Poď s nami na 4. večer o horách a ľuďoch - Hámor, Barabáš, Štěrbová aj Demján

Hikemates momentky

Sme len tvoje 2%

od nových toaliet pri Chate pod Rysmi, krajších útulní a lepších chodníkov.

Chcem vás podporiť
2% z dane pre KST Hikemates

V Hikemates sa venujeme zmysluplným projektom, ktorými prispievame k rozvoju turistiky na Slovensku. Podporujeme údržbu a rozvoj turistických útulní. Organizujeme brigády, počas ktorých opravujeme chodníky a mostíky a pravidelné podujatia s myšlienkou vzdelávania. Našou víziou je spájať hory a ľudí. Vďaka tvojim 2 percentám z dane sa nám v 2024 podarí postaviť nové ekologické toalety pri Chate pod Rysmi!

Kam pôjdu tvoje 2%

Ako návštevníci hôr sa pravidelne stretávame s problémom odhodených servítok a zapáchajúcich exkrementov v blízkosti turistických trás. Preto sme sa rozhodli zrealizovať pilotný koncept suchých kompostovacích toaliet, ktoré budú vhodné do horského prostredia a prispejú k riešeniu tohto problému.

V prvom kroku vypracujeme projektovú dokumentáciu pre generický dizajn toaliet. Tú potom odovzdáme správam národných parkov aby ju mohli využiť pre obstarávanie stavieb a osádzať tak toalety plošne po území národných parkov.

V druhej fáze projektu postavíme jedny pilotné toalety v blízkosti Chaty pod Rysmi, na ktorých bude Správa TANAP-u sledovať a vyhodnocovať prínos projektu pre riešenie problému.

Toalety by mali stáť pri chate ešte v októbri 2024!

Čo sme už spolu dokázali?

#ZažiÚtulne

S cieľom vytvoriť nové priestory pre spojenie človeka s prírodou, sme spolu s madebythe: spustili jednu z najúspešnejších kampaní na StartLabe. Projekt #ZažiÚtulne vznikol so zámerom zorganizovať achitektonickú súťaž k stavbe troch celkom nových turistických útulní na Slovensku. Šetrne, s čo najmenším negatívnym dopadom na okolie. A s ohľadom na našu históriu a tradície.

Architektonické návrhy útulní

Vďaka vašej podpore sme počas kampane vyzbierali viac ako 60 000 € a mohli sme tak úspešne zrealizovať architektonickú súťaž, pomocou ktorej sme získali 3 návrhy nových útulní. 

Stavba nových útulní

V priebehu roka 2022 sa nám podarilo otvoriť dve útulne – v septembri útulňu Jána Kruteka vo Volovských vrchoch pod vrchom Kloptáň. O mesiac neskôr sme otvorili druhú útulňu Sláviček pod vrchom Tŕstie, ktorý je súčasťou Stolických vrchov a zasahuje do Muránskej planiny.

V roku 2023 sme otvorili tretiu útulňu – útulňu Jozefa Maka v Malých Karpatoch v lokalite Mihalinová. Nachádza sa na Ceste hrdinov SNP a turistom slúži ako útočisko pred nocou a zlým počasím.

Oprava turistických mostíkov

Tatranské mostíky majú veľmi dôležitú funkciu. Nielen pre nás, turistov, aby sme sa aj vďaka nim vedeli dostať do svojho cieľa, no častokrát aj pre Horskú záchrannú službu počas výjazdov za zranenými.

V roku 2023 sa nám podarilo vymeniť 2 mostíky vo Vajskovskej doline v Nízkych Tatrách a ďalších 6 sme vymenili v Jaloveckej a Bobroveckej doline v Západných Tatrách.

Ak sa ti páči, čo robíme, podpor nás!

Ako nám vieš ešte pomôcť

01

Sleduj nás

Na Facebooku, Instagrame alebo sa pridaj do našej komunity.

02

Staň sa našim členom

Podporíš nás a k tomu ti pridáme poistenie a ďalšie výhody.

03

Kúp si naše produkty

Naše produkty nám pomáhajú financovať naše aktivity.

Zľavy, ktoré získaš s Hikemates členstvom
Zľavy na ubytovaní VYSOKÉ TATRY Západné Tatry NÍZKE TATRY VEPORSKÉ a STOLICKÉ VRCHY STRÁŽOVSKÉ VRCHY MALÁ FATRA VEĽKÁ FATRA MURÁNSKA PLANINA MALÉ KARPATY PIENINY POVAŽSKÝ INOVEC ZĽAVY VO VYBRANÝCH OBJEKTOCH KČT ZĽAVY VO VYBRANÝCH OBJEKTOCH ÖTK – ÖSTERREICHISCHER TOURISTENKLUB Zľavy v obchodoch