v polovici výstupovej trasy, na križovatke cyklistického a modro značeného turistického chodníka zo Šumiaca na Kráľovú hoľu. Chata je celoročne otvorená a prístupná pre cyklistov, turistov a skialpinistov. Poskytuje služby reštaurácie a možnosť núdzového prenocovania.

 9. 979 m Šumiac

  Šumiac je obec v okrese Brezno. Z tejto obce vedie cesta na Kráľovu hoľu a aj ku vysielaču Kráľova hoľa. Je to historicky jedna z najzápadnejších obcí v minulosti osídlených rusínskym obyvateľstvom.

Prihlás sa

Zabudnuté heslo

Ešte nemáš účet? Zaregistruj sa.

S takouto výbavou sa nikde nestratíš
Zdieľaj trasu!
Uprav údaj a pomôž komunite
Pomôž komunite, vytvor alternatívnu trasu
Chceš vytvoriť alternatívnu trasu teraz?
Prešiel si už túto trasu? Ohodnoť ju
Pomôž komunite zdieľaním užitočných informácií z trás, ktoré si prešiel.