6
Omezení jsou někdy přínosem
Esej cestovatelky a spisovatelky Viktorky Rys o tom, jak chtěla prospět přírodě a nakonec prospěla sobě. Jak můžu minimalizovat negativní dopady svého života na přírodu? A můžu udělat něco víc, nejen minimalizovat, ale třeba také pomoct?
12
Horolezci rozumejú, že posledným zážitkom je smrť. Rozhovor s Reinholdom Messnerom
Horolezecká legenda hovorí o tom, ako sa mení horolezectvo a prečo necíti zodpovednosť za preplnené chodníky v horách. Vysvetľuje, v čom sú hrozby nadmerného turizmu, ale zároveň prečo sú turisti dôležití pre komunity žijúce v horách. Dozvieš sa tiež, aké najväčšie ponaučenie si z hôr odniesol.
→ Prečítaj si ukážku kapitoly
28
O udržateľnosti turistického šatníka rozhoduje každý z nás
Do hôr treba ísť správne oblečený, ale oblečenie a obuv treba nakupovať s rozumom a s ohľadom na životné prostredie – a aj vlastnú peňaženku. Zisti, aké sú materiály a trendy do budúcnosti alebo kde si môžeš dať opraviť len mierne poškodenú obuv či oblečenie.
36
Jak si vybrat turistické boty
Každý sport a aktivita, když je děláš výkonnostně, vyžadují specifické obutí. Na druhou stranu pro občasné rekreační výšlapy ti stačí pár univerzálních bot, s nimiž hravě zvládneš celou řadu věcí. Co si kdy obout, ti poradí zakladatel projektu Nalehko.com Petr Kosek.
58
Južné Tirolsko spája alpskú drsnosť so stredomorskou bezstarostnosťou
Rodný región Reinholda Messnera ponúka neodolateľné spojenie horskej pohody a talianskej radosti zo života. Drsné, no nádherné prostredie sa odráža aj v povahe tamojších ľudí. Južné Tirolsko svoj úspech stavia na rešpekte k prírode a patrí k priekopníkom snahy o udržateľný rozvoj.
68
Sedem dní od chaty
k chate v Ortlerských Alpách
Partia mužov a žien v strednom veku sa na týždeň vybrala obdivovať nádherné panorámy národného parku Stelvio/Stilfserjoch. Odľahčené rozprávanie Jaje Jenčovej ti priblíži, ako to zvládli a na čo už ich schopnosti nestačili.
80
Zelená pre Zbojníčku. Rozhovor s chatárom Zbojníckej chaty Mikim Knižkom
Bujné zelené údolia, skalnaté pohoria, strmé útesy – divoká a mystická Galícia je ideálnym cieľom pre tých, čo bažia po sólo cestovateľskom zážitku na celý život. Predstav si biele piesočnaté pláže, grandióznu scenériu Atlantického oceánu a veľkolepú architektúru. Asi už rozumieš, prečo sa hovorí, že pútnici ihneď po prekročení hranice vedia, že sa nachádzajú v tomto regióne.
88
Horská chata už nie je len chalupa s okenicami
Domček učupený medzi stromami, v ktorom sa kúri drevom. Tak si mnohí v mysli predstavíme horskú chatu, lenže technológie 21. storočia ponúkajú nové architektonické možnosti a ešte sú aj šetrné k prírode.
→ Prečítaj si ukážku kapitoly
100
Závodíme o svoji záchranu
Joel Santos je portugalský fotograf, dokumentarista a spisovatel. Jeho výjimečné snímky zachycují mizející tradice a odlehlá místa, ať už fotí rybáře v Číně a Ghaně, nebo kazašské nomády a orlí lovce v Mongolsku. „Svými fotkami chci položit cihlu do zdi, kterou je lidstvo,“ říká.
120
Národné parky majú byť pre ľudí
Nestačí zakázať ťažbu dreva a lov zveri. Národný park musí toho ponúkať oveľa viac. Zvieratám, rastlinám aj nám. „Len ľudia, ktorí prírodu zažijú na vlastnej koži a porozumejú jej, sú ochotní ju chrániť,“ vysvetľuje ekológ Erik Baláž.
124
V lese sa cítime lepšie ako medzi ľuďmi
Slovensko-poľský pár Matúš a Anna Lašanovci vlani za 222 dní pešo prešli naprieč Európou. V rozhovore prezrádzajú, ako to zvládali fyzicky, psychicky aj orientačne. Dozvieš sa aj to, ako sa stravovali či ako riešili hygienu.
138
Kraj vychádzajúceho slnka a tmavej oblohy. Poloniny
Pozývame ťa do najvýchodnejšieho a stále najmenej objaveného národného parku na Slovensku – do sveta stáročných bukovo-jedľových pralesov, majestátnych zubrov, skutočne hviezdnej oblohy a domčeka deduška Večerníčka.