V Košickom kraji pribudne útulňa s unikátnou architektúrou

0 Shares

V Košickom kraji, priamo v prostredí Volovských vrchov, vznikne nová turistická útulňa s unikátnou architektúrou. Turistom poskytne nové možnosti zohriať sa alebo prenocovať. Vďaka spolupráci Košického samosprávneho kraja (KSK), Košice Región Turizmus (KRT), obce Vyšný Medzev a turistickému klubu Hikemates ju budú môcť turisti využívať už toto leto. 

Nová útulňa bude postavená na trase Cesty hrdinov SNP, v lokalite Kloptáň. Všetkým milovníkom hôr poskytne bezpečné útočisko pri potulkách po horách. O architektonický návrh sa postaral ateliér GRAU Architects.

,,Hlavnou myšlienkou bola funkčnosť, aby v útulni bolo všetko potrebné a logicky usporiadané, zároveň dobre dostupné na relatívne minimálnej ploche. Snažili sme sa ponúknuť zvýšený komfort oproti tradičným útulniam, aby si turisti počas noci dostatočne oddýchli. Útulňa má tiež pri vstupe vytvorené závetrie, ktoré slúži na ochranu pred vplyvmi počasia či možnosť posedenia, respektíve prespania v exteriéri,” vysvetlil Andrej Olah z GRAU Architects.

Útulňa vznikne vďaka spolupráci nášho turistického klubu s košickou samosprávou a krajskou organizáciou cestovného ruchu.

,,Do nášho kraja prinášame ďalšiu atrakciu, ktorú poznajú turisti najmä zo zahraničných destinácií. Nová turistická útulňa bude mať kapacitu 8 lôžok a spĺňa kritériá modernej stavby.

Turistom poskytuje komfortné útočisko, priestor na stravovanie aj menšiu piecku. Teší nás, že sme pri tomto projekte spojili sily s Hikemates, najväčším turistickým oddielom Klubu slovenských turistov.

V Košickom kraji sa nám tak podarilo umiestniť jednu z troch útulní, ktoré plánuje Hikemates na Slovensku. Zaručene to prispeje k ďalšiemu rozvoju turistiky na východe,“

uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Ako dodal, na realizáciu útulne vyčlenil kraj 35-tisíc eur.

Podpora domáceho cestovného ruchu

Hlavní organizátori projektu (KSK, KRT, Vyšný Medzev, KST Hikemates) chcú aj týmto spôsobom podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu. ,,Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa vo Volovských vrchoch poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” vysvetľuje spoluautor projektu Patrik Pajta z Hikemates, najväčšieho turistického klubu na Slovensku.

Vychytená lokalita v okolí Kloptáňa

Lokalita turistickej útulne – Kloptáň, zohráva významnú úlohu v rámci pešej turistiky. „Už dlhodobo sme vnímali zo strany návštevníkov a turistov potrebu realizácie obdobného projektu, čo priamo súvisí práve s Cestou hrdinov SNP, na ktorej sa útulňa bude nachádzať. Tá vedie z Dukly až po Devín s celkovou dĺžkou 770 kilometrov a je najdlhšou značenou turistickou trasou na Slovensku,“ opisuje významnosť zvolenej lokality starosta obce Vyšný Medzev Róbert Nálepka, ktorá tvorí v rámci projektu kľúčového partnera.  

Okrem unikátnej turistickej útulne plánuje Krajská organizácia cestovného ruchu v spolupráci s Klubom slovenských turistov ďalšie aktivity zamerané na lepšiu orientáciu turistov v prírode. Konkrétne v oblasti Volovských vrchov bude opätovne obnovené turistické značenie

Poloha útulne vo Volovských vrchoch

Turistika je v Košickom kraji systematicky podporovaná

„K rozvoju turisticky významných či obľúbených lokalít sa snažíme dlhodobo pristupovať systematicky. V rámci Košice Región Turizmus vítame spoluprácu s hodnotnými partnermi, akí sa stretli aj pri tomto projekte. Teší nás záujem o jeho realizáciu na všetkých stranách a aktivitu víta aj odborná verejnosť. Veríme, že rovnako pozitívna odozva nastane aj na strane turistov, ktorí útulňu budú aktívne využívať,“ dodáva výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. 

Už čoskoro začnú stavebné práce!

Projektová dokumentácia je v tomto období už finálne k dispozícií a v súčasnosti prebieha príprava podkladov pre verejné obstarávanie a zabezpečenie všetkých povolení, potrebných pre začatie stavebných prác. ,,Vďaka proaktívnemu prístupu všetkých zainteresovaných sa už čoskoro začne samotná výstavba. Táto útulňa bude preto už toto leto otvorená pre verejnosť”, dodáva Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates. 

Ako je útulňa riešená?

Útulňa má pri vstupe vytvorené závetrie, ktoré slúži na ochranu pred vplyvmi počasia či možnosť posedenia, respektívne prespania v exteriéri.

Samotný koncept útulne je udržateľný. Útulňa je kompletne navrhnutá z jednoduchých materiálov, bez založenia na betónových základoch. Samotná konštrukcia je drevená, vrátane interiérových a exteriérových obkladov. Tepelná izolácia je navrhnutá z drevovlákna, udržateľného a rozložiteľného materiálu. Takisto strecha je pokrytá recyklovateľným plechom.

Útulňa má jednoduchú strmú pultovú strechu, čo nám dáva možnosť využiť optimálne jej svetlú výšku, vďaka tomu sa neprehrieva, pretože na vetranie vieme využiť komínový efekt okien umiestnených pri strope. 

Oproti vstupu je situovaná piecka na vykurovanie v zimných mesiacoch, naľavo sa nachádza subtílny jedálenský stôl s lavicou. Tá funguje ako truhlica, sú v nej uložené všetky potrebné veci ako sekera, náčinie na varenie a podobne.

Spolupráca, vďaka ktorej je možná realizácia stavby útulne

Redakcia Hikemates

Pripravujeme pre vás tie najlepšie články o prírode, vybavení a tipoch na výlety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *